Kasadan ses geliyor

Sanj1

Hectopat
Makaleler
4
Selamlar herkese. Bugün 1-2 haftadır çözümünü aradığım bir soru soracağım. 🤨

Bilgisayarın kasasından kesik kesik ses geliyor sürekli olarak. Öyle çok sesli değil. Bazen ses boğuluyor gibi oluyor yani ses bitti sanıyorsun ama ses kısılıp geri geliyor.
Birkaç kişiye sordum hepsi güç kaynağını kontrol et dedi. Geçenlerde kasayı ayrı olarak çalıştırıp sesin nereden geldiğini bulmaya çalıştım ancak pek beceremedim.

HDD kontrol ettim eğer diskten gelip de zararlı bir şey olsaydı sağlık ve performansı iyi olmazdı. Bad Sector testi yaptım ve diskte herhangi bir sorun yok. Ayrıca birçok yazılım ile disk sağlığını kontrol ettirdim. Hata denetimi yaptım ve defrag ettim. Rahatça oyunlarımı oynayabiliyorum.

Güç kaynağına gelirsek oyunlarda 70 dereceyi gördüğü halde sistemde aniden kapanma, bilgisayar açılmama, güç gelmeme gibi bir durum yok. Sistem gayet düzgün çalışıyor. Bir ara yine sesi arayacağım güç kaynağında ise YouTube üzerinden araştırdım fan yağlama gibi bir şey vardı sizce ne yapmalıyım? 1.5-2 senedir kullanıyorum.

Birkaç gün dışarısı çok aşırı soğuktu. Bilgisayarım ve ben camın kenarındayız. Ses o soğukta başladı. Bilgisayar yükteyken sanki gelen ses biraz kısılıyor gibi.

Güç kaynağım Corsair VS450. HDD ise WD markalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediklerinden yola çıkarsak fanların RPM değeri artınca ses de azalıyor. Soğukta ve düşük hızlarda duyulmaya başlıyor. Aynı sorun bende bir kasa fanında olmuştu, RPM devamlı değiştiği için uğultu yapıyordu sorunlu olduğunda ötürü, ben de direkt molex ile bağladım tam hızda ses çıkarmamaya başladı. Senin durumun da böyle ama hangi fan olduğunu bulmak ve çözmek sana kalıyor.

O durum bende de olmuştu MSI afderburnerden fanın ayarını otomatik %40a almıştım ses değişikliği kesilmişti bu arada kasayı tekmelemekte işe yarayabilir ben öyle yapıyorum bu arada eğer ayarlamassanız fanlar sıcaklığa göre otomatik olarak hızını arttırır.

Tüm fanlar oturdu. Kasanın temizliğini düzenli yaparım 3-5 ayda bir. Bence güç kaynağı fanı ses çıkarıyor ama neden anlamadım.

HDD'den geliyordur benim 1 haftalık HDD'den ses geliyor HDD sağlığıyla alakası yok 7200RPM de dönen bir diskden bahsediyoruz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı