İTÜ vs ODTÜ bilgisayar mühendisliği

tetradoxin

Femtopat
Daha fazla  
Eğitim kalitesi ve olanakları bakımından hangisi daha iyidir? Karar veremedim. Sizce hangisi daha iyi? Ankara'da okunur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yurtları nasıl bir bilginiz var mı?
Öğrenciler için yeterli değil, sıraların gelmesi muamma. Gölet güzeldir ama çıkar mı bilinmez. Yemekhane ve yurt ücretlerine de yeni zam geldi. KYK yurtları genelde uzak oluyor ama geçen sene hazırlık binasının arka tarafında bir KYK yapılıyordu, bitmek üzereydi. Oraya İTÜ'lü koyarlar mı koysalar da çıkar mı bilmiyorum. İlk 1000 ile aldıkları öğrenciye güzel destek çıkıyorlar tabi, genelde okulun bursu da çıkıyor. İstanbul için güzel denilebilir, ODTÜ'yü bilmiyorum. 🙂

Öğrenciler için yeterli değil, sıraların gelmesi muamma. Gölet güzeldir ama çıkar mı bilinmez. Yemekhane ve yurt ücretlerine de yeni zam geldi. KYK yurtları genelde uzak oluyor ama geçen sene hazırlık binasının arka tarafında bir KYK yapılıyordu, bitmek üzereydi. Oraya İTÜ'lü koyarlar mı koysalar da çıkar mı bilmiyorum. İlk 1000 ile aldıkları öğrenciye güzel destek çıkıyorlar tabi, genelde okulun bursu da çıkıyor. İstanbul için güzel denilebilir, ODTÜ'yü bilmiyorum. 🙂
İlk 500 e girdim fakat yurtlarda çok torpil dönüyormuş diye duydum. Tercihlerde vadi çıkar mi diye düşünüyorum. Pek yaşanılacak bir yere benzemiyor.

Hocam merhaba,

Derece için tebrik ederim. Bir üniversiteli değilim ama 2 ay önce ODTÜ'yü ziyaret etme fırsatım oldu. Kampüsü çok geniş, o yüzden bir bisiklet, ring vs. kullanmanız lazım.

Ankara ucuz bir şehir. Aylık ulaşım masrafınız 220TL (Güncel)
Kampüs biraz pahalı. Bir kahveye 40TL vermiştim.
Şahsen benim gözüm hep işin eğlence festival kısmındadır. Sırf bu yüzden ODTÜ istiyorum bende.

Ankara ucuz bir şehir. Aylık ulaşım masrafınız 220TL (Güncel)
İstanbul genel olarak pahalı bir şehir olarak geçiyor ancak ararsanız ucuz şeyler de bulabilirsiniz, yemek zor tabi. Ulaşım ücreti aylık 140 TL, yanlış hatırlamıyorsam Nays ile %20 indirim de alınıyor olması lazımdı.

Kampüs fiyatları hakkında çok bir bilgim yok, genelde evde içip çıkıyorum. Eğlence festival kısmı için ODTÜ daha iyidir.

İTÜ'de okul yönetimi sağ olsun köpeklerden bisiklet kullanılır mı bilemiyorum, motorlara saldırıyorlar, bisikletli çok görmedim. Ring şahsen hiç kullanmadım ama hem çok sık geçmediği hem de kalabalık olduğunu biliyorum, zaten okul genel olarak kalabalık, çok da şaşırtıcı değil. 🙂

*%10 indirimi varmış. 🙂

İlk 500 e girdim fakat yurtlarda çok torpil dönüyormuş diye duydum. Tercihlerde vadi çıkar mi diye düşünüyorum. Pek yaşanılacak bir yere benzemiyor
İtüdeyim, ilk 500'e girdiysen vadi çıkması imkansız. Yüklediğim görsele bakın ilk 500'deysen en kötü ihtimalle 2 kişilik konaklama kazanırsın o da ücretsiz. Vadi yurtları 3 kişilik olduğu için onlar sana çıkmaz. Ek olarak Gölet normal veya suit 2 kişilik veya tek kişilik odalar gayet güzeldir. Eğer istersen ücretli şekilde tek kişilik odalarda kalma ihtimalin için de rektörlükle görüşmeye git bir şekilde ayarlarsın boşta oda varsa. Sıralaman iyi olduğu için öncelik tanıma ihtimalleri yüksek (İstanbul dışında yaşıyorsan). İstanbulda yaşıyorsan bile burs kuralları gereği 2 kisilik odalar çıkar onlar da vadi'de değil vadi hiçbir şekilde çıkmaz.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-08-03 182849.png
    Screenshot 2023-08-03 182849.png
    46,5 KB · Görüntüleme: 99
İkisi de zor ve güzel okullar. Devlet okulu olmasından dolayı çok iyi şartlar bekleme derim ikisinde de.
Yurtları nasıl bir bilginiz var mı?
ODTÜ açısından kesin olarak yurt çıkar, para da ödemezsiniz. Başarı bursu da alırsınız.
Hocam merhaba,

Derece için tebrik ederim. Bir üniversiteli değilim ama 2 ay önce ODTÜ'yü ziyaret etme fırsatım oldu. Kampüsü çok geniş, o yüzden bir bisiklet, ring vs. kullanmanız lazım.
ODTÜ için baharda yürümeyi seviyorsan güzel diyebilirim, yazın ve kışın ulaşımı çekilmez araban yoksa.
Kampüs biraz pahalı. Bir kahveye 40TL vermiştim.
Şahsen benim gözüm hep işin eğlence festival kısmındadır. Sırf bu yüzden ODTÜ istiyorum bende.
Bölümlerde kahveler bu dönem sonu 10-15 arasıydı, diğer yerlerden kahve alanlar ODTÜ'lü olmuyor genelde. Yemekhane harici yemekler de 50-80 TL arasıydı yine Haziran'daki zamsız haliyle.
Eğlence konusunda hazırlıkta çok eğlenirsiniz, 1'de de az çok zamanınız olabilir ama mühendislik okuyup sonrasında rahat eden bölüm yok gibi. Uyku, sosyallik ve ders üçlüsünden ikisini ( hatta 1.5 ) seçebiliyorsunuz bu seneki pankartta da olduğu gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı