Kaç MHz RAM alınmalı?

Ali Berk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 1600 AF işlemci alacağım.
Anakartım Gigabyte B450M S2H.
Biraz araştırdım 3000 MHz'yi stabil kullanabiliyormuşum, fakat overclock ile 3200 - 3600 yapanlar varmış şimdi ben mantıken kaç MHz RAM almalıyım? Örneğin 3000 veya 3200 MHz alsam ne farkedecek veya 3600? 3200 MHz aldığım takdirde overclock yapmadan 3000'de kullanabilir miyim?

Arkadaşlar 1600 AF işlemci alacağım.
Anakartım Gigabyte B450M S2H.
Biraz araştırdım 3000 MHz'yi stabil kullanabiliyormuşum, fakat overclock ile 3200 - 3600 yapanlar varmış şimdi ben mantıken kaç MHz RAM almalıyım? Örneğin 3000 veya 3200 MHz alsam ne farkedecek veya 3600? 3200 MHz aldığım takdirde overclock yapmadan 3000'de kullanabilir miyim?
3000 ile aralarında aman aman bir fark yok. 3000 yeterli.

Anakartın 3600MHz'e kadar destekliyormuş yani 5000MHz RAM alsan bile en fazla 3600'de kullanabileceksin. Benim önerim 3000MHz al. Hem hızı iyi. Hem de sistemin zaten çok üst düzey değil. 3000 yeterli olacaktır.

Anakartın 3600MHz'e kadar destekliyormuş yani 5000MHz RAM alsan bile en fazla 3600'de kullanabileceksin. Benim önerim 3000MHz al. Hem hızı iyi. Hem de sistemin zaten çok üst düzey değil. 3000 yeterli olacaktır.
Peki teşekkür ederim bir sorum daha var. Benim 1100 tl gibi bir bütçem var işlemci + rami şuan zar zor alabiliyorum. Ekran kartım var. Ssd çok almak istiyordum ama bütçe yok ve şuan kullandığım kasada herhangibir soğutma sistemi yok eski kapalı bir kasa. Sizce bir sonraki yükseltmemi ssd mi yapsam yoksa 3-4 fanlı bir kasa mı yapsam? Kasamın eski olması herhangibir sıkıntı yaratır mı acaba?

Peki teşekkür ederim bir sorum daha var. Benim 1100 tl gibi bir bütçem var işlemci + rami şuan zar zor alabiliyorum. Ekran kartım var. Ssd çok almak istiyordum ama bütçe yok ve şuan kullandığım kasada herhangibir soğutma sistemi yok eski kapalı bir kasa. Sizce bir sonraki yükseltmemi ssd mi yapsam yoksa 3-4 fanlı bir kasa mı yapsam? Kasamın eski olması herhangibir sıkıntı yaratır mı acaba?
Boşta ve yük altında ekran kartı ve işlemcinin sıcaklık değerlerini atabilir misiniz? Ona göre cevaplayacağım soruyu.

İşlemciyi henüz almadım, bahsettiğim anakartı değil şuan çok eski bir anakart ve işlemciyi kullanıyorum ama bu anakartta bile ekran kartım maksimum yük altında 65 dereceyi hiç geçmiyor oda çok nadiren. İşlemcim ise darboğaz yaptığı ve çok eski bir işlemci olduğu için (q9400) 100 derecelere geliyor zaten performans alamıyorum. Yani sadece tahminen cevap vermek daha mantıklı herhalde, 1600 af stok soğutucu ile beraber kullanılacak, overclock yapmayı düşünmüyorum, b450m anakart ve ekran kartı tarafında sıkıntı yok bilemedim ssd mi kasa mı yani.

Geri
Yukarı