Kaç dil biliyorsunuz?

Anadilime yeterince hakim olduğumu iddia etmekten bile çekiniyorum. Günlük konuşma dilinde yeterince kelime kullanmıyor gibi hissediyorum.

Burada 4-5 ve daha fazla dil bilenleri görünce biraz şaşırdım. Hatta tartışma konularında cevapların derinliğini düşününce bilinen dillerin büyük oranda karşı cinsi etkilemekten ibaret olabileceği düşüncesine kapıldım. Bu kadar dil bilmenin açtığı kapıdan geçen az sayıda kimseye rastlamak, aksini düşünmeyi zorlaştırıyor. :)

Son düzenleme:
Genelde bir dili bildiğimizi söylerken daha neyi bilmediğimizi bile bilmiyoruz.
Ama gelip buraya cevap yazanların birçoğunun kendi eğitim düzeyini eğitim sisteminin düzeyiyle kısıtlamayan kişiler olduklarını düşünüyorum.

Gözünde çok büyütme burayı dostum, internet aleminin geri kalanından pek farkı yok. İki yabancı dizi izleyen B2 oluyor.
Özet: Sallama çay konusu.

Gözünde çok büyütme burayı dostum, internet aleminin geri kalanından pek farkı yok. İki yabancı dizi izleyen B2 oluyor.
Özet: Sallama çay konusu.

İyi özetledin amacımız yukarıdan konuşmak olsaydı şuanki sisteme uygun üstünlük taslamak en doğrusu olurdu ama amacımız bu degil tabii ki.
Kısıtlı kalmayı reddedenlerin görebildigi ve farkındalığı; bireysel olarak gelişmenin toplumsal yapıyı ayağa kaldıramadığının, daha doğrusu kaldırmaya çalıştıkça sayı ağırlığındaki yetersizliğinden dolayı toplumun hepsine yetemediğini görmek. Ayrıca yine az önceki yazdıklarımda anlattığım temanın bütünü olan "Hep birlikte gelişim" ibaresinin tam olarak yapılabilmesi için yine bireysel gelişmekten geçtiğini bilmek. Toplumun temel taşının bireyler olduğunu görmek...
Bu arada sistem bana göre; herne olursa olsun paraya dayatıldığı, güç kavramıyla eş anlamlı gibi olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bundan epeyce rahatsızım dostum.

Ana dil seviyesi Türkçe ve İngilizce, başlangıç seviyesi Almanca ve Japonca biliyorum. Önümüzdeki 4 senede 4-5 dil daha öğrenip Almancayı ve Japoncayı ilerleteceğim.
Hocam sizce bir dili daha sonradan mesela 20 yaşında öğrensek ana dilimiz gibi bilir miyiz?
Ana dil seviyesi Türkçe ve İngilizce, başlangıç seviyesi Almanca ve Japonca biliyorum. Önümüzdeki 4 senede 4-5 dil daha öğrenip Almancayı ve Japoncayı ilerleteceğim.
Hocam sizce bir dili daha sonradan mesela 20 yaşında öğrensek ana dilimiz gibi bilir miyiz?

Türkçe biliyorum, Azerbaycan kardeş ülke olduğu için ortalamanın üstü biliyorum denebilir, İngilizce karşımdakine derdimi anlatabileceğimin bir tık üstü, Rusça ve Almca küfürler biliyorum başka da yok.

Süre değil de deneme yapma sayısı ile orantılı. 100-120 tane farklı uygulama yazmışımdır C# üzerinde. Başlangıçta Console üzerinde basit şeyler ile başlayıp sonrası yapay zeka ve optimizasyon algoritmalarına kadar. Hatta erciyes üniversitesi temelli olduğum için abc algoritması ile de uğraştım. Prof. Derviş karaboğa ve prof. Bahriye akay benim hocalarım olur.

Hocam erciyes üniversitesi bilgisayar mühendisliğini önerir misiniz? Niyetim savunma sanayinde çalışmak ancak Ankara İstanbul gibi yerlere puanım yetmiyor. Erciyes hakkında iyi kötü yanlarını sayabilir misiniz?

Geri
Yukarı