Kali Linux bir süre sonra mouse harici sistem donuyor

NUEVO

Centipat
Öncelikle iyi günler, sistemime Dual Boot ile başarılı bir Kali Linux (2020.2) yüklemesi yaptım. Boot ederken veya sisteme girerken bir sorunla karşılaşmadım. Sistem açıldıktan sonra terminalde veya internete girdiğimde belli bir süre sonra masaüstü komple donuyor. Bunun sebebini pek anlayamadım, grafik sürücüsünden şüphe ettim lakin mouse olduğu gibi hareket ediyor ondan yana bir sıkıntı olmuyordu. Grafik sürücüsünü yükleyene kadar donma yaşıyorum maalesef. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sistemim: ASUS zenbook Pro 14 - UX450FD/UX480
Intel i7 8565U
NVIDIA GTX 1050 Max Q design
8 GB DDR 4 2666 MHz RAM
256 GB SSD (Linux 128 GB boyutunda Samsung fit USB bellekte kurulu 300 MB okuma 150 MB yazma hızına sahip)
İşletim sistemi: Windows 10 Home / Kali Linux 2020.2
Bilgisayarın sayfası: ASUS ZenBook Pro 14 UX480FD | Laptops | ASUS Global

Çözüm
Nvidia resmi sürücüsünü yüklemeyi deniyorum öyleyse. Peki sürücü işe yaramazsa grub üzerinde nasıl kalıcı değişiklik yapabilirim, arkadaşın dediği gibi blacklist mi yapacağım.
Konsolu açın;
gedit /etc/default/grub
Yazın.

Eğer komut bulunmuyorsa;
sudo apt-get install gedit

Önünüze bir pencere açılmalı. Oradan"linux" satırını bulun ve aynı işlemi yapıp "nouveau.modeset=0" yazın. Kendi GRUB menümden örnek vereyim.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet nouveau.modeset=0"
Bu şekil ayarlayın ve kaydedin.

Son olarak:
sudo update-grub
Yazın.

Bilgisayar açıldığı zaman otomatik olarak linux satırında "nouveau.modeset=0" yazacaktır. Kontrol edebilirsiniz. Hata olursa ayrı konu açarsanız yardımcı oluruz. Konuyu çözüldü olarak işaretlemeyi unutmayın.
Nvidia resmi sürücüsünü yüklemeyi deniyorum öyleyse. Peki sürücü işe yaramazsa grub üzerinde nasıl kalıcı değişiklik yapabilirim, arkadaşın dediği gibi blacklist mi yapacağım.
Konsolu açın;
gedit /etc/default/grub
Yazın.

Eğer komut bulunmuyorsa;
sudo apt-get install gedit

Önünüze bir pencere açılmalı. Oradan"linux" satırını bulun ve aynı işlemi yapıp "nouveau.modeset=0" yazın. Kendi GRUB menümden örnek vereyim.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet nouveau.modeset=0"
Bu şekil ayarlayın ve kaydedin.

Son olarak:
sudo update-grub
Yazın.

Bilgisayar açıldığı zaman otomatik olarak linux satırında "nouveau.modeset=0" yazacaktır. Kontrol edebilirsiniz. Hata olursa ayrı konu açarsanız yardımcı oluruz. Konuyu çözüldü olarak işaretlemeyi unutmayın.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı