Kariyer planımı yapamıyorum

Büyüyen

Decipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 3 1300X, Nvidia GTX 1050Ti, 8gb RAM (Masaüstü)
i5-1235U, Intel Irıs Xe, 16GB RAM (Laptop)
Öncelikle iyi sosyaller arkadaşlar. Geleceğim için düzgün bir plan yapamıyorum, ne yaparsam yapayım hiçbir sonuç vermeyecek veya bir yerde tıkanacakmış gibi hissediyorum. Eğer kendimi kurtaramazsam da ailemin bana destek olacak maddi durumları da yok.

18 yaşıma gireli birkaç ay oldu, şu an İngilizce mütercim ve tercümanlık bölümünde hazırlık okuyorum ama çok memnun da değilim, çünkü mesleğin geleceği olduğunu pek düşünmüyorum. Ancak ingilizceni iyi geliştirip yan mesleklere kayabilirsin. Aslında kafam buralarda tıkanıyor. Bir yandan bu bölümü okuyup yandan kendimi geliştireyim diyorum. Yazılıma çok ilgim var, hoşuma gidiyor yeni yeni öğrenmeye de başladım, kafam olsaydı önceden daha çok çalışıp bölüm olarak seçerdim ama 9-10. sınıf karantinada olduğundan ve 11'e başladığımda dersleri bilmediğimden ötürü ingilizceye yönelmiştim. Bir yandan da yatay geçişle İngilizce öğretmenligi bölümüne geçmeyi de düşünüyorum, malum tercümanlık planına göre daha mantıklı ama onda da atama sorunları vs olacak. Her türlü yazılım öğreneceğim ama tercümanlık bölümüne devam edersem yazılımı daha profesyonel bir şekilde öğrenmem gerekecek.

Param olsa ticaret tarzı işlere de girmek isterdim ama malum aile şartlarından şu an olabilecek bir iş değil gibi görünüyor.

Ne yaparsam, ne hedefi koyarsam koyayım işin sonunda bir yerde olmayacakmış veya çok uçuk hedeflermiş gibi hissediyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum.

Yani hocam yorum yapmadan bir şey söylemek istiyorum. Yazılımı öğrenir öğrenmez para kazanmıyorsunuz. Hiç kolay bir iş değil. Rekabet çok fazla,sizlere kim söylüyor bunu anlamış değilim. Ayrıca "Yazılım öğrenmek" diye bir şey yok. Sen bir proje belirlersin bunun için gerekli dilleri ağları vs. Öğrenirsin. Yani yazılım B planına atılır ama nasılsa öğrenirim diyip kafa estikçe bakılabilecek bir şey değil.

Yani hocam yorum yapmadan bir şey söylemek istiyorum. Yazılımı öğrenir öğrenmez para kazanmıyorsunuz. Hiç kolay bir iş değil. Rekabet çok fazla,sizlere kim söylüyor bunu anlamış değilim. Ayrıca "Yazılım öğrenmek" diye bir şey yok. Sen bir proje belirlersin bunun için gerekli dilleri ağları vs. Öğrenirsin. Yani yazılım B planına atılır ama nasılsa öğrenirim diyip kafa estikçe bakılabilecek bir şey değil.
Yok hocam yanlış anladınız. Kolay bir iş değil zaten benim bir sorun çıkmadıkça üniversitesinin bitmesine de 4.5 sene var. Kenara atıp yapacağım bir iş değil baya kafa yorup yapacağım eğer böyle bir yol seçersem. Ama dediğim gibi rotamı düzgün belirleyemedim.

Geri
Yukarı