Kasadan patlama sesi geldi ama hala çalışıyor

Mert Atinç

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Tam 2 yıl önce bugünlerde siatem topladım. İlk haftasında kasadan ufak metalik çıtırtı sesini PSU patlaması gibi bir ses takip etti. O denli patlama sesine rağmen PC kapanmadı. O gün bugündür ekran kartı yüke girerken, yükten çıkarken ya da ben fanlarını manual açtığımda ufak tefek çıtırtılar geliyor. Elimde yedek güç kaynağı vardı değiştirdiğim halde bu çıtırtı sesi geliyor. Patlama sesinden sonra oldu ve bugün hala daha sorunsuz çalışıyor 2 seneye rağmen. 1 2 ay ses gelmiyorsa sonraki 2 3 ay yine çıtırdama sesleri duyuyorum. Genellikle yük anında / GPU fan açınca. Allah aşkına bu patlama tarzındaki ses nereden gelmiş olabilir?

GTX 1650 Super.
Ryzen 3500.
MSI A320M Pro anakart.
2x8 G.Skill RAM.
XPG Core Reactor 750W 80+ (Güç kaynağı değil değiştirdiğim halde patlamadan kalma çıtırtı sesleri devam ediyor.)

Servise daha doğrusu itopyaya götürdüm tabii ki. Gerekli stres testlerini vs yaptıklarını ekran kartında coil whine dışında bir sorun olmadığını söylemişti. Bugün de kendi bilgisayarımı temizlettirdiğim bilgisayarcıma götürdüm. Aynı şeyi o da söyledi... Yani sorunu aldığım yer dahil kimse bulamıyor ve ben çok şaşkınım.

Benimki de ara sıra caz yapıyor bir şeyler patlıyor içinde. Ben yandan tokat atıyorum kendine geliyor genelde. Biz servis mervis bakım yaptırmaktan üşenen insanlar olduğumuz için böyle senaryolar gayet olası zaten.

Servise götür bir şey olur diyorsan.

Yeni konular

Geri
Yukarı