Kablonun artı eksi olduğu nasıl öğrenilir?

Eki Görüntüle 1358974
Merhaba. % 99 doğrulukla kırmızı ve siyah kablo seri bağlı 3 iç pilin + (kırmızı) ve - (siyah) ucudur. % 100 olarak bundan emin olabilmeniz için, avometrede kırmızı ve siyah kablolar doğru yerlerde takılmış iken, pil bataryasının kırmızı kablosuna kırmızı prob ucu, siyah kablosuna siyah prob ucu bağlandığında 10 nokta kusür DC voltaj (10.80 volt DC gibi) okunurken bu esnada avometrenin LCD ekranında okunan değerinin önünde - işareti hiç çıkmıyorsa kırmızı kablo + siyah kablo - seri bağlı olan bataryanın ucudur.

Yeşil ve mavi kablo ise (üst alıntı resimdeki gibi) 3 adet seri bağlı li-iyon pilin balanslı (dengeli) iç şarjındaki + ve - bağlantısı dışında diğer ara bağlantı noktalarıdır. 3 seri pilin eşit olarak şarj olabilmesi için bu uygulama şekli üst linkteki 320volt.com'daki 3. ve 5. resimlerdeki gibi uygulanmış olur. Buradaki asıl amaç ; seri bağlı 3 adet li-iyon pillerden her bir pilin birbirlerine eşit, her zaman ayni şarj oranlarıyla yani eşit şarjlarla her zaman sahip olabilmesi içindir. Kolay gelsin.
Teşekkürler.
(Hocam şu konuda: Güneş paneli ile su motoru çalıştırmak siz bana bir kaç öneri vermiştiniz ben onu biraz daha modifiye edip size yazmıştım ama sanırım görmediniz bir bakarsanız sevinirim.)

@Yeni Teknik Sembol Batarya paketinin modeline bakıp emin olmak daha iyi olur. Tek sarım lityum hücre gibi görünüyor. Bağımsız hücrelerden oluşan bir paket ise dediğin doğru. Görünene göre tahminim ise NTC gibi duruyor. Tek paketlerde ısınma durumuna karşı akım sınırlama görevini üstleniyor.

Eğer tek bir hücre (3.6-3.7) voltajı bu pilin üzerinde yazıyorsa tek hücreli li-iyon şarjlı pildir, ama daha büyük voltaj değerleri yazıyorsa 2- 3 adet seri bağlı pil şeklinde olabilir, paketin üzerindeki voltaja göre kabloların görevi değişebilir, o şekilde pil voltajına göre en kesin kararı verilebilir, doğrudur. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı