İstanbul Havalimanı'nda Spotting Yapmak İçin En Uygun Yer Neresi?

Bir gelişme var mı yer ile alakalı?

Ekipman var, Lens var, tripod var ama yer yok. Atatürk Havalimanı gibi de değil, etrafında hiçbir şey yok... :(

Varlık içinde yokluk resmen. :(

Ayrıca şu site olayı çok iyi açıklamış. (İngilizce)

Spotting ile alakalı bölüm:

Spotting in Turkey is neither supported nor understood. Spotting at Istanbul Istanbul Airport IST is at your own risk! Please always adjust your behaviour when travelling to the Middle East states (including Turkey) to avoid running into trouble with the police or other authorities. Keep a low profile wherever you are and try to hide your camera whenever it’s possible to prevent sensation. If you have a car stow your camera underneath the seat or in the glovebox of the car. Have a map with you to fake a glitch or for an alleged planning of a route and stay inside your car as long as possible. Our team hasn’t experienced any problems yet at the new airport. Another important thing to be aware of while spotting at Istanbul are the locals because they often don’t understand our hobby and consider spotters as suspicious people hanging around with expensive cameras.

Avoid the areas that are within the red zone on our map! There are a few locations in that area but we recommend to not use them!
Also never go to close to the perimeter fence as there are motion cameras installed.

Ve çevirisi:

Türkiye'de Spotter'lık ne desteklenmektedir ne de anlaşılmaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı IST'de Spotter'lık etmek kendi sorumluluğunuzdadır!

Lütfen polis veya diğer yetkililerle sorun yaşamamak için, Orta Doğu ülkelerine (Türkiye dahil) seyahat ederken davranışlarınıza dikkat edin. Nerede olursanız olun göze batmayın ve kameranızın dikkat çekmesini engelleyin, dikkat çekmeyin.

Bir arabanız varsa kameranızı koltuğun altına veya otomobilin torpido gözüne koyun. Bir aksaklık durumu için yanınızda bir harita bulundurun ve arabanızın içinde olabildiğince uzun süre kalın. Ekibimiz yeni havalimanında henüz herhangi bir sorunla karşılaşmadı.

İstanbul'da Spotter'lık yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli şey de yerliler çünkü hobimizi neredeyse hiç anlamıyorlar ve fotoğrafçıları pahalı kameralarla takılan şüpheli insanlar olarak görüyorlar.

Haritamızdaki kırmızı bölge içindeki alanlardan kaçının! Bu bölgede birkaç yer var ama bunları kullanmamanızı öneririz!

Ayrıca, hareketli kameralar olduğu için çevre çitine asla yaklaşmayın.

Adam yabancı ama bilmiyorki yerli Spotter'lar da aynı dertten muzdarip... :(

Son düzenleme:

En son konuyu açtığım zaman gittiğim için henüz bulamadım diyebilirim. Yoktur da zaten, belki D yolunun havalimanı kavşağının orası olabilir, yolun hemen güneyindeki tepeden pisti tam arkadan görecek şekilde bir spotting yapılabilir belki. Ama hemen enselerler adamı, çok işlek bir yer diyebilirim.
Bir gelişme var mı yer ile alakalı?

Ekipman var, lens var, tripod var ama yer yok. Atatürk havalimanı gibi de değil, etrafında hiçbir şey yok... :(

Varlık içinde yokluk resmen. :(

Ayrıca şu site olayı çok iyi açıklamış. (İngilizce)

Spotting ile alakalı bölüm:

Ve çevirisi:

Adam yabancı ama bilmiyor ki yerli Spotter'lar da aynı dertten muzdarip... :(

Evet hocam, resmen flyınn gibi muazzam bir konumdan mahrum bırakıldık. Eskiler yine biraz ekmeğini yedi bu işin ama bana hiç nasip olmadı, havalimanı kapanmadan sadece 2 kez gidebildim. Eski bir fotoğraf makinemle kalitesiz sayılabilecek çekimler gerçekleştirdim. Kamerayı maalesef ki meydan kapandıktan sonra alabildim, keşke şöyle bir 6-7 yıl geriye dönebilsek. :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı