Kasanın Konumu ve Hyper 212 Evo Fan Temizliği

Kağan K

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
37RZ8M.jpg

Fanını çıkarıp kulak çöpü vasıtası ile temizleyebiliyorum. Bunu da yüzeysel alıyorum ama bu şekilde kalıyor. Tamamen çıkarıp takamam, korkuyorum. Bilgisayarcı takmıştı ama o da zorlanmıştı. O yüzden gözüm korkuyor. Bunu nasıl temizleyebilirim. Islak mendil denedim ama yatay temizlerken bile kesiyor :D Temizleyemedim.

gqL0j5.jpg
4PRoYA.jpg

Bilgisayarımın yeri burası. Masamın üzerinde 19 inch bir televizyon ve modem var.Kasamı masamın üzerine de koymak istemiyorum görüntü kirliliği olur ve beni rahatsız eder. Burası iyi midir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kulak çöpüyle olmaz. Uzun kıllı bir fırça ile olabilir. Kasanın yeri iyi. O soğutucunun montajı gerçekten işkence. El yatkın değilse uğraşmayın.

Kulak çöpüyle çok derin yerlere ulaşamayabilirsiniz. Aslında bu işlem için basınçlı hava veren, pc servislerinin veya tv tamircilerinin sıklıkla da kullandığı kompresör türü hava üfleyiciyle veya elektrik süpürgenizin özel rekoruyla bu basınçlı havayı ekstra bir seçenek olarak alabilme imkanınız varsa (King marka sulu sistem, toz torbasız elektrik süpürgelerindeki gibi) bunun ucuna hava hızını iyice artıran uygun bir nozul başlığı takarak (havayı daha dar kesitten, hızını çok fazla artırıp dışarıya veren bir başlıkla) bununla çok derinlerdeki kirleri söküp atabilme imkanınız daha kolay olabilir.

Ayni işlemi normal bir buzdolabında, no-frost'da, deep frize gibi ev soğutucu makinelerinizde veya panel radyatörlerin içlerinde, (Buzdolaplarının arka, alt kısmındaki kapaklı bir bölmede, kondenser (fanlı) soğutucu ünitesinin temizlenmesinde ve kirlerinden tümüyle de uzaklaştırılmasında,vb. benzeri yerlerin) temizliğinde kullanabilirsiniz.

Edit: Kasanızın yeri ve arkasındaki ve sol yanındaki havalandırma açıklığı çok uygundur, kasanın yerini hiç değiştirmeyin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Kulak çöpüyle olmaz. Uzun kıllı bir fırça ile olabilir. Kasanın yeri iyi. O soğutucunun montajı gerçekten işkence. El yatkın değilse uğraşmayın.
Aynen soğutucu işkence çektirdi bize resmen ama çok memnunum. Bi de o alüminyum kısmını temizleyebilsem çok güzel olacak. Üzerindeki fanı çıkarıp kulak çöpü ile gayet iyi temizleyebiliyorum. Fakat ekran kartı fanı için aynı şey tam olarak geçerli olmuyor. Kasanın yeri iyiyse sıkıntı yok :)

Kulak çöpüyle çok derin yerlere ulaşamayabilirsiniz. Aslında bu işlem için basınçlı hava veren, pc servislerinin veya tv tamircilerinin sıklıkla da kullandığı kompresör türü hava üfleyiciyle veya elektrik süpürgenizin özel rekoruyla bu basınçlı havayı ekstra bir seçenek olarak alabilme imkanınız varsa (King marka sulu sistem, toz torbasız elektrik süpürgelerindeki gibi) bunun ucuna hava hızını iyice artıran uygun bir nozul başlığı takarak (havayı daha dar kesitten, hızını çok fazla artırıp dışarıya veren bir başlıkla) bununla çok derinlerdeki kirleri söküp atabilme imkanınız daha kolay olabilir.

Ayni işlemi normal bir buzdolabında, no-frost'da, deep frize gibi ev soğutucu makinelerinizde veya panel radyatörlerin içlerinde, (Buzdolaplarının arka, alt kısmındaki kapaklı bir bölmede, kondenser (fanlı) soğutucu ünitesinin temizlenmesinde ve kirlerinden tümüyle de uzaklaştırılmasında,vb. benzeri yerlerin) temizliğinde kullanabilirsiniz.

Edit: Kasanızın yeri ve arkasındaki ve sol yanındaki havalandırma açıklığı çok uygundur, kasanın yerini hiç değiştirmeyin. Kolay gelsin.

Kompresör almayı bende istiyorum da şuan için alamıyorum. Sorduğumda 100 Lira gibi bir fiyat vermişlerdi ama çok ihtiyacım var :) Elektrik süpürgesi ile temizleyemedim, uygun başlık bulamadım.

Cevaplar için teşekkürler.

Alüminyum kısmını çıkarmadan temizleme imkanım yok mu ?

Çıkarırsanız yeniden takmakta muhtemelen zorlanırsınız gibi geliyor bana da, en üstteki resmi detaylı incelediğimde, soğutma lamelleri ile bakır borular açılmayacak şekliyle imal edilip bakır boruların ucu eritilip (oksi-asetilen alevli) kaynatılarak tam olarak kapatılmış. Elektrik süpürgenizin kompresör özelliği bulunuyorsa bence adaptör başlığını ayni markayı yedek parça olarak satan parçacılardan bir araştırın.

Bakın, bunu hiç sökmeden temizlemenin en iyi yolu basınçlı hava vermektir. Ayda 1 defa evdeki no-frostun arkasındaki radyatör benzeri kondenser kısmını sulu elektrik süpürgesinin kompresör kısmıyla uygun adaptör kullanıp temizliyorum.

Uygun adaptör parçası (başlık) olarak diğer elektrik süpürgeleri veya evdeki bir pratik süpürgenin başlığını kullandığım da oluyor. Yani çok değişik süpürgelerin parçalarını eğer uygunsa kullanmayı yine düşünebilirsiniz. Ama en ideali bunu mutlaka orijinalindeki gibi elektrikli ev aletleri yedek parçacılarından temin edebilmektir, hiç kuşkusuz. Kolay gelsin.

Çıkarırsanız yeniden takmakta muhtemelen zorlanırsınız gibi geliyor bana da, en üstteki resmi detaylı incelediğimde, soğutma lamelleri ile bakır borular açılmayacak şekliyle imal edilip bakır boruların ucu eritilip (oksi-asetilen alevli) kaynatılarak tam olarak kapatılmış. Elektrik süpürgenizin kompresör özelliği bulunuyorsa bence adaptör başlığını ayni markayı yedek parça olarak satan parçacılardan bir araştırın.

Bakın, bunu hiç sökmeden temizlemenin en iyi yolu basınçlı hava vermektir. Ayda 1 defa evdeki no-frostun arkasındaki radyatör benzeri kondenser kısmını sulu elektrik süpürgesinin kompresör kısmıyla uygun adaptör kullanıp temizliyorum.

Uygun adaptör parçası (başlık) olarak diğer elektrik süpürgeleri veya evdeki bir pratik süpürgenin başlığını kullandığım da oluyor. Yani çok değişik süpürgelerin parçalarını eğer uygunsa kullanmayı yine düşünebilirsiniz. Ama en ideali bunu mutlaka orijinalindeki gibi elektrikli ev aletleri yedek parçacılarından temin edebilmektir, hiç kuşkusuz. Kolay gelsin.

Bunu yapabileceğimi düşünmüyorum. En iyisi bi kompresör almak.

Size de bu kadar ayrıntılı yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

Hiç önemli değildir. Evet, bir kompresör satın almanız iyi bir çözüm olur, çünkü elinizle kolayca ulaşamayacağınız pek çok yerde rahatça kullanırsınız, sadece pc iç temizliği ile sınırlı kalmadan.

Bir de yapışkan olan ve kolayca da çıkmayan kir, toz ,vb. istenmeyen malzemelerin çıkması için çok amaçlı temizleme sıvılarını, bir bir pülvizatör (Püskürteçle) aerosol şeklinde bu kanatçıkların arasına püskürterek (Pülverize halinde) (Örneğin ekr. kartını anakarttan söküp fan gerisindeki soğutucudaki kirleri tam olarak sökerken) basınçlı hava ile birlikte bu kirleri daha kolayca sökebilirsiniz, çok aşırı ve çıkması zor olan kirlerde etkili bir çözüm olarak.

Ancak anakarttayken direk olarak değil de, sadece anakarttan söktüğünüz parçalara tek tek uygulanması daha doğru olur, anakarta direk veya doğrudan bu zerreciklerin teması, bazı kolay erişilemeyen portlar veya diğer kritik yerler için oldukça da riskli olur. Kolay gelsin.

600'lük olan sana fazlasıyla yeter. Zira fırtına koparıyor. Ama ekran kartına uzaktan tut. Tutarken de fanlarını elinle durdur.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı