Kasanın içini açmadan nasıl RAM'in MHz değerini öğrenebilirim?

volkan400

Centipat
Daha fazla  
RAM'in anakartın desteklediğinden daha fazla MHz hızına sahip olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarın kasasını açmadan RAM'in markasını ya da gerçek MHz değerini öğrenebilir miyim? RAM'ler 2 slot bu arada. Ayrıca 2 RAM taktım diyelim hızları 500 500 olsun. Ana kartta 500 MHz destekliyor olsun. O zaman RAM'ler toplam olarak yine 500 MHz hızında mı çalışır yoksa 500+500 = 1000 MHz yapabilirler mi?

CPU Z programından bakabilirsiniz. Diyelim ki 500+500 MHz 2 adet RAM taktınız. 500MHz de çalışırlar. 2 si toplanıp 1000MHz olmaz yani.

CPU-Z programı sayesinde öğrenebilirsin, 500 MHz hızında çalışır.

CPU-Z gibi programlar ile öğrenebilirsiniz. 500 + 500 = 1000 olmaz. Bant genişliği artar.

CPU Z programından bakabilirsiniz. Diyelim ki 500+500 MHz 2 adet RAM taktınız. 500MHz de çalışırlar. 2'si toplanıp 1000MHz olmaz yani.

Gerçek değer CPU-Z'de yazmıyor gibi geldi bana. Sadece kullanılan yani anakartın gücünün yettiği değer yazıyor sanırım.

Hocam RAM'ler yarısı hızında çalışır yani şöyle 800 MHz bir RAM taktınız bu 400 MHz'de çalışır ona göre.

Yazar hocam. SPD sekmesi RAM hakkında bilgileri verir. Memory sekmesi ise çalışma değerlerini gösterir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…