İtopya güvenilir midir?

Crablee

Hectopat
Selamlar herkese, yıllardır bir bilgisayar almayı planlıyordum. Zamanı geldi şimdi. Arkadaşlar önümde 2 seçenek var gibi gözuküyor. Ya Vatan'dan 1660'lı bir kart alacağım ya da İtopya'dan RX 5700 XT'li bir kart. Bütçem 9-10 bin TL monitör hariç. İtopya çok cazip geldi mağazası açılınca gidip bir bilgisayar alacağım sorularım şunlar:

-Hazır sistem seçip birkaç parça değiştirebiliyor muyum?
-Bilgisayardaki parça değiştikten sonra onlarla beraber orada test edebiliyor muyum?
-Diyelim ki eve geldim PC çalışmadı ya da atıyorum ekran kartında bir sorun var tekrar İtopya'ya gidip paramı iade alabiliyor muyum ya da bilgisayarımı değiştirebiliyor muyum?
-Iade koşullari nelerdir?
-Sizin bir PC öneriniz varsa (Vatan, İtopya vs.) yazar mısınız?
-İtopya'nın internet sitesinde hazır sistemlerden parça değiştirebiliyoruz ama bazı parçalar gözükmüyor kimi sistemde bunun nedeni nedir? Mağazada böyle olur mu?

Arkadaşlar rica ediyorum soruların hepsini cevaplayın. Bu küçümsenecek bir mesele değil, gerçekten kendimi yırttım. Bu bilgsayarı alana kadar senelerce calıştım. Türkiye birincisi bile oldum be...

Son düzenleyen: Moderatör:
Itopya çok değişkenlik gösteren bir firma. Bazen hakikaten çok iyi iş yaparken bazen aşırı savsaklayarak insanları çileden çıkarıyorlar. Soruları tek tek cevaplamaktan ziyade deneyimlerimi paylaşayım. Öncelikle sana tavsiyem mağazaya giderek parça seçme işlemini yapmaman. Ne alacaksan internet üzerinden al. Zira oraya kadar gidip direkt stokta yok depoda var onu da sipariş geçebilirim dediklerinde ya da birine bir şey sormak için sırada 1 saat beklediğinde pişman olabilirsin. Ben gittiğimde işlemci olarak sadece 2 adet işlemci hazırda vardı. Biri yeni çıkan Intel i9-9900K idi :D Kös kös eve dönmüştüm. Hazır sistemlerde parça değişimi yaptığında sadece sana sunduklarıyla değiştirebiliyorsun ve fiyatı da buna göre artıp yükseliyor. Telefondan müşteri hizmetlerine ulaşamazsın haberin olsun. Sabah 9'da bile aradığında 50 kişi sırada oluyor genelde. İade koşullarını vs sitelerinden okuyabilirsin genelde aynı oluyor firmaların zaten. Parçaları ve bilgisayarı orada hazır olan parçalardan seçersen (tamamını) orada test yapıp verebilirler. Toplama hizmeti veriyorlar zaten. Ama internetten söylersen kendileri test edip gönderiyorlar. Genelde ekran kartı ayrı diğerleri toplanmış olarak eline geliyor. Bilgisayar toplama için ayrı konu açmalısın. Önce açılmış konulara göz atmanı öneririm. İyi günler umarım istediğin sisteme bir an önce sorunsuzca kavuşursun.

Bu biraz şans işi satıcı önemli ince hesap ve itopya çok düştü gözümden bunları söyleyebilirim sırandan bir bilgisayarcıya gidin ürün getirtebiliyorsa bu dolar kurunda emin olun sistem dizdiğinizde daha ucuza geliyor pazarlık edin geliş fiyatından bile veren çıkacaktır

İnce hesaptan çok şikayet duydum ama itop yadan daha bir şey görmedim kendim de klavye/fare/kulaklık/monitör almıştım bir sıkıntı yaşamadım hatta kendim de gidip kendi gözlerimle mağzalarını ziyaret ettim biraz sohbet ettik kendileriyle

-Evet.
-Şu an kapalı mağazalar.
-Evet, bu her yerde sabittir.
-Bandrolünü açmadığınız sürece iade edebilirsiniz.
-Onların belirlediği parçalarla değiştirebilirsiniz.
-PC önerisi için konu açın.

Şu an İtopya çok şikayet alıyor. Beklemenizi öneririm. Stokları tükendi.

Mağaza açıldığını varsayarak cevapla lütfen
İtopya'dan uzak durmanı öneririm, tamamen haksız oldukları durumlarda bile -haksız olduklarının farkında olmalarına rağmen- öyle çirkef ve çirkin tutumları var ki. Bir kez alışverişim oldu daha da tövbe. İstersen açtığım konulardan bakarak bahsettiğim durumu okuyabilirsin, detaylıca yazmıştım.

Mağazadan mı Online mı?

Öncelikle İstanbul'da ikamet ediyorsan İtopya'yı tercih etmeni tavsiye ederim İtopya daha uygun fiyatlı. Sorulara gelirsek.

1. evet.
2. galiba sadece PC kurlu mu yapıyorlar ve işletim sistemi yüklüyorlar.
3. e-mail üzerinden veya telefon hattından kendileri ile konuşman lazım ama büyük ihtimalle her 2'sini de yapabiliyorsun
4. e-mail veya telefon hattından ararsan daha iyi bilgi verirler konuşmalısın.
5. sana kalmış hangisi daha uygun fiyatlı ve daha güzel PC varsa onu tercih et.
6. belli başlı parçalar var çünkü, o hazır sistemler sponsorlu oldukları için fiyatları düşük eğer kendin sihirbaz üzerinden toplarsan göreceksin ki daha pahalı oluyor, her parçayı seçemiyorsun normal olarak bir anlamı kalmaz ve sadece sistemle uyumlu parçalar var. Mağzaları kapalı diye biliyorum COVID-19 hastalığı sebebiyle.

Umarım yazdıklarım yardımcı olmuştur :)

Etrafta çok fazla bozuk mal çıkıyor diyen kişi var çok kararsız kaldım bana tavsiyelerini yazar mısın net bir şekilde?
İtopya çok değişkenlik gösteren bir firma. Bazen hakikaten çok iyi iş yaparken bazen aşırı savsaklayarak insanları çileden çıkarıyorlar. Soruları tek tek cevaplamaktan ziyade deneyimlerimi paylaşayım. Öncelikle sana tavsiyem mağazaya giderek parça seçme işlemini yapmaman. Ne alacaksan internet üzerinden al. Zira oraya kadar gidip direkt stokta yok depoda var onu da sipariş geçebilirim dediklerinde ya da birine bir şey sormak için sırada 1 saat beklediğinde pişman olabilirsin. Ben gittiğimde işlemci olarak sadece 2 adet işlemci hazırda vardı. Biri yeni çıkan Intel i9-9900K idi :D Kös kös eve dönmüştüm. Hazır sistemlerde parça değişimi yaptığında sadece sana sunduklarıyla değiştirebiliyorsun ve fiyatı da buna göre artıp yükseliyor. Telefondan müşteri hizmetlerine ulaşamazsın haberin olsun. Sabah 9'da bile aradığında 50 kişi sırada oluyor genelde. İade koşullarını vs sitelerinden okuyabilirsin genelde aynı oluyor firmaların zaten. Parçaları ve bilgisayarı orada hazır olan parçalardan seçersen (tamamını) orada test yapıp verebilirler. Toplama hizmeti veriyorlar zaten. Ama internetten söylersen kendileri test edip gönderiyorlar. Genelde ekran kartı ayrı diğerleri toplanmış olarak eline geliyor. Bilgisayar toplama için ayrı konu açmalısın. Önce açılmış konulara göz atmanı öneririm. İyi günler umarım istediğin sisteme bir an önce sorunsuzca kavuşursun.

Nasıl yani İtopya sitedeki çeşitliliği sunmuyor mu? Peki internetten alıp mağazaya gidip alsam falan?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı