James Webb Uzay Teleskobu Fırlatılıyor

Eki Görüntüle 1253006

Böyle milyarlarca insan var şu anda nefes alan. Bilmez, bilip de söyleyenlerin dediklerini umursamaz, araştırmaz... 10 milyar dolarla açlık sorunun biteceğini düşünmesi bir yana, daha bahsettiği ve aşağıladığı şeyin bilime olan katkısından haberi yok. Kendi dilinin yazım kurallarından haberi hiç yok, hayatında doğru düzgün kitap okumuşluğu olmadığı 100 metre öteden belli. Bir de bir şeyler anlatabilecekmiş gibi sözlüklerde yazar olma başarısı göstermiş, aferin en azından form doldurmayı öğrenmiş. Ödül mamasıyla 2 yıla kadar düzgün yazmayı da öğrenir belki.

Bugün bir tanesiyle de ben karşılaştım:

İnsanın düşünme ve oturma organı yer değiştirince böyle oluyor. Sürekli popülistlik, sürekli SJW'cilik, sürekli polyannacılık... Sıkıyorlar artık gerçekten. Bu zihniyetin değişmesi gerek.

Ancak Hubble'ın yeri ayrı. Biz birçok Nebulayı, bulutsuyu, yıldız kümesini, galaksiyi Hubble ile gördük, Hubble ile detaylarına indik.
Benim favorim Caldwell 29 sanırım. Bu manzarayı görmemizi sağladığı için çocuğumun adını Hubble bile koyabilirim.

1640554255505.png

Biraz bakayım dedim, dipsiz kuyu mübarek.

1640554315540.png

Bu adama halo yörüngesini anlatamazsın. Lagrange noktalarını ve L2 yörüngesini de anlatamazsın. Termodinamiği, IR sinyalleri için teleskobun ve aynaların soğutulmasının gerektiğini de anlatamazsın.

İlginç gerçekten. Ülkem için üzülüyorum. Hoş, ABD'nin bile Ay'a gidilmediğini savunan deli gibi kitleleri var. :D

Bu adama halo yörüngesini anlatamazsın. Lagrange noktalarını ve L2 yörüngesini de anlatamazsın. Termodinamiği, IR sinyalleri için teleskobun ve aynaların soğutulmasının gerektiğini de anlatamazsın.
Zamanında bir arkadaşım tutturdu gözlem yapmaya geleyim bir sonrakinde diye, iyi peki dedim. Teleskoba bağlı DSLR makineyle Jüpiter fotoğraflarını çekip slayt olarak oynatınca gördüğü şeyi gözlemin tamamı zannediyordu. 2 ay sonra söyledim tüm ekipmanlar arabada, Karaburun dağlarının Yunanistan tarafına bakan tarafına gideceğim diye...

"Aralık ayında gözlem mi olur? Bu havada beni öldürmeye mi götürüyorsun? Manyak mısın, bunu yazın yapsana!" Bunlar ve benzeri bir sürü laf duydum. Ona gidip sorsalar hâlâ psikopat olduğum için kış aylarında gittiğimi söyler. Psikopat olduğumdan arabamda lastikler için zincir taşıyordum, psikopat olduğum için -40/50 derece comfort değeri olan kamp malzemeleri alıyordum...

Ben buna anlatamadım gözlemin neden kış aylarında yapılması gerektiğini, görselle örnek verdiğin karbon tabanlı varlığa bunları nasıl anlatalım?

Teleskop, tamamiyle tüm aynalar ve diğer her şeyiyle başarılı şekilde açıldı. 2-3 gün içerisinde de varacağı noktaya ulaşacak. Yaza doğru görüntülerin gelmesi dileğiyle.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı