Kablosuz bağlantı tipi 2.4 GHz mi 5.0 GHz mi olmalı?

LASKEH123

Centipat
Ben fazla anlamadığımdan soruyorum. İnternetimin adresine girdiğim de kullanıcı adı şifreyi falan yazdığım da.
"Kablosuz bağlantı tipi" yazıyor ve 2.4GHz ve 5.0GHz seçeneği sunuyor ben de 2.4GHz seçili sizce 5.0GHz seçmeli miyim sorun olur mu?

Ben 5 GHz frekansından bağlanıyorum. Menzili evet, kısa ama ben 2,4 GHz'ye göre daha stabil bir bağlantı alıyorum. Normalde nasıl, pek bir bilgim yok.

Hala pek çok kullanım senaryosunda 2,4 GHz frekans yeterlidir. Kablosuz veri iletişiminde frekans artışı daha yüksek band genişliği yani hız demek. Mobil baz istasyonlarında da geçerlidir bu. Ancak yüksek frekanstaki yüksek hız karşılığında menzil düşer. İkisini de deneyip tercihini belirlemek daha mantıklı.

Bendeki modem eski ancak 5 GHz desteği varsa bile açmam. Evim eski bir köy evi gibi birşey. Duvarlar tuğla falan değil. Bildiğin taştan örülmüş ve kalınlığı rahat 80 cm var. 4 metre uzaklıktaki modemden telefon veya laptop ile tam güç sinyal alamıyorum. (Arada duvar var.) Aynı mesafedeki masaüstü bilgisayar, 4 dBi antenli wifi adaptör ile tam gösteriyor. 5 GHz bağlantı bu tür engellerden de epey olumsuz etkileniyor sanırım. Oyunlarda falan pinge olumlu etki ediyor mu bilmiyorum. Denemek lazım.

5.0 GHz'in menzili daha kısa ama daha hızlı. Bence 2.4 GHz yeter.
Hala pek çok kullanım senaryosunda 2,4 GHz frekans yeterlidir. Kablosuz veri iletişiminde frekans artışı daha yüksek band genişliği yani hız demek. Mobil baz istasyonlarında da geçerlidir bu. Ancak yüksek frekanstaki yüksek hız karşılığında menzil düşer. İkisini de deneyip tercihini belirlemek daha mantıklı.

Bendeki modem eski ancak 5 GHz desteği varsa bile açmam. Evim eski bir köy evi gibi birşey. Duvarlar tuğla falan değil. Bildiğin taştan örülmüş ve kalınlığı rahat 80 cm var. 4 metre uzaklıktaki modemden telefon veya laptop ile tam güç sinyal alamıyorum. (Arada duvar var.) Aynı mesafedeki masaüstü bilgisayar, 4 dBi antenli wifi adaptör ile tam gösteriyor. 5 GHz bağlantı bu tür engellerden de epey olumsuz etkileniyor sanırım. Oyunlarda falan pinge olumlu etki ediyor mu bilmiyorum. Denemek lazım.
Ben 5 GHz frekansından bağlanıyorum. Menzili evet, kısa ama ben 2,4 GHz'ye göre daha stabil bir bağlantı alıyorum. Normalde nasıl, pek bir bilgim yok.
Peki bir şey sorucam downloadım normalde 50Mbs ama speedtestte bazen 20Mbs bazen 30Mbs bazen 40Mbs gösteriyor neden?

İkisini de açın. Yani WiFi ağlarında ayrı şekilde görünsünler. 5GHz bulunduğunuz noktada iyi çekiyorsa kesinlikle ona bağlanın. Çekmiyorsa 2.4GHz'ye geçiş yapın.

2.4 GHz WiFi 480Mb/saniye destekler. 5Ghz ise daha fazla ama menzili daha az. 2.4GHz hız limitine ulaşmanız için internet altyapınız çok iyi olmalıdır.
Kaynak; What's the Difference Between 2.4 and 5 GHz WiFi?
Fotoğraf; Bağli WiFi'm. Max hızım 24Mb/s .
Screenshot_20200206-015859_Settings.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı