Kablosuz şarj pilin ömrünü kısaltır mı?

levent_yavuz

Hectopat
iPhone 8 Plus kullanıyorum ve geçenlerde elime Spigen marka kablosuz hızlı şarj cihazı geçti.
Kullanım rahatlığından dolayı tamamen şarj olana kadar tutmuyorum, arama geliyor veya mesaj atacak oluyorum, şarjdan alıp işimi görüp geri bırakıyorum. Yeri geliyor on kere yirmi kere şarjdan alıp geri bıraktığım oluyor.

Her ne kadar piller lityum ion olsa da, bu şekilde kullanım pil ömrünü kısaltır mı?
Bana kısaltıyor gibi geldi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şarj kesimi sonrası yüksek yüzde düşümü olmadan tekrar şarja bırakıldığında bir problem olmaz.
Bu kablolu şarjda da geçerli. Kablosuz şarjın herhangi bir negatif yönü yok.

Yeni nesil bataryalarda artık öyle bir sorun kalmadı. Yani akım dalgalanması olmadığı için sorun yok. Eskidendi onlar. Bir kere bağlayıp sabaha kadar şarjda bırakma olayları:) Ben de defalarca şarjdan çıkarıp tekrar taktığım oluyor. Hiçbir sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Sizde hangi marka-model var bilgi verebilir misiniz?

İphone lara pil sağlığını ölçen bir menü eklendi geçtiğmiz yıl.
Geçen sene mart ayında sıfır olarak aldığım telefonun şuan pil sağlığı %90 a indi. Aynı dönemde alınan İphone X in ise %99 şuan.

Uzun bir süredir her akşam 2-3 maç olacak şekilde PUBG Mobile oynuyordum ve sık sık şarj ediyordum telefonu.
diğer telefon ise iş kullanılan bir telefon. çok sık şarj olmuyor yani.

Bu kullanım durumunda verılan nokta normal midir?

Ocakta aldığım %86, kullanım yoğunluğuna bağlı. Şarjdan alınca sıkıntı çıkarmaz eski sorunlar kalmadı. X yoğun kullanılmadığı için %99 kalabilir, çok normal bir durum. Telefon ısındıkça pil daha çabuk ölür ve PUBG oynuyorsanız bence normal.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı