İyi ekran kartı ve HDD mi orta ekran kartı ve SSD mi daha iyi?

Mutluww

Hectopat
Biraz karışık oldu ama merak ettiğim bir konu. Profesyonel ekran kartı ve HDD ile mi yoksa orta derecede ekran kartı ve SSD ile mi daha yüksek performans alırız? Örneğin: oyun açılış veya PC açılış hızı.

İyi ekran kartı tabii. SSD 200 liraya sonradan alabilirsin ama ekran kartı için aynı şey söz konusu olmuyor. Hatta almana bile gerek kalmayabilir. Disklerin oyun performansa bir etkisi yok. Program falan kullanacaksan sonradan alabilirsin SSD.

Biraz karışık oldu ama merak ettiğim bir konu. Profesyonel ekran kartı ve HDD ile mi yoksa orta derecede ekran kartı ve SSD ile mi daha yüksek performans alırız? Örneğin: oyun açılış veya PC açılış hızı.
Örnek verdiğin şeylerde istersen HDD olan sistemde İ9 9900K ve RTX 2080Ti kullan yine de SSD takılmış İ3 9100 ve GTX 1650 cihazdan yavaş açılır. Oyunlar da aynı şekilde. Oyuna girdiğin zaman işlemci ve ekran kartı gücünü göstermeye başlar ve HDD olan sistem daha çok FPS verir ama açılma sürelerinde disk rol oynar.

2018 Ekim'de bilgisayar toplamıştım o döneme göre gayet üst düzey sayılan bir bilgisayardı fakat malum dolar ve ekipman fiyatlarının uçuk olmasından dolayı (2x8 RAM 1200 TL tutmuştu misal ://) SSD'den kısıp ekran kartını 1070 yerine 1070 Ti olarak almıştım ve birkaç ay sonra indirim kovalayıp M.2 SSD eklemiştim. Evet SSD bilgisayarı gerçekten uçuruyor ancak daha sonra eklenebilir ve elzem değil tabii olursa da güzel olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı