Kasama Fan Takacağım

• Konuyu başlatan Proppy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 1B
P

Proppy

Ziyaretçi
İyi günler forum üyeleri.Öncelikle sistemimi tanıtayım ;

Anakart : ASUS M5A97 R2.0

İşlemci : AMD FX X8 8350

Ekran kartı : SAPPHIRE HD 7870XT

Ram : GSKILL 8GB (2x4GB) RIPJAWSX 1600 MHZ

Kasa : CORSAIR CARBIDE 300R 80 PLUS 600W

Kasamda toplam 5 adet boş 14 cm'lik fan yuvası var.Bu 5 yeri doldurmak istiyorum.Aklımda ki ürünler şunlar ;

VATAN COMPUTER - XIGMATEK - MONO COOL FAN KONTROL - So

VATAN COMPUTER - XIGMATEK - XLF SER

Sorularıma gelirsek ;

1-)Fan kontrolünde o 5 fanı da takacak yer mevcut mu ? Yani 5'ini de kasama takabilir miyim ?

2-)Bu 5 fan ekran kartımın sıcaklığını kaç derece düşürür ?

Bir de başka fan öneriniz var ise söyleyebilirsiniz.Cevaplarınız için teşekkürler.

Aynı fan kontrolcüsünü kullanmaktayım. Bunun dışında 1 adet daha fan kontrolcüm var. Toplamda 2 adet kullanıyorum.

O fan kontrolcüsü arka panele takılabiliyor yani erişimi çok zor.
3 adet fanı kontrol edebiliyorsun. Tamamen kapatamıyorsun fanları.
Tek kablodan gelen gücü 3 fana dağıttığı için biraz daha düşük devirde dönüyor fanlar.
Kısacası almanı kesinlikle önermiyorum.

Tam anlamıyla iyi bir fan kontrolcüsü 80 liradan başlıyor diyebilirim.
Koyduğun o 5 adet fan 5 dereceden fazla fark ettirmeyecektir.
Ekran kartının sıcaklıklarını iletirsen normal olup olmadığını da yazabiliriz.

Verdiğin linkteki fanın CFM ve dB değerleri doğru ise alabilirsin.
Kasanızdaki tüm ızgaralar 14 cm, rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Dediğim gibi fan kontrolcüsü için 80 lirayı gözden çıkarın.

2.jpg

Hahahaha :D Aynı fan kontrolcüsünü kullanıyorum. Buyur videolu ve resimli incelemesini yapmıştım.
https://www.technopat.net/forum/diger-donanimlar/19758-aerocool-f6xt-fan-kontrolcusu-inceleme.html

6 adet fan takabiliyorsunuz ancak 3 pinli bağlantı yerine 4 pinli molex koyunca oldukça yer kalıyor.
Zaten dönüştürücü kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Almanızı önermiyorum.
3 kademeli bir güç sistemi var ve bende sıkıntı yarattı nedense. Düşük güçte fanlardan zzzzzz diye sesler geliyor :D
Anlayacağın başa bela.

İncelemeye bakarsan anlarsın demek istediğimi.

Gerekirse şimdilik 1-2 fan alma ancak 80 lirayı ayır fan kontrolcüsü için.
Yan kapağa 2 adet 12 cm fan koyarsan ekran kartının soğumasına yardımcı olacaktır bir nebze. 70 derecelere kadar yine gelir ama geçmez en azından.
1-2 fanı alma şimdilik ve kontolcü için ayır derim.

İyi bir fan kontrolcüsü alırsan çok daha mantıklı olur. 2-3 fanı sonradan alırsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar hazır fan kontrol aletinden konu açılmışken bir şey danışmak istiyorum

Benim işlemci fanı sürekli 3200 devir dönüyor, çok fena ses çıkartıyor. Devirini düşürmek için BİOS ve programdan denedim hiç işe yaramadı. Sanırım son çare fan kontrol aleti almak

Sadece işlemci fanını aletten kontrol etmek için;
VATAN COMPUTER - XIGMATEK - MONO COOL FAN KONTROL - So
Bu aleti almam yeterli mi ?

İşlemci fanında 3 PİN girişi var ?

Fan kontrolcüsü almak yerine 4 pinli bir işlemci fanı alıp anakart üzerindeki CPU_FAN girişine tak ve programlar sayesinde hızını kendin ayarla.
Mesela ASUS'un FAN Xpert programı sayesinde fan hızını istediğin şekilde otomatik olarak ayarlayabiliyorsun.

Şu sıcaklıklarda şu kadar, şu sıcaklıklara çıkınca şu kadar RPM'de dönsün diye komut verebiliyorsun.

NOJL84l.jpg

Linkini attığım fan kontrolcü uygun olmaz mı ?

3 pinli olduğu için mi fan speed ve bios izin vermiyor ?

ayrıca anakartım GIGABYTE G41MT-S2P. Marka fark ettiği için uyumsuzluk olmaz mı ?

Yeni fan almadan bu program çalışmaz mı yani.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı