Kasa + kasa fanı + işlemci soğutma önerisi

24Yasindayim

Kilopat
Daha fazla  
Konuya girmeden önce şunu belirtmek istiyorum. Ben açık açık her bahsetmek istediğim konuya değinerek yazı yazmayı tercih ediyorum anlaşmazlık çıkmaması için. Bu yüzden yazım gereğinden uzun olabilir. Konu başlığı konuyu özetler nitelikte ve sorularımın altını çizdim. Vaktiniz yoksa sadece altı çizili kısımlara bakmanız yeterli.

Yakın gelecekte 12 yıllık kasamı değiştirme planım var. Ne parçalar gördü geçirdi ama kendisi hala sapasağlam duruyor. Hava sirkülasyonu da yetersiz artık, zaten 2 tane fanı var. Ciddi yüksek sıcaklıklar görüyorum zaten sıcak çalışan "R5 3600" işlemcimde.

Kasa olarak kafamda 2 ihtimal vardı, "Coolermaster MasterBox MB511" ve "Corsair Carbide Spec-Delta".
MB511'in benim için albenisi üst kısmına 3 adet 120mm fan takabileceğimi düşünmemdi ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını bugün ilk defa CoolerMaster'in sitesine girip özelliklerine baktığımda öğrendim. O yüzden şuan "Spec-Delta"yı almayı planlıyorum.

İlk sorum burada giriyor. 800-850 tl sınırını aşmayacak şekilde farklı bir kasa öneriniz var mı?
Bir diğer sorum ise, "Spec-Delta" modeliyle beraber gelen RGB fanlar iCUE yazılımı ile kontrol edilebiliyor mu?

Fan konusunda ise üste takmak için de 2 adet 140mm egzoz fanı bakıyorum ancak çok hakim değilim. Bildiğim kadarıyla 140mm fanlar, daha geniş oldukları için daha düşük ses seviyesi ile daha yüksek hava sirkülasyonu sağlayabiliyorlar. Bu sebeple 140mm fan takmayı planlıyorum. Yanlış düşündüğüm/bildiğim bir kısım varsa belirtmekten çekinmeyin lütfen.

İlk soru çok basit, hangi 140mm fan modelini tercih etmeliyim?
İkinci soru ise, şuanki kasamın üst kısmında da fan slotları var ancak anakartım (MSI b450 TOMAHAWK MAX ATX) kasanın üst kısmına fazla yakınmış gibi hissediyorum.
ATX anakartlarla da üst kısma fan takabiliyoruz değil mi?

Son konumuz ise işlemci soğutması. 120mm radyatörler hava soğutmalardan bile kötü iş çıkartıyor ve fiyatları orta-üst seviye hava soğutmalarla yakın seviyede diye biliyorum. Bu yüzden bu seçeneği direkt eledim. Burada çok basit iki sorum var;

Soru öncesi not: Overclock'la işim yok ancak render alıyorum ve render alırken bilgisayarımın iflahı yamuluyor, çok yüksek sıcaklıkları görüyorum stok fan ile. Bu bilgi çok fazla şeyi değiştirir mi bilmiyorum ama göz önünde bulundurabilirsiniz :D

Kule tipi hava soğutma önerisi,
Termal macun önerisi.

Bütün konu boyunca hiç bütçe belirtmedim. Bütçe konusunda bir limitim yok ancak öğrenciyim ve "maksimum performans" için "fiyat/performans" oranından feragat edecek maddi güce sahip değilim :D O yüzden güzel f/p önerilerinizi bekliyorum.

Konuya girmeden önce şunu belirtmek istiyorum. Ben açık açık her bahsetmek istediğim konuya değinerek yazı yazmayı tercih ediyorum anlaşmazlık çıkmaması için. Bu yüzden yazım gereğinden uzun olabilir. Konu başlığı konuyu özetler nitelikte ve sorularımın altını çizdim. Vaktiniz yoksa sadece altı çizili kısımlara bakmanız yeterli.

Yakın gelecekte 12 yıllık kasamı değiştirme planım var. Ne parçalar gördü geçirdi ama kendisi hala sapasağlam duruyor. Hava sirkülasyonu da yetersiz artık, zaten 2 tane fanı var. Ciddi yüksek sıcaklıklar görüyorum zaten sıcak çalışan "R5 3600" işlemcimde.

Kasa olarak kafamda 2 ihtimal vardı, "Coolermaster MasterBox MB511" ve "Corsair Carbide Spec-Delta".
MB511'in benim için albenisi üst kısmına 3 adet 120mm fan takabileceğimi düşünmemdi ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını bugün ilk defa Cooler Master'in sitesine girip özelliklerine baktığımda öğrendim. O yüzden şu an "Spec-Delta"yı almayı planlıyorum.

İlk sorum burada giriyor. 800-850 TL sınırını aşmayacak şekilde farklı bir kasa öneriniz var mı?
Bir diğer sorum ise, "Spec-Delta" modeliyle beraber gelen RGB fanlar iCUE yazılımı ile kontrol edilebiliyor mu?

Fan konusunda ise üste takmak için de 2 adet 140mm egzoz fanı bakıyorum ancak çok hakim değilim. Bildiğim kadarıyla 140mm fanlar, daha geniş oldukları için daha düşük ses seviyesi ile daha yüksek hava sirkülasyonu sağlayabiliyorlar. Bu sebeple 140mm fan takmayı planlıyorum. Yanlış düşündüğüm/bildiğim bir kısım varsa belirtmekten çekinmeyin lütfen.

İlk soru çok basit, hangi 140mm fan modelini tercih etmeliyim?
İkinci soru ise, şuanki kasamın üst kısmında da fan slotları var ancak anakartım (MSI B450 Tomahawk Max ATX) kasanın üst kısmına fazla yakınmış gibi hissediyorum.
ATX anakartlarla da üst kısma fan takabiliyoruz değil mi?

Son konumuz ise işlemci soğutması. 120mm radyatörler hava soğutmalardan bile kötü iş çıkartıyor ve fiyatları orta-üst seviye hava soğutmalarla yakın seviyede diye biliyorum. Bu yüzden bu seçeneği direkt eledim. Burada çok basit iki sorum var;

Soru öncesi not: Overclock'la işim yok ancak render alıyorum ve render alırken bilgisayarımın iflahı yamuluyor, çok yüksek sıcaklıkları görüyorum stok fan ile. Bu bilgi çok fazla şeyi değiştirir mi bilmiyorum ama göz önünde bulundurabilirsiniz :D

Kule tipi hava soğutma önerisi,
Termal macun önerisi.

Bütün konu boyunca hiç bütçe belirtmedim. Bütçe konusunda bir limitim yok ancak öğrenciyim ve "maksimum performans" için "fiyat/performans" oranından feragat edecek maddi güce sahip değilim :D O yüzden güzel F/P önerilerinizi bekliyorum.

Eğer ekstra fan alıp kullanmayı düşünüyorsanız XPG invaderı önerebilirim 9 adet fan destekliyor.

Bir yıla yakın bir süredir bu kasayı kullanıyorum, gerek soğutması gerekse görünüş bakımından beni çok memnun etti. Herkese de bu kasayı mutlaka tavsiye isteyenlere öneriyorum.

Bu kule tipi soğutucuyu ise yaklaşık 2 aydır filan kullanıyorum, boşta 33 derecelerde iken % 100 yük altında 70-75 düzeyini hiç geçmedi.

Eğer ekstra fan alıp kullanmayı düşünüyorsanız XPG invaderı önerebilirim 9 adet fan destekliyor.
XPG Invader çok hoşuma gitti tasarımsal olarak ama üst kısma 140mm fan takılamıyor oluşu o fikri ertelemeye itiyor beni. Mezun olduktan sonra maddi anlamda daha rahat olursam kesinlikle denemek için bile alabileceğim bir model.

Bir yıla yakın bir süredir bu kasayı kullanıyorum, gerek soğutması gerekse görünüş bakımından beni çok memnun etti. Herkese de bu kasayı mutlaka tavsiye isteyenlere öneriyorum.

Bu kule tipi soğutucuyu ise yaklaşık 2 aydır filan kullanıyorum, boşta 33 derecelerde iken % 100 yük altında 70-75 düzeyini hiç geçmedi.

İşlemci soğutucusu olarak Arctic Freezer 34 Duo Esports modelini düşünüyorum hâlâ ancak kasaya bittim. Üst tarafa 2x140mm takılabilmesi ve öne 2x200mm ile gelmesi çok hoş gerçekten. Birkaç toplama videosunu izleyeceğim. Kesinlikle şuanki en iyi seçeneğim. Tek sorunum birazcık dar gibi hissetiriyor ama o da ön tarafı geniş olduğu için sanırım fotoğrafta öyle çıkmış. Teşekkürler, incelememe aldım.

Son düzenleme:
XPG Invader çok hoşuma gitti tasarımsal olarak ama üst kısma 140mm fan takılamıyor oluşu o fikri ertelemeye itiyor beni. Mezun olduktan sonra maddi anlamda daha rahat olursam kesinlikle denemek için bile alabileceğim bir model.

İşlemci soğutucusu olarak Arctic Freezer 34 Duo Esports modelini düşünüyorum hâlâ ancak kasaya bittim. Üst tarafa 2x140mm takılabilmesi ve öne 2x200mm ile gelmesi çok hoş gerçekten. Birkaç toplama videosunu izleyeceğim. Kesinlikle şuanki en iyi seçeneğim. Tek sorunum birazcık dar gibi hissetiriyor ama o da ön tarafı geniş olduğu için sanırım fotoğrafta öyle çıkmış. Teşekkürler, incelememe aldım.

Kasa içi dar değil, gayet geniş ve ferah bir iç hacme sahip. Kule tipi soğutucu takılı olmasına rağmen soğutucu ile cam panel arasına 1 parmağım rahatlıkla girebiliyor. Teknobiyotiğin incelemesi mevcut, belki daha iyi fikir verebilir.

Kasa içi dar değil, gayet geniş ve ferah bir iç hacme sahip. Kule tipi soğutucu takılı olmasına rağmen soğutucu ile cam panel arasına 1 parmağım rahatlıkla girebiliyor. Teknobiyotiğin incelemesi mevcut, belki daha iyi fikir verebilir.
Hocam bir soru daha soracağım kasayı almadan önce, daha önce hayatımda hiç RGB fan kullanmadım maruz görün. Kasanın fanları aRGB özellikte ve benim anakartımda RGB portu var sadece. aRGB'yi RGB'de kullanamayacağımı biliyorum bu yüzden kasayla beraber gelen huda reset tuşunu bağlamam ve reset tuşundan kasayı kontrol etmem gerekecek. Merak ettiğim konu şu, Kasa fanları gücü de RGB bilgisini aldığı porttan mı alıyor yoksa 1 aRGB 1 Sys_fan kablosu mu var? Anakartımdan fanların hızını kontrol edebilecek miyim?

Kasa ile gelen fan kontrolcüsünde Sys_fan ve ARGB kablosu birlikte geliyor. Eğer anakartında PWM destekli fan slotu varsa fanların hızını kontrol edebilirsin. Benim anakartımda sadece bir adet PWM destekli fan slotu var, oda CPU fan. Ama senin kullanmakta olduğun anakartta CPU fan harici PWM desteği olan slot var mı bilmiyorum, anakartın sayfasından ona bakabilirsin, varsa kontrol edebilirsin.
Hocam bir soru daha soracağım kasayı almadan önce, daha önce hayatımda hiç RGB fan kullanmadım maruz görün. Kasanın fanları aRGB özellikte ve benim anakartımda RGB portu var sadece. aRGB'yi RGB'de kullanamayacağımı biliyorum bu yüzden kasayla beraber gelen huda reset tuşunu bağlamam ve reset tuşundan kasayı kontrol etmem gerekecek. Merak ettiğim konu şu, Kasa fanları gücü de RGB bilgisini aldığı porttan mı alıyor yoksa 1 aRGB 1 Sys_fan kablosu mu var? Anakartımdan fanların hızını kontrol edebilecek miyim?

Ek olarak şu bilgiyi de vereyim.

Kasa içerisinde bulunan RGB fanları reset tuşutla kontrol edeceğin doğru, ama bazı durumlar oluyor ki PC ye reset atmamız gerekiyor. Benim yaptığımı sanada tavsiye edeyim belki lazım olur.

Eğer eski kasan duruyor ise kasada kullanılan reset düğmesini kablosu ile birlikte sök. Yeni alacağın kasanın reset düğmesi fan kontrolcüne bağlı olarak gelecek, onu ordan söküp anakartın ilgili yerine tak. Sonrasında ise eski kasandan söktüğün reset kablosunu da fan kontrolcüsüne tak ve kasanın güzel bir yerine montele. Bu sayede hem yeni kasana reset atabileceksin, hemde farklı bir kablo ile RGB ışıkları kontrol edebileceksin. 👍

Son düzenleme:
Kasa ile gelen fan kontrolcüsünde Sys_fan ve ARGB kablosu birlikte geliyor. Eğer anakartında PWM destekli fan slotu varsa fanların hızını kontrol edebilirsin.
TOMAHAWK MAX modelinde bildiğim kadarıyla 4 Sys_FAN ve 1 CPU_FAN slotu var ve hepsi pwm destekli. Bildiğim kadarıyla pwm destekli olması fan pinlerinin 4'lü olmasıyla alakalı bir şeydi. Eğer düşündüğüm gibiyse evet hepsi pwm destekliyor.

ama bazı durumlar oluyor ki PC ye reset atmamız gerekiyor.
Yıllardır PC'ye reset atmam gerekmedi ya o tuştan :D Onun sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Şuan kafamdaki tek soru işareti kasada toplamda olacak 5 fanı nasıl anakarta bağlayacağım. Önde gelen 2 20cm fan tek slottan mı güç alıyor yoksa ayrı ayrı mı bağlıyoruz bilginiz var mı?

Fanların tamamı kasa ile birlikte gelen fan kontrolcüsüne bağlı, elinde bulunan fanları da fan kontrolcüsüne bağlayıp tek ucunu da anakarta bağlayabilirsin.

Geri
Yukarı