İşveren işçiye istifasını vermezse dava açabilir mi?

HainCrixus

Centipat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 1.5 ay önce bir işe girmiştim işten çıkarıldım sebebi yoktu aslında kendilerince uyum sağlayamamak diye bir şey. İşimi yapıyordum her neyse bugün oradan çalışan biri çıktı karşıma ne yazık ki bana gelip istifanı vermezsen dava açacaklarını söyledi. Bende kendim çıkmadığım için istifa vermiyorum kendileri çıkartsın dedim yasak haklarım var mıdır? Bu nasıl bir saçmalıktır böyle.

İşten çıkarıldın da sonrasında ne yaptın? Seni resmi şekilde işten çıkardılar mı? Çıkarmamışlar ki istifa istiyorlar. İşten çıkarıldığına dair kanıtın var mı? Durumu tamemen bu işçi bir anda işe gelmemeye başladı, biz de işten attık durumuna çevirebilirler gibi duruyor.

İşten çıkarıldın da sonrasında ne yaptın? Seni resmi şekilde işten çıkardılar mı? Çıkarmamışlar ki istifa istiyorlar. İşten çıkarıldığına dair kanıtın var mı? Durumu tamamen bu işçi bir anda işe gelmemeye başladı, biz de işten attık durumuna çevirebilirler gibi duruyor.

WhatsApp'tan müdürün bana yazdığı mesaj var gelip istifanı ver uyum sağlayamadın tarzında bu bir kanıt?

Hakime bağlı. Ama seni destekler nitelikte. Seni uğraştırır bunlar.

Bu arada tazminat için 1-2 yıl falan çalışmak gerekiyor olması lazım. Maaşınızı mı vermiyorlar.

Maaş yattı bana istifa etmeye gitmedim sadece yok öyle bir dünya hem kendileri çıkartsın hem de kendim çıkmışım gibi istifa istemek

WhatsApp'tan müdürün bana yazdığı mesaj var gelip istifanı ver uyum sağlayamadın tarzında bu bir kanıt?

Kanıttır.
"İşçi istifaya zorlandığı zaman işten çıkarılmış gibi olacağından ihbar tazminatına da hak kazanır."

Detay için düzenleme:
İhbar tazminatı süreleri işçi 1 aydan 6 aya kadar çalışmışsa 2 hafta, 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışmışsa 4 hafta, 1,5 yıldan 3 yıla kadar çalışmışsa 6 hafta ve 3 yıldan uzun sürelerde 8 haftadır. 1 aydan kısa süreli çalışan işçiye ihbar tazminatı ödenmez.

Geri
Yukarı