Kali Linux Live nedir?

Kali Linux içerisinde veri kurtarma, siber güvenlik, ağ güvenliği gibi alanlarda kullanılan birçok araç, program barındıran Debian tabanlı bir Linux dağıtımı. Son kullanıcıya yönelik bir işletim sistemi asla değildir.

Kali Linux içerisinde pentest yani yazılımlara sızabileceğin veya sızmayı test edebileceğin paketlerle dolu olan bir Linux dağıtımıdır, bu dağıtım daha çok hacking için kullanılır. Debian tabanlı olup 3-4 farklı masaüstü ortamı seçeneğine sahiptir.

"Live" kelimesi ise daha genel bir terimdir, işletim sisteminin canlı olarak kullanılması manasını taşır. Yani siz Live olan bir işletim sistemini kurmak zorunda değilsiniz, USB belleğinizi takıp istediğiniz zaman çalıştırabilirsiniz. Verileriniz sabit diskinizde değil USB belleğinizde saklanır. USB belleğinize işletim sistemi kurmak gibi düşünebilirsiniz.

Kali Linux dagitimi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim.

Penetrasyon testleri için içerisinde hazır toollar barından bir GNU/Linux dağıtımıdır. Bunun dışında diğer dağıtımlardan pek bir farkı yok. Hatta bu paketlerin hepsi istenirse diğer dağıtımlara kurulabilir. Bunun için Kali Linux´u kurmak gerekmez. Kali Linux´da sadece bu toollar halihazırda yüklü gelir.

Kali Linux dagitimi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim.

Kali Linux ileri seviye kullanıcılar için yapılmış Debian tabanlı, pentesterler için yapılan bir işletim sistemi. Kali Linux çok RAM tükettiği için çoğu pentester Kali kullanmayı tercih etmez. Blackarch ya da parrot OS kullanır. Parrot OS ve Blackarch'ı RAM'ı az kullanmasından ziyade daha fazla pentesting aracı olduğu için büyük pentesterler parrot OS veyahut blackarch kullanır.

Geri
Yukarı