Kare düşüşünün sebebi işlemci midir?

Ucsktr

Hectopat
Makaleler
1
Güç seçeneklerinde bilerek en düşük işlemci durumu ve en yüksek işlemci durumunu 0'dan 100 e kadar tek tek meraktan denedim. 80 ve üstünde artık düzelmeye başladı. Bu deneyde benim aklımda şu soruyu doğurdu. Ekran kartı ne kadar önemli olsa da aslında bu grafikleri işleyen en önemli parça olan sebep işlemci midir? Bir oyunda düşüş gerçekleşiyorsa bu grafik kartından değil de işlemcinin veriyi işleyememesinden midir?
Konu ile ilgili: CPU Throttle

İşlemcinin veriyi işleyememesinden değil ekran kartını besleyemesinden kaynaklıdır. 2'si de önemli aslında, ancak önemli olan ekran kartı. %100 darboğaz durumunda bile ekran kartı gelişmiş olursa yüksek performans veriyor.

İşlemci koordinatları verir, ekran kartı ise işlemeyi yapar. Eğer işlemcinin anlık verebileceği koordinat sayısı ekran kartının işleyebileceği grafik sayısından düşük ise biz buna işlemci darboğazı deriz.

Somut olarak düşünmeniz gerekirse bu terimin İngilizce karşılığı Bottleneck (Şişe ağzı)'dir. Şişenizin kendisi ne kadar büyük olursa olsun, içinde ne kadar fazla su olursa olsun akacak su miktarı şişenin ağız büyüklüğüne bağlıdır. Bu durumda da şişenin ağzı şişeye darboğaz yapıyor diye somutlaştırabiliriz.

Bu sadece CPU ve GPU için değil her parçanın her parçayla darboğaz yapabilme imkanı vardır. Mesela çok güç tüketen sisteme düşük PSU takarsanız sistemi besleyemeyecek ve gene darboğaz oluşacaktır. Bunu birçok örnekle çoğaltmak mümkün.

Güç seçeneklerinde bilerek en düşük işlemci durumu ve en yüksek işlemci durumunu 0'dan 100 e kadar tek tek meraktan denedim. 80 ve üstünde artık düzelmeye başladı. Bu deneyde benim aklımda şu soruyu doğurdu. Ekran kartı ne kadar önemli olsa da aslında bu grafikleri işleyen en önemli parça olan sebep işlemci midir? Bir oyunda düşüş gerçekleşiyorsa bu grafik kartından değil de işlemcinin veriyi işleyememesinden midir?
Konu ile ilgili: CPU Throttle
FPS aniden düşüp geri eski haline geliyorsa yani FPS drop oluyorsa nedeni genelde işlemci veya RAM yetersizliğidir. Ekran kartı yetersiz olduğunda FPS hep düşük olur. İşlemcinin gücü ekran kartına oranla düşük olursa işlemci darboğazı kaçınılmazdır.

İşlemci koordinatları verir, ekran kartı ise işlemeyi yapar. Eğer işlemcinin anlık verebileceği koordinat sayısı ekran kartının işleyebileceği grafik sayısından düşük ise biz buna işlemci darboğazı deriz.

Somut olarak düşünmeniz gerekirse bu terimin İngilizce karşılığı Bottleneck (Şişe ağzı)'dir. Şişenizin kendisi ne kadar büyük olursa olsun, içinde ne kadar fazla su olursa olsun akacak su miktarı şişenin ağız büyüklüğüne bağlıdır. Bu durumda da şişenin ağzı şişeye darboğaz yapıyor diye somutlaştırabiliriz.
Okurken cihat yapan mucahit kadar zevk aldım 🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı