Kasaya dokununca kapanıyor

• Konuyu başlatan Silinen üye 266150
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 4B
S

Silinen üye 266150

Ziyaretçi
Arkadaşlar merhaba şimdi öncelikle uzun ve detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
Sistem: Z370 Prime P-II, ASUS ROG STRIX RTX 2060, i5 9600K, Cooler Master ML240L,
Şimdi sorun öncelikle 1 yıl öncesine dayanıyor. Sorunum şunlar:
  • Kasaya dokununca ekran tamamen gidiyor ve PC kilitleniyor/donuyor.
  • Bilgisayar bazen Çift RAM açılmıyor. BIOS Ekranı gelmiyor. Bazen de açılıyor ilginç şekilde.
  • Sistem TEK RAM takıldığında %85 olasılıkla açılıyor.
  • Sistemde kararsızlık sorunları var ve kasaya en ufak vurduğunuzda veya ayağınız değdiğinde tamamen donuyor.
Sorunu çözmek için birçok yöntem denedim. Denediğim yöntemleri aşağıda paylaşmak isterim.
  • İşlemci söketini açmak ve temizlemek.
  • Termal macun değiştirmek.
  • Kasadaki güç kablolarının doğru oturduğundan emin olmak.
  • Sistemi tamamen baştan aşağıya sök tak yapmak.
  • Onboarddan Çift kanal ile denemek. Sonucu değiştirmedi.
Şimdi sorun şu şekilde ortaya çıktı ben 1 yıl önce bir soğutucu aldım. Montajı yaparken işlemci söketine bir vida düştü ve pinler büküldü. Sonrasında uğraşmadım daha fazla zorlamadan direkt işlemciyi taktım ve çalıştırdım. Sistem çalıştı ve uzun süre (Yaklaşık 2-3 ay) sorun yaşamadan kullandım. Lakin bir süre sonra sisteme vurunca kendini kilitlemeye başladı. NOT: Özellikle kasaya vurmuyorum arkadaşlar vuruncadan kastım ayağımın çarpması vs. gibi durumlar. Sorunu analiz etmek için çok uğraştım ancak çözüme ulaşamadım. Şimdi iki olasılık var ya anakart ya da işlemci. Ancak şöyle bir durum var sorun anakartta olsa bile bozuk pinlerle işlemciyi çalıştırmak işlemciye zarar vermiş olabilir. Bu bağlamda anakart değişimi yapmak istiyorum ancak eğer sorunu kökten çözmeyecekse anakart değiştirmek bir çözüm olmayacaksa o zaman bunu boşuna yapmış olurum. Lütfen bilen arkadaşlar yardım edin. @Yiğit KAMURAY Sorularınızı yanıtlamaya hazırım dostlar. Sevgilerle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Montajı yaparken işlemci söketine bir vida düştü ve pinler büküldü.
Bütün soket pinlerinin açısı ve simetrisi kontrol edildi mi? Temassızlıktan kaynaklı bir kararsızlık söz konusu olabilir. Mikroçip ve iletken uzmanı değilim ancak bir pinin yanlış noktaya değmesi ya da değmemesi işlemci içinde süregelen arızalara sebep olabilir.

Bios ekranı konusunda monitöre hangi kablo ile bağladığını bilmiyorum ama HDMİ kablosu ile bağlarsan bios ekranı açılabilir. Donma sorununu için yeni bir anakarta sistemi kurup deneyebilirsin.

Sorunun anakartta olduğunu siz de bliyorsunuz zaten. Ama n'olur n'olmaz belki değiştirmeden bir çözüm bulabiliriz diye bu işlemleri uygulayın. PSU kablosunu çıkarın. BIOS pilini sökün Ve ard arda 15-20 kere Power tuşuna basın. Sonra BIOS pilini takın ve PSU fişini takıp açmaya çalışın. Ayrıca sistemde HDD varsa sökün.

Yeni konular

Geri
Yukarı