Jilet tüyleri sert çıkarır mı?

Halk efsanesi. En çok ben korkardım sert çıkaracağından, fakat öyle bir şey yok. Evrim Ağacı'nın sitesinden bakabilirsiniz. Çeşitli kaynaklardan baktım ve palavra olduğunu gördüm. Sonra da denedim zaten ve %100 emin oldum. Sert falan çıkarmıyor. Günlük olarak jilet kullanıyorum, vaktim yoksa tıraş makinesi.

Var. Yüzüme bir kere bile makine vurmadım hep jilet şimdi kapkalın sakallarim. Üstelik bunu jilet mi yapıyor diye göbek tüyümün alt kısmını hafifçe kestim orasi kalin oldu.

Evet bunu açıklamaktan yorulduk evet sert çıkartıyor çünkü kökleri yeniliyor neden kabul etmiyorsunuz tüyler daha gür ve sert çıkıyor traş bıçağı da kullandan ustura da kullansan aynı etkiyi yapar. Makine kullanırsan bunun biraz önüne geçebilirsin ama bir süre sonra o da kalınlaştırır. Denemek için kaşlarının arasını jiletle nasıl Recep İvedik oluyorsun görelim. Ömrünü kuaförlüğe adamış yurt dışında seminerler almış profesyonel bir kuaför tanıdığım var gittim sordum halk efsanesi mi gerçek mi diye adam tane tane anlattı neden karşılaşıyor tüyler diye.

Sert çıkartır normal bir durum.
Makine de bana göre çok uğraştırıcı. Tarz falan yapıyorsan neyse de öyle sıfır temiz tıraş için olmuyor tam almıyor makine ne kadar iyisi olursa olsun. Bir de kıl dönmesi olan kişiler de duydum.

Hatta saçlarda seyrelme olduğunda bile özellikle ustura tavsiye edilir dipteki tüy olan kısımlar saça dönüşsün diye sertleşsin. İşte de yarıyor bu güne kadar ara dönemlerde yapmıştım.

Geri
Yukarı