Kasanın üst kısmına fan takmak soğutmaya etki eder mi?

Janissary0

Decapat
Daha fazla  
İyi günler. Sizlere birkaç tane soru sormadan önce durumumu anlatmak istiyorum.

i5 13400F işlemciye sahibim ve stok fan ile kullanıyorum.

RTX 3070 Ti 3 fanlı ekran kartım var.

Oyunları 2K oynuyorum. Ekran kartım sadece bir oyun (D. L. 2'de RT dahil her şey ultradayken 78'i görmüştü) hariç 74'dü geçtiğini görmedim. İşlemcim de sadece birkaç oyunda 82 dereceyi gördü. Ama genelde oyunlarda 70 arasında çalışıyor. Aslında işlemci sıcaklık değerleri stok fana göre normal olduğunu düşünüyorum.

Sorum ise şu.

Stok fanla devam etmem mantıklı mı? Yoksa kule tipi ya da sıvı soğutucu mu almalıyım? Yılbaşından sonra fena zam geleceğini düşünüyorum. Ama bir taraftan da birkaç yıl sonra 5000 serisine ve DDR5'e geçmeyi düşündüğümden kasa böyle kalsın diyorum.

Son olarak stok fanla devam edip sıvı soğutucu takılan kasanın üst kısmına 2 tane fan alıp takmam sıcaklık değerlerine etki eder mi? Mesh kasaya sahibim. Bir egzoz 3 ön fanım var. Genellikle oyunlarda işlemci fanından gelen sıcak havanın temperli camı ısıttıyor. Tepeye takacağım 2 fanın egzoz fanı ile beraber kasa içindeki sıcaklık değerini düşüreceğini düşünüyorum. Gene de bilen birilerine danışmak istedim.

Kasa içerisinde ki hava akışı için aslında fena olmaz ancak kasanınızın önünde bir sıvı soğutucu radyatörü olsaydı yukarıya da bir takım kasa fanı sıcak havanın atılımı için destek olabilirdi. Ancak @kino'nun ifade ettiği gibi iyi bir kule tipi soğutucu alırsanız işinizi gayet görür. Ayrıca kasa fanı için masraf etmemiş olursunuz.

Geri
Yukarı