Jupyter notebook kurulmuyor

Udemy ücretsiz kurs dağıtmıştı ve bu kursların birine başlamak istedim. İlk derste anaconda uygulamasını çok rahat bir şekilde kurabilirken 2. derste jupyter notebook launch'larken tarayıcıda bir sekmeye atıyor. Dersi anlatan adamda Desktop dosyası bulunuyor ama bende yok. Bu yüzden kuramıyorum.

Bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim. Beyaz attığım fotoğraf dersi anlatan hocanın bilgisayarındaki dosya konumları. Ya da nasıl kuracağımı bilen birisi var mı?

resim_2021-08-07_124430.png
resim_2021-08-07_124645.png

Hocam derste Jupiter kuruyordu hoca aynısından kurmak istedim. Nasıl yapabilirim?
Aklıma gelen 2 yöntem var.

1.si:
- Cmd'yi aç
- Terminalde kullanıcı hesabının yolu görünecek onu Win + R tuşuna basıp gelen kutucuğa gir.
1628674433253.png

1628674457371.png

Gördüğün gibi bende Desktop klasörü burada bulunuyor, hocanda da aynı şekilde bulunuyor. Sen muhtemelen yanlışlıkla silmişsin orayı çünkü çok kolay bir şekilde silmek mümkün.

Eğer orada Desktop yok ise sağ tıkla ve Desktop şeklinde klasör oluştur tamamdır.

Ayrıca Jupyter kullanmadığım için emin değilim ama Documents klasörünü kullansan da sorun çıkmaz.

2.yöntem:
Belki de bir hatadan dolayı o klasörünü program görmüyordur.

Bu linkteki adımları uygulayabilirsin.

Yine kısaca anlatayım yapman gerekenleri;
- Anaconda kullandığını gördüğüm için virtual environment oluşturmayı o şekilde yaparsın, yani ilk önce sanal ortam oluştur.
- Sanal ortamına `pip install jupyter` komutunu vererek paketi kur.
- VSCODE indirip eklentiler kısmından Jupyter'i indir ardından çalışmak için klasör oluştur.
-> ctrl-shift-p komutunu kullan ve Jupyter: Create Blank New Jupyter Notebook seçeneğini seç.
Daha sonra resimdeki yerden kernel seçmen gerekiyormuş.
1628677250363.png

Dosya Ekleri

• 1628674585837.png
    1628674585837.png
    34,2 KB · Görüntüleme: 132

1.si:
- Cmd'yi aç
- Terminalde kullanıcı hesabının yolu görünecek onu Win + R tuşuna basıp gelen kutucuğa gir.
Eki Görüntüle 1134488
Eki Görüntüle 1134489

Gördüğün gibi bende Desktop klasörü burada bulunuyor, hocanda da aynı şekilde bulunuyor. Sen muhtemelen yanlışlıkla silmişsin orayı çünkü çok kolay bir şekilde silmek mümkün.

Eğer orada Desktop yok ise sağ tıkla ve Desktop şeklinde klasör oluştur tamamdır.

Ayrıca Jupyter kullanmadığım için emin değilim ama Documents klasörünü kullansan da sorun çıkmaz.

2.yöntem:

- Anaconda kullandığını gördüğüm için virtual environment oluşturmayı o şekilde yaparsın, yani ilk önce sanal ortam oluştur.
- Sanal ortamına `pip install jupyter` komutunu vererek paketi kur.
- VSCODE indirip eklentiler kısmından Jupyter'i indir ardından çalışmak için klasör oluştur.
-> ctrl-shift-p komutunu kullan ve Jupyter: Create Blank New Jupyter Notebook seçeneğini seç.
Eki Görüntüle 1134530
Tamamdır hocam teşekkürler deneyeceğim.

1.si:
- CMD'yi aç
Eki Görüntüle 1134488
Eki Görüntüle 1134489

2.yöntem:

- Anaconda kullandığını gördüğüm için Virtual environment oluşturmayı o şekilde yaparsın, yani ilk önce sanal ortam oluştur.
- Sanal ortamına 'pip install jupyter' komutunu vererek paketi kur.
- VS Code indirip eklentiler kısmından Jupyter'i indir ardından çalışmak için klasör oluştur.
-> CTRL-Shift-p komutunu kullan ve Jupyter: Create Blank New Jupyter Notebook seçeneğini seç.
Eki Görüntüle 1134530

Hocam bende masaüstü olarak var Türkçe bir şekilde. İkinci yöntemi de yapamadım çünkü anacondayı sadece ders için indirdim herhangi bir bilgim yok. İlk dediğinizi yaptım ve oldu çok teşekkürler hocam

Son düzenleme:
Tamamdır hocam teşekkürler deneyeceğim.

Hocam bende masaüstü olarak var Türkçe bir şekilde. İkinci yöntemi de yapamadım çünkü anacondayı sadece ders için indirdim herhangi bir bilgim yok. İlk dediğinizi yaptım ve oldu çok teşekkürler hocam
Rica ederim yardımcı olduysam ne mutlu. Muhtemelen öğretmenin de kurulumu ingilizce yapmış bazı sürümlerde kısayol adı değişiyorken bazı sürümlerde direkt klasör adı değişiyor. Python konusunda kolay gelsin zevkli bir dil.

Yeni konular

Geri
Yukarı