İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi nasıldır?

Berbat ötesi, iğrenç. Bu yıl yatay geçişle başka okula geçiş yapıyorum şükürler olsun. Asla gitme ya da benim gibi yapıp ortalama kas ve geçiş yap. Detaylı sorular için yazabilirsin. 3. dönemim.

Berbat ötesi, iğrenç. Bu yıl yatay geçişle başka okula geçiş yapıyorum şükürler olsun. Asla gitme ya da benim gibi yapıp ortalama kas ve geçiş yap. Detaylı sorular için yazabilirsin. 3. dönemim.
Hocam selamlar, yanıtınız için teşekkürler öncelikle. Neden beğenmediğinizi yazarsanız mutlu olurum, geçen gün özel mesaj atacaktım ancak atamadım.

Tercih döneminden önce 5. dönem bir arkadaş ile görüştüm instagram üzerinden. Şuanda memnun olduğunu söyledi, eskiden sıkıntılı tarafları vardı ama giderildi gibisinden bir ifade de bulundu ben de sormadım açıkçası.

Olumlu olarak pratik dersleri güzel geçiyor demişti, derslerin zorluğu hakkında da birkaç bir şey demişti de hatırlamıyorum.

Olumsuz olarak şuanda yurt konusunu vurguladı diye hatırlıyorum.

Forumdaki arkadaşların da bilgilenmesi adına ya deneyiminizi yazarsanız mutlu oluruz :). Teşekkürler.

Hocam selam, yanıtınız için teşekkürler öncelikle. Neden beğenmediğinizi yazarsanız mutlu olurum, geçen gün özel mesaj atacaktım ancak atamadım.

Tercih döneminden önce 5. dönem bir arkadaş ile görüştüm Instagram üzerinden. Şu anda memnun olduğunu söyledi, eskiden sıkıntılı tarafları vardı ama giderildi gibisinden bir ifade de bulundu ben de sormadım açıkçası.

Olumlu olarak pratik dersleri güzel geçiyor demişti, derslerin zorluğu hakkında da birkaç bir şey demişti de hatırlamıyorum.

Olumsuz olarak şu anda yurt konusunu vurguladı diye hatırlıyorum.

Forumdaki arkadaşların da bilgilenmesi adına ya deneyiminizi yazarsanız mutlu oluruz :). Teşekkürler.

Merhaba biraz geç gördüm kusura bakmayın. Tercihler de bitti ama olsun yine de yazayım. İngilizce dönem3 öğrencisiyim. Bu yıl Ankara Gazi Üniversitesi İngilizce tıpa geçiş yaptım. İstinye ile ilgili en baştan başlayalım.

İngilizce hazırlık okudum ama korona döne miydi ve Online'dı. Bu yüzden çok verimli geçmedi ama hazırlık eğitimi kötü değil. Derslere yabancı hocalar giriyor. Native değiller ama anadilleri kadar iyi biliyorlar. Eskiden hazırlık için farklı bir okul yoktu ama yapıldı. Bina nasıl, bahçesi vs. var mı bilmiyorum.

1. sınıf oldum. Korona hala devam ediyordu bu yüzden hibrit eğitim modeli getirildi. Yani 100 kişi varsa mevcut 50-50 2 gruba ayrılıp birisi Online olurken diğeri sınıfta oluyordu. Derslerde Zoom kaydı alınıyordu daha sonra bakabiliyordun. Tabii bu çok yardımcı oldu daha sonra ders kayıtlarından çalışabiliyordun. Ancak sorun şuydu. Yapılan bu uygulamanın tek sebebi korona değildi. Topkapı binasında doğru düzgün amfi yoktu(bu sene hastane oluyor ileride detaylı bahsedeceğim burası ayrı bir fiyasko) öğrenciler zaten sınıflara sığamıyordu.

Ders ders inceleyelim. 1)biyokimya: Genel olarak güzel ancak dersler çok yüzeysel geçiyor. Hocaların ingilizceleri gayet yeterli anlaşılır ve akışkan. Genel olarak iyi diyebilirim.

2)anatomi: Teorikte ayberk hoca giriyor. Olağanüstü harika birisi. Dersler muhteşem. Aynı zamanda dekan, öğrencilerle gayet ilgili, her türlü soru sorabilirsiniz. Lab derslerine ise öğretim görevlileri geliyor. Genel olarak 6 kişilik gruplar halinde maket inceliyorsunuz. Maketler yeterli. Kadavra ise nadir görüyorsunuz. Köklü tıp fakültelerinde daha sık gösteriyorlar. Türkçe tıpa giren aydın hoca ise fantastik birisi inanılmaz bilgili. Anatomi dersleri çok çok iyi diyebilirim.(2. sınıfın ortasında anatomi bitiyor.)(lab sınavı ayrı yapılıyor. Maket üzerinde işaretlenmiş sinir-kas-eklem-organ-damar ismini kağıda yazıyorsunuz. Klasik zilli sınav)

3)histoloji: Figen hoca geliyor derslere ve çok iyi anlatıyor. Fazlasıyla ilgili her şeyi sorabilirsiniz. Ancak histoloji kesitlerinin incelendiği digi-lab adında pratiğe benzer bir olay var. Bilgisayar üzerinden kesit inceliyorsunuz. Aslında çok verimli, öğreniyorsunuz ama mikroskop kullanmada eksiğiniz oluyor.(sınavda bu kesit görüntüleri de çıkıyor.)

4) fizyoloji: Rauf hoca geliyor ingilizceye. Yine harika bir kişi. Teneffüslerde kesinlikle yanına gidip sohbet edin. Guyton'ı ezbere biliyor. Dersleri de bu kitaptan hazırlıyor. Slaytları Guyton'ın özeti gibi.

1. sınıfta başlayan ama 2. sınıfta daha yoğun olan 5)mikrobiyoloji: Toplam 3 hoca geldi. İkisi gayet iyi ancak bir tanesi ortalama altı. Asıl hastalık-mikrop-ilaç üçlemesi 3. sınıfta görülüyor.

2. sınıfta pediatri, kadın doğum, farmakoloji dersleri var ama tamamen teorik ve giriş seviyesinde. Hocalar gayet iyi.

Bu noktaya kadar dersler ve hocalar ile ilgili genel olarak olumlu olduğumu görürsünüz zaten. Stajlar nasıl geçiyor bilmiyorum. Özel hastane sonuçta.

2. sınıf oldum. İlk yarıyıl tamamen yüz yüze yapıldı. Ancak amfiler hep doluydu ilk bir ay oradan oraya sıkış tıkış geçti. Çözüm olarak 2 sınıfı birleştirdiler. Ama amfi gibi olmuyordu. Derslerin başlamasıyla okulun da hastaneye dönüştürülmesi başladı. Okul için şantiye gibiydi sürekli matkap sesleri vardı. Depremle birlikte Online'a geçildi. Bu olay işlerine geldi ve inşaat işlerini hızlandırdılar tüm sınıflar yıkıldı. Ve 2. yarıyıl normalde yüz yüze olabilecekken ortada okulun olmaması sebebiyle Online oldu. Bu sene yeni yapılan bina açılacak tabii ben göremeyeceğim ama olsun.

Geçme notu: 60 sınavlar nasıl oluyor? Yılda 6 komite ve 2 final var+sunum+mdu(mesleki beceri sınavı)
Diğer bir fiyaskoya gelelim. Yabancı öğrenciler. Sınavsız olarak tıpa gelmişler. Gerçekten lise biyolojisi bile bilmiyorlar bu yüzden sınıfta kalıyorlardı. Ama yönetim paranın kokusunu aldığı için hemen buna bir çözüm getirdi. Çan eğrisi ama sadece başarısızsanız. Evet 60'ın altında alırsanız size puan ekleniyor. 20 aldınız hop 50 oluyor notunuz. Buna rağmen 60 yabancının 30'u büt'e kaldı. Ve büt'e girmeniz yeterli, isterseniz sallayın sınavı, notunuz 60 yapılıyor ve geçiyorsunuz. Parayla diploma...

Okulda diğer bölümlerde de aynı şekilde inanılmaz bir yabancı öğrenci sayısı var. Irkçılık olarak anlaşılmasın ama gerçekten huzuru bozuyorlar. Bağırıp çağırmaları, sürekli bir gürültü vardı.

Sınav sonuçları ise 1.5 ayda açıklanıyor. Niye diye sormayın kimse bilmiyor.
Öğrenci işleri berbat. Okul yönetimi berbat. Hocalar iyi.

Yemekhane pahalı özel üniversite sonuçta. Okul fiyatları da çok pahalı artık biz mezun olana kadar milyonları geçer gibi duruyor. Her yıl %75'ün üzerinde zam yapılıyor mevcut fiyat 200binin üzerinde(%50 indirimli hali)

Yeni yapılan tıp binasına topkapı binasından shuttle var.(ücretsiz)

Benim nefretim okul fiyatlarına ve yönetime. Sırf okulu hastaneye çevirmek için depremi bahane edip Online'a geçiş yaptılar.

Varsa başka sorunuz yanıtlayayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı