Kablolu İnternet vs. Kablosuz İnternet

Merhaba,
Ben şu anda evimde Turkcell Süperonline kullanıyorum ve PS4 ya da PC'ye kablolu bağlatmayı düşünüyorum.

1-) Kablolu int kablosuzdan hızlı mı?
2-) Kablo çekersek kablosuz olarak ayrıca farklı bir cihazdan kullanabilir miyiz?

Fikir değil kesin bilgi istiyorum lütfen..

Çözüm
1) 5 dolarlık Ethernet kablosu > 200 dolarlık Router
2) Evet kablosuz ve kablolu aynı anda farklı cihazlardan da aynı anda istediğin gibi kullanabilirsin.
Kablolu fare ile kablosuz fare arasındaki fark ile aynı arkadaşlar. Düzgün bir modem ve NIC (Alanın geniş olduğu durumlarda bilinçlice tercih edilmiş ve yerleştirilmiş router) tercihi yaparsanız neredeyse hiçbir fark görmezsiniz. Tabi bu söylediğim PAN seviyesindeki yapılanmalar için geçerli.

LAN seviyesindeki yapılanmalar söz konusu olup, kullanıcı sayısı artmaya başladığı anda kablosuz internetin hız - tepki süresi ve maliyet avantajı ortaya çıkıyor.

MAN seviyesinde mecburen kablolu yapılanma devreye girdiği gibi WAN seviyesinde kablosuz telekomünikasyon - uydu teknolojileri devreye giriyor. Kısacası o hızlı veya bu hızlı demek yerine; şu senaryoda xxx.TL bütçe ile kablolu yapılanma veya kablosuz yapılanma daha mantıklıdır diyebiliriz.

Tamamen amaca - bütçeye ve sahip olunan altyapı kriterlerine bağlı cevap verilebilecek bir soru. 25Mbps internet kullanan ev - tek bir PC'ye kablolu bağlanan kullanıcının dert etmesi gereken detaylar değil zaten bunlar. Bağla CAT5e kablo ile, kullan bu kadar basit. Veya bağlan Wi-Fi'nin yeterli çektiği bir mesafeden, aradaki farkı hissedebileceğini sanmıyorum. Ufak rakamlar oynar tepki süresi anlamında. Kabloludan aldığın performansı kablosuz ile alamıyorsan da modemin veya NIC'ın yetersizliğindendir.

Hiç bir fark yok bence, kablolu, cat 6 kullanıyorum aralarında yok denecek kadar az fark var.

Resim 1 kablolu sonuç

resim1.png

Resim 2 wifi ile sonuç

resim2.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı