Işletim sistemi kapanıyor fakat bilgisayar çalışmaya devam ediyor

Nahri

Kilopat
Makaleler
1
Bugün sizlere uzun süredir yaşadığım bir sıkıntının çözümünü soracağım. İlk olarak Windows 10 kullanıcısıyım ve Windows'um orijinaldi, bir gün gelen güncellemeyi yaptım. 1803 zamanlarıydı ben dışarı çıktım PC kendi kendine güncellemeyi indirip kuracaktı fakat eve geldiğimde PC'nin güncellemeyi indirdiğini fakat kurarken hata aldığını gördüm. Boot hatası almıştı ve hiçbir şekilde Windows 10 açılmıyordu. Ben de HDD'min içerisindeki veriler silinmeden kurtarabilir miyim diye bilgisayarcıya götürdüm adam "kurtaramazsın kardeşim" dedi sonra baktım bana sormadan HDD'nin içerisindekileri sildi. Taktığı USB'de hazır Windows 10 vardı sanırım. Kurma ekranında sildi HDD'nin içerisindekileri. Ben de bir şey diyemedim ve adam yeni Windows 10 kurmaya başladı.

Fark ettim ki kurduğu Windows'un sürümü benimkinden düşüktü. Daha sonra adam Windows'u kurarken bu senin bilgisayarda daha iyi çalışır dedi. Neyse efendim sonra aldım cihazı getirdim eve. Açtım daha sonra kapatmaya çalıştığımda bilgisayarın kapanmadığını fark ettim. Windows tamamen kapanıyor HDD duruyor fakat sistemdeki fanlar dönmeye devam ediyordu. Çok süredir böyle uyku moduna bile alamıyorum. Aldığım zaman Windows yine kapanıyordu ben de arka PSU tuşundan kapatmak zorunda kalıyordum.

Çözümlerinizi bekliyorum ve adamın kurduğu Windows orijinal mi bilmiyorum şöyle bir görüntü atayım:
Ek Açıklama 2019-10-12 143329.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kadar rehbere rağmen gidip bakkala bilgisayar emanet ediyorsan sen zaten bi' güzel kazıklanmayı hak ediyorsun demektir. 2018'den beri buradasın ve bir gram ilerleme kaydedemedin mi? Kızarım abi. Kızarım yani. Bilmek zorundasın. Bileceksin. Öğreneceksin! Kazık yemeyeceksin!

Neyse, azarlama faslımız bittiyse çözüme geçelim. Cihazın etkinleştirilmiş olması orijinal olup olmadığını göstermez. Ben de KMS ile etkinleştiririm ve aynısı yazar.

Windows sürümünü Başlat menüsüne winver yazarak öğrenebilirsin. 1903 altında ise eksi sürüm kurmuş. Geçmiş olsun. Buradan güncelleyebilirsin:

Verilerin de kurtarılabilirdi. Sana değer vermediği için dikkate almayıp formatı basmış. Sen de verilerini silen adama üstüne bir de para verdin değil mi?...

Bak rehberler burada. Açık ve net:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer format atmayla ilgili hiçbir şey bilmiyorsan öncesi için de şu adımları takip edebilirsin.

Önce burayı takip ederek Windows 10 ISO dosyasını edinin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

'Aracı şimdi indirin' bölümüne tıklayıp, gerekli adımları rahatça devam ettirebilirsiniz.

UEFI USB hazırlamak için de:

Bu daha detaylı başka bir rehber. Artık formata para vermek zorunda değilsiniz. :)

Geri kalan adımlar bir üst konuda detaylı olarak bahsedilmiş.

Hocam haklısınızda bilmediğim nokta Windows 10 kurmak değil onu biliyorum zaten orijinal bir şekilde 7'den 10'a geçmiştim. Sadece o an adam arada kaynattı Windows yüklemesini bende durdur diyemedim öyle yükledi ayrıca o yükledikten hemen sonra güncelledim zaten şuan güncel sürüm. Benim sıkıntım bilgisayarın kapanmaması, bunu nasıl halledebilirim?
Sanırım bu kapanma olayını halledemeyeceğim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı