Kasa Fanları ve İşlemci Soğutucu Önerisi

Jushcced

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel Core i5 8400 2.8Ghz ●İşlemci Soğutucu: Dark Freezer X124 Red ●Anakart: Asus Prime Intel B360M-A DDR4 2666Mhz ●Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1660Ti Armor 6GB Nvidia ●Ram: GSKILL Ripjaws V Red 16 GB DDR4 2400Mhz CL15 ●SSD: Samsung 860 Evo 250GB ●HDD: WD Blue 2TB 64MB 7200Rpm ●Kasa: Xigmatek Venom X ●PSU: 650W +80Plus Power ●Kulaklık: Steelseries Arctis 5 ●Klavye: XPG Summoner Blue ●Mouse: Logitech G300S + Razer Mini 🚀
Meslek
Kamera ve Alarm sistemleri Uzmanı
İyi Günler,Merhaba yaklaşık olarak Haziran ayında bilgisayar topladım Bilgisayar kasası + PSU + Fanları yanında geldiği için tekrardan o ay maddi durum dolayısıyla dokunmadım ve işlemci fanı için de şimdilik Stok yeterli olur kanaatindeydim. Donanımlarım ;
İşlemci : Intel Core i5 8400 2.8Ghz
Anakart : Asus Prime Intel B360M-A DDR4 2666Mhz LGA 1151
Ekran Kartı : MSI GeForce GTX 1660Ti Armor 6GB Nvidia
Ram : GSKILL Ripjaws V Red 16 GB DDR4 2400Mhz CL15
SSD : Samsung 860 Evo 250GB (550MB/520MB)
HD : WD Blue 1TB 64MB 7200Rpm
Kasa : Xigmatek Venom X PSU : 650W 80Plus Power

Yaklaşık 2 aydır işlemci stok fan hızlı dönmesinden dolayı çok aşırı kafa ağrıtıcı ses çıkarıyor bilgisayar belkide günler haftalar işlerim dolayısıyla açık kalabiliyor açık kaldığında uyuyamıyorum ve Fazla oyun oynayan birisi olarak çok rahatsız edici oluyor Evimdeki odam Küçük ve Dar olduğu için sesi aşırı hissedebiliyorum. Sanki odada süpürge çalışıyor gibi. Burada çok araştırdım ancak çok arada kaldım ne alacağıma karar veremedim. Oynayacağım ve Oynadığım tüm oyunları her zaman Üst grafik ayarlarında oynarım ekran kartımın destekleyebildiği kadarı Sanırım bu yüzden hızlı dönüyor ve aşırı ses çıkarıyor. ama internette dolanırken ve film izlerkende aynı sesi veriyor odaklanamıyorum yaptığım şeye kafam sürekli orda.

Bilgisayarımın günlerce açık kalması ve Fazlasıyla oyun oynadığımı göz önünde bulundurarak Önerilerinizi Sessizlik,Soğutma ve Performans ve adı altında yaparsanız sevinirim.

Buna ek olarak Egzoz fanını'da değiştireceğim. ve Kasanın tepe noktasına 2 Fan koyacağım. " Egzoz fanı olarak Akasa Viper 12cm S-Flow ve Cougar CF-D12HB-B CFD Üst fan olarak COOLER MASTER MasterFan PRO 140MM yada 120mm olarak CORSAIR Air Serisi SP120 Kırmızı Led 120mm
RGB olsun olmasın önemli değil önemli olan verdiğimiz paraya değmesi.Kasamda Kontrolcü mevcut. Hem üst fanlar hemde Egzoz fanı olarak önerdiklerim uygun mudur ? Eğer uygunsa uygun olanları yazar mısınız Varsa önerileriniz de olur ancak çok öneri kafa karışıklığına yol açıyor arada çok kalıyorum.

Kasa Ölçülerim : Benim için önemli olan kısım Dimensions.

Kasa ölçüleri kısmı buraya'da dahil Soğutucu olarak hava düşünüyorum Sıvı Soğutucular pahalı olduğu için şimdilik düşünmüyorum."Bütçem 350-400 TL" Araştırmalarım sırasıyla :
Arctic Freezer 34 Esports DUO Kırmızı CPU Soğutucu (Tek fanlısı veya DUO olanı ikisi arasındaki fiyat farkı 70TL)

COOLER MASTER HYPER 212 EVO
COOLER MASTER HYPER 212X

Dark Freezer X94RD
COOLER MASTER Hyper T4 120mm (Diğerlerine göre biraz daha küçük yapılı olduğu için)

Son düzenleme:
Benim için de aynı sorun vardı. Gittim sıvı soğutma aldım. :D
Hem Sıvı soğutma hem fanlar pahalı çıkar şimdilik düşünmüyorum. Sıvı soğutmada araştırdım hem iş yerimdeki kasalarda hem arkadaşlarımda COOLER MASTER MASTERLIQUID ML120L var hiç memnun değilim. Bütçem sınırlı iyi bir sıvı soğutma 500-600 den aşağı değil :)

Hem Sıvı soğutma hem fanlar pahalı çıkar şimdilik düşünmüyorum. Sıvı soğutmada araştırdım hem iş yerimdeki kasalarda hem arkadaşlarımda COOLER MASTER MASTERLIQUID ML120L var hiç memnun değilim. Bütçem sınırlı iyi bir sıvı soğutma 500-600 den aşağı değil :)
İmzamdakini kullanıyorum, memnunum. Herhangi bir sorun yaşamadım.

İmzamdakini kullanıyorum, memnunum. Herhangi bir sorun yaşamadım.

Doğrudur,Memnun olan da var olmayanda var ben kullandığım için memnun değilim ki zaten bütçe olarak da hem sıvı ya hem fanlara verecek toplam bütçem yok konu ağırlıklı olarak hava soğutma adı altında,Teşekkür ederim paylaşımın için.

İşlemci soğutucu ve kasa fanlarının tamamını Be Quiet öneririm.

Arka egzoz 120 MM BL039, üst egzoz olarak 140 MM BL040, işlemci soğutucu Pure Rock
Fanları ve soğutucuyu farklı markalardan toplamaktansa tamamını bir markaya çevirmek mantıklı olacak sanırım düşüneceğim. FSP Soğutucudan iyi oldukları söyleniyor. Öndeki 3 fanı değiştirmemek pozitiflik yaratmaz heralde. Yorum için teşekkürler.

Bu arada Kontrolcü almam gerekiyor mu yoksa mevcut olanınla kullansak problem olur mu ?

Önerdiğim fanlar PWM olduğundan sistem boştayken otomatik düşük sesle gerektiğinde gürültülü çalışacaktır. Öndeki fanlardan memnunsan değiştirmene gerek yoktur. Diğer soruna gelirsek önce fanları alıp kullan hariçten kontrolcüye ihtiyaç olup olmadığına sonradan karar verirsin.

Teşekkür ederim vaktini ayırdığın için Ön fanlarımdan memnunum fazladan hava akışı olması için fan ekleyip egzoz + hava soğutma şimdilik yeterli olur diye umuyorum. İyi Akşamlar.

Be Quiet ve Arctic bütçesine göre karşılaştırma yapıp tek bir marka dizeceğim diğer tüm listeyi eledim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı