Kart borcunun asgarisini ödemek

Tüm borcu ödüyorum her zaman, sadece bir gün gelir de sıkışırsam asgari ödesem 3-4 ay nasıl olur diye merak ettim teşekkürler. Çünkü hem sistemi yeniledim, monitör aldım üstüne de bilgisayar kasasını yenileyince bayağı yüklendim karta ama sıkıntı yok şu an ödüyorum haziran gibi bütün taksitler ödemiş olacağım zaten.

Garanti.
Evet böyle bir yazı okumuştum.
Bankalar harcadığını her ay ödeyen müşteri sevmezler. Sizin gibi arada böyle yapanları daha cok severler. Merak etmeyin.

Ama aklıma geldi şimdi bu ay asgarisini ödedim diyelim kalan tutar diğer aya gidecek ve o ay gelince tutar yüksek olduğu için asgari ödemeside yüksek olur ve borç bitmez değil mi? Çünkü ödemeğin kısım diğer aylara kayıyor.

Bunu kim söylediyse size yanlış söylemiş, benim bankada çalışan akrabam var ve direkt geçmişe ve PUA'na etkili.

Orada şöyle bir durum var. Asgari ödeyince sizden ödeme aldıkları için kredi notu düşmez fakat sistemde borçlu gözüktüğünüz için kredi falan almaya kalksanız o anlık sıkıntı yaşarsınız.

Ama aklıma geldi şimdi bu ay asgarisini ödedim diyelim kalan tutar diğer aya gidecek ve o ay gelince tutar yüksek olduğu için asgari ödemeside yüksek olur ve borç bitmez değil mi?
Evet bir bakıma böyle bir durum oluşur. Katlanarak ilerlerler fakat ödeyemeyecek olursanız her bankanın borcun tamamını taksitlendirme imkanı var. Enpara da en son 3 ay hiç ödemeyip kalan aylar 9’a bölüyordu yani banka zaten bu durumu sizden önce anlayıp hesabını yapıyor.

Orada şöyle bir durum var. Asgari ödeyince sizden ödeme aldıkları için kredi notu düşmez fakat sistemde borçlu gözüktüğünüz için kredi falan almaya kalksanız o anlık sıkıntı yaşarsınız.
Evet, bu daha doğru oldu.

Bunu kim söylediyse size yanlış söylemiş, benim bankada çalışan akrabam var ve direkt geçmişe ve puana etkili.
Çevremden duymadım yıllardır bankalarda yatırım işi ile uğraşıyorum. Bazı özel bilgiler içermese burada findex raporumu paylaşabilirdim. Geçmişte 9 aylık krediyi geç ödememe rağmen 1732 puana sahibim.
Ama aklıma geldi şimdi bu ay asgarisini ödedim diyelim kalan tutar diğer aya gidecek ve o ay gelince tutar yüksek olduğu için asgari ödemeside yüksek olur ve borç bitmez değil mi? Çünkü ödemeğin kısım diğer aylara kayıyor.
6 Aylık bir taksit durumu ve asgari ödeme tutarını %25 baz alırsak olası senaryoyu aşağıdaki örnekte verdim.

1671727735567.png

Eğer kredi kartınızı aktif olarak kullanırsanız buradaki rakamlar uyuşmayacaktır ve değişkenlik gösterecektir. 6. Aydan sonraki dönemler kalan borcunuz için kartınıza yansıyacak tutarları ve yine asgari ödemesini yaparsanız olası senaryoyu gösteriyor.

Çevremden duymadım yıllardır bankalarda yatırım işi ile uğraşıyorum. Bazı özel bilgiler içermese burada findex raporumu paylaşabilirdim. Geçmişte 9 aylık krediyi geç ödememe rağmen 1732 PUA'na sahibim.

6 Aylık bir taksit durumu ve asgari ödeme tutarını %25 baz alırsak olası senaryoyu aşağıdaki örnekte verdim.

Eki Görüntüle 1610271

Eğer kredi kartınızı aktif olarak kullanırsanız buradaki rakamlar uyuşmayacaktır ve değişkenlik gösterecektir. 6. Aydan sonraki dönemler kalan borcunuz için kartınıza yansıyacak tutarları ve yine asgari ödemesini yaparsanız olası senaryoyu gösteriyor.

Hocam bu kadar uğraşmanıza gerek yoktu teşekkür ederim zaman ayırmışsınız, sadece aldığım cihaz, parçaların taksidini ödüyorum ekstra bir şey yok. Yiyecek, giyim vb gibi harcamaları nakit yapıyorum. Elinize sağlık uğraşmışsınız.

Çevremden duymadım yıllardır bankalarda yatırım işi ile uğraşıyorum. Bazı özel bilgiler içermese burada findex raporumu paylaşabilirdim. Geçmişte 9 aylık krediyi geç ödememe rağmen 1732 PUA'na sahibim.

Eki Görüntüle 1610271

6.ay'dan sonra bir rahatlama oluşuyor asgari ücret ödesem bile, ilginç.:D
Sanırım sıkışmadıkça asgari tutarı ödemek akıllıca değil gibi gözüküyor bu tabloda ki ben şimdilik 1000TL üstünden hesap yapıldı. Daha yüksek tutarlarda sıkıntı yaşanır 2.veya 3. aylarda

Neden sıkıntı olsun? Milyonlarca insan böyle kullanıyor zaten kredi kartını. Bankaların istediği şey tam olarak da bu zaten. Sonsuza kadar sizi faize sürüyor ve bitmeyen bir kazanç yaratıyor. Uzun süreli çok zararlı ama bunu düşünmüyorsanız kredi skoru vs. şeyleri etkilemez.

Neden sıkıntı olsun? Milyonlarca insan böyle kullanıyor zaten kredi kartını. Bankaların istediği şey tam olarak da bu zaten. Sonsuza kadar sizi faize sürüyor ve bitmeyen bir kazanç yaratıyor. Uzun süreli çok zararlı ama bunu düşünmüyorsanız kredi skoru vs. şeyleri etkilemez.

Sürekli gelen bir sabit maaşım yok, aldıklarımı KYK ile ödüyorum kenarda acil durumlar için sadece 2K param var. Okuduğum için çalışma fırsatım olmuyor.

Geri
Yukarı