Kalemlerde uç seçimi nasıl olmalı?

Swordyyx

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Lise 3'e gidiyorum. Ve bol bol matematik işlemi yapıyor, yazı yazıyorum. Hangi kalem ucu benim için uygundur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kalem ucundan evvela kalemin kendisi önemlidir. Kalemin yapısı iyi ayarlanmışsa uca daha fazla yük biner ve bu yüzden kırılabilir. Bu yüzden 0.5 kalemler genelde daha hafif yapılır. 0.3 ve 0.9 hiç kullanmadım, bence normal bir öğrenci gerek de yok. Önerim önce kurşun kalemden yana olur ancak kaliteli bir şey almalısın. Yoksa bazıları çürük çıkabilir, hemen uç kırıyor onlar. Eğer uçlu kalem ise 0.5 ve 0.7 arasında öyle pek bir fark yok ancak daha ince yazmasıyla 0.5 bir tık önde sanki. Bundan sonra ucun B ve H, yani koyuluk ve sertlik seçimi geliyor. Ben 0.5 için B, 0.7 için 2B kullanıyorum. En önemli konu olan kalem seçiminden ise ucuz ama uzun zaman kullanılacak bir şey istersen Pentel Sharplet-2 öneririm, bütçen orta seviyelerde ise Rotring'in herhangi bir kalemi iş görür, bütçe üst seviyede ise Pentel PG-5 öneririm; bu kalem hem yazı yazarken hem de soru çözmede işini görür, elin biraz daha büyük yapılı ise Pentel Smash öneririm.

Küçücük kareler arasında hafif kalemler elinde ivmelenir. Ağır kalemlerle de oraları doldurmak zorlaşır. Rotring, Faber Castell TK- tarzı kalemler bunun için oldukça ideal. Hemen hemen her kaleminin orta derece bir ağırlığı ve dengeli bir yapısı var.
Uçları kıracağınızı düşünüyorsanız 0.7 öneririm, 0.9 kalın gelecektir. Ama kırmıyorsanız ve alışkansanız 0.5 tercih edin. 0.3, 0.2 gibi uçuk değerlere gitmeye gerek yok. Uç alırken de sıkıntı yaşarsınız, her yerde bulunmuyorlar.
Uç olarak; her türlü kıran birisiyseniz Tombow, kırmıyorsanız dilediğinizi alabilirsiniz. H, B, 2B, F vs. arasından şu ana kadar ne ile yazdıysanız onunla devam edin. Uyum içinde olsun defterleriniz. Okurken göz yormaması adına 2B kendi tercihimdir.

Yukarıda önerdiğim kalemler (0,5 linkler);

Kalem ucundan evvela kalemin kendisi önemlidir. Kalemin yapısı iyi ayarlanmışsa uca daha fazla yük biner ve bu yüzden kırılabilir. Bu yüzden 0.5 kalemler genelde daha hafif yapılır. 0.3 ve 0.9 hiç kullanmadım, bence normal bir öğrenci gerek de yok. Önerim önce kurşun kalemden yana olur ancak kaliteli bir şey almalısın. Yoksa bazıları çürük çıkabilir, hemen uç kırıyor onlar. Eğer uçlu kalem ise 0.5 ve 0.7 arasında öyle pek bir fark yok ancak daha ince yazmasıyla 0.5 bir tık önde sanki. Bundan sonra ucun B ve H, yani koyuluk ve sertlik seçimi geliyor. Ben 0.5 için B, 0.7 için 2B kullanıyorum. En önemli konu olan kalem seçiminden ise ucuz ama uzun zaman kullanılacak bir şey istersen Pentel Sharplet-2 öneririm, bütçen orta seviyelerde ise Rotring'in herhangi bir kalemi iş görür, bütçe üst seviyede ise Pentel PG-5 öneririm; bu kalem hem yazı yazarken hem de soru çözmede işini görür, elin biraz daha büyük yapılı ise Pentel Smash öneririm.

Hocam kalem olarak Rotring Rapid Pro düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı