İstanbul Diş Hekimliği Nasıldır?

• Konuyu başlatan Hastai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 7B
H

Hastai

Ziyaretçi
Merhabalar, bu sene 2. defa sınava hazırlanıyorum ve hedefimi sonunda diş hekimliği olarak kesinleştirdim. İstanbul'da okumak istiyorum. Arkadaşlarımın tamamı neredeyse İTÜ'de okuyor. Üniversite olarak da Çapa Diş Hekimliği'ni hedefliyorum. İşte burada benim merak ettiğim bazı konular devreye giriyor. Eğer orada okuyan bir arkadaş varsa ve yardım edebilirse çok makbule geçer.

1. Öncelikle okumak çok pahalı diyorlar. Bu ne kadar pahalı acaba? Ayrıntılı bir biçimde açıklayabilirseniz hoş olur.
2. İngilizce hazırlığı var mı varsa ne kadar zorluyorlar?
3. Ortam, hocalar, asistanlar nasıl? Ne kadar zor okumak?
4. Sosyal faaliyetler var mı varsa ne gibi seçeneklerimiz var?
5. Kampüs yaşamı var mı? Sanıyorum sağlık sektöründe bu çok kısıtlı oluyor.
6. Öğrencilerde erkek-kadın oranı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum bu çapa diş hekimliği istanbul üniversitesinde miydi ? Google amca soruma cevap veremedi..

Evet sanirim istanbu üniversitesi.
Devlet unisi sonuçta okumak cok da pahaliya gelmez senin nasıl yasadiginla alakali bence.
Orayi kazanirsan hazirlik kolay iş haftada 5 gün ingilizce sonuçta kendin de az çalışsan evde birazda altyazılı dizi film izliyorsan cok zorlanmazsin. Sorularının gerisine cevap vermeyeceğim umarim kazanirsin.

Diş hekimliği pahalı bir bölüm. İlk iki yıl preklinikte, sonrasında kliniktesin. Preklinik malzemelerini kendi cebinden ödüyorsun. En basitinden mikromotor alman gerekiyor ve ucuz olanların seti 400-500. Klinik için aeratör alman lazım gerekecek orta ayar aeratör 200 liradan başlıyor 1000 liraya kadar gidiyor. En azından bunları bir kere alıp kurtuluyorsun, preklinikte çerez alır gibi frez, mum, spatül alıcaksın. Sınav için kullandığın malzemeler bile kendi cebinden çıkıyor.Benim bazen aylık 200 lira okul masrafım oluyordu not ve malzemelerle birlikte.
Bildiğim kadarıyla çapada hazırlık yok. Okuması en kolay olan diş hekimliği fakültesi desem yalan olmaz. Marmaraya göre çok daha kolay.Komite sistemi var. Ortam ve asistanlar hakkında bir şey söyleyemem. Kız-erkek oranında kızlar fazla yada eşittir bence. Diş hekimliğinde kızlar daha çok oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonra her iş biter, adamın biri gelir ben dişlerimi implant yap der.Tanesi 1500 liradan 32 diş implant yaparsın. Paranın da gözüne gözüne vurursun. Önemli olan işinde iyi olmak.

Dostum önce sen sınavına çalış,güzelce hazırlan bunları puanın açıklandıktan sonra düşün. Kafanı meşgul etme böyle şeylerle. Türev,integral.... aban .

20 yaşındayım neredeyse, daha ne çalışması sınav mı kaldı hocam. Kazanamadık zaten. Kaldı öyle.
Bende 20 yaşındayım istemediğin bölümü sakın yazma geçen sene arkadaş öyle bir hata yaptı şimdi çok pişman.İyi bir üniversitenin iyi bir bölümünü kazanırsan zaten çok rahat edersin hem maddi hemde manevi yönden.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı