Kara delikler nasıl çalışıyor?

Sizce kara delikler nasıl çalışıyor?

Bunun sizcesi yok aslında ispatlanmış bir mevzu. Kütlesi olan cisimler kütleleri sebebiyle uzayı bükerler. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kara delikler aşırı yoğun ve kütleli oldukları için uzayı son derecede büküyorlar bu da kara deliğin sonunda bir tekillik oluşturuyor. Herkesin bildiği newton yasalarını kullanarak bile bu problemi çözebiliriz kara deliğin kütlesi diğer çoğu şeyin kütlesinden büyük olduğu için kara delik her şeyi kendine doğru çekiyor(aslında çekmiyor bu çok eski bir yanılgı işin doğrusu şu uzay zaman dokusu eğrildiği için yokuş mantığı gibi düşünün her şey ona doğru yuvarlanıyor. Bunu anlatmak isterdim ama konu çok uzun yardımcı olması için bir video bırakacağım).

Video

Bunun sizcesi yok aslında ispatlanmış bir mevzu. Kütlesi olan cisimler kütleleri sebebiyle uzayı bükerler. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kara delikler aşırı yoğun ve kütleli oldukları için uzayı son derecede büküyorlar bu da kara deliğin sonunda bir tekillik oluşturuyor. Herkesin bildiği newton yasalarını kullanarak bile bu problemi çözebiliriz kara deliğin kütlesi diğer çoğu şeyin kütlesinden büyük olduğu için kara delik her şeyi kendine doğru çekiyor(aslında çekmiyor bu çok eski bir yanılgı işin doğrusu şu uzay zaman dokusu eğrildiği için yokuş mantığı gibi düşünün her şey ona doğru yuvarlanıyor. Bunu anlatmak isterdim ama konu çok uzun yardımcı olması için bir video bırakacağım).

Video

Beni yanlış anladınız, sizceden kastım sizin varsayimlarinizdi, anlattıklarınız zaten halihazırda sunulmuş bilgiler, ama yine de karadelikler hakkında tatmin edici bilgilere sahip değiliz(sanırım bu konuda büyük çoğunluk hemfikirdir)

Öznel bir fikir soruyorsun sanırım ve eskiden olsa hayalperest bir şekilde cevaplardım. Ancak son yıllarda kara delikler hakkındaki araştırmalar sonucu edindiğimiz bilgilerden sonra pek öznel cevap veresim gelmiyor. Mesela onları solucan deliği olarak kullanmak üzere içine girip, maddeleri dışarı atan teorik beyaz delikten dışarı, evrenin başka bir yerine çıkmak gibi teorileri seviyordum.
Kara deliklerin nasıl çalıştığına hakkında nesnel bir cevap vermek yerine şunu sorabiliriz: Bilinen en büyük kara deliklerden biri olan TON-618, ölçümlendiği kadarıyla 66 milyar güneş kütleli bir kara delik ve uzaklığı da 10 milyar ışık yılından fazla. Evrenin bilinen yaşı 13,8 milyar civarı ise bu kara deliği oluşturan unsurlar nasıl olmalı ki yaklaşık 3 milyar yıl içinde bu kadar aşırı bir kütleye ulaşabilsin? Sadece madde yutarak büyümediği kesin. Yani kaç tane kara deliğin ne kadarlık bir zaman içinde birleşmesinden meydana gelmiş olabilir? Bu kara deliğin diğer kara delikler gibi çalışmadığı kesin. Mesela 10 milyar yıl öncesine nazaran, mevcut kütlesi daha da büyümüş müdür? Muhtemelen asla bilemeyeceğimiz bir soru.

Yeni konular

Geri
Yukarı