Kedinin cinsi nasıl anlaşılır?

mertlev

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim kulağı eğik olan Scottish Fold oluyor.
British anne ve Scottish Fold baba karışımı olan dik kulaklı yavru ise Scottish Straight diye geçiyormuş.
Bu resimdeki kedi British deniyor ama Britishler enseleri çok kalın yüzleri çok tombul ve iri yarı cüsseli oluyor diye biliyorum.
Şimdi bu kedi British Shorthair mı Scottish Straight mi ve neden?

Dosya Ekleri

• IMG-20230115-WA0002.jpg
    IMG-20230115-WA0002.jpg
    77,8 KB · Görüntüleme: 201
Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim kulağı eğik olan scottish fold oluyor.
British anne ve scottish fold baba karışımı olan dik kulaklı yavru ise scottish straight diye geçiyormuş.
Bu resimdeki kedi british deniyor ama britishler enseleri çok kalın yüzleri çok tombul ve iri yarı cüsseli oluyor diye biliyorum.
Şimdi bu kedi british shorthair mı scottish straight mi ve neden?

British.

Neden?

Daha doğrusu şöyle sorayım British ile scottish straight birbirine çok benziyorlar bu ikisinin temel farkı nedir?
Fotoğraftaki kedinin(dişi ), yavrusu bende şuan annesinin kopyası kulaklar dik ama british değil mesela :) çünkü baba saf scottish fold.

Son düzenleme:
Bıraktığım linkteki sitede ayrıntılı biçimde anlatılmış.

Bilinenin aksine piyasada her gri kedi British değildir. Aslında çok zor bulunan bir ırk. Çünkü bildiğim kadarıyla 7 kuşak boyunca anne babanın British olması gerekiyor.. 6. kuşakta bile anne ya da baba Scottish olursa yavruya British diyemiyoruz.

Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim kulağı eğik olan Scottish Fold oluyor.
British anne ve Scottish Fold baba karışımı olan dik kulaklı yavru ise Scottish Straight diye geçiyormuş.
Bu resimdeki kedi British deniyor ama Britishler enseleri çok kalın yüzleri çok tombul ve iri yarı cüsseli oluyor diye biliyorum.
Şimdi bu kedi British Shorthair mı Scottish Straight mi ve neden?
Hocam ya sizin minnoşun fotoğrafını açınca benim erkek kedi görüp ekrana saldırdı :D Hayır monitör LED ve yeni yani :)

Bıraktığım linkteki sitede ayrıntılı biçimde anlatılmış.

Bilinenin aksine piyasada her gri kedi British değildir. Aslında çok zor bulunan bir ırk. Çünkü bildiğim kadarıyla 7 kuşak boyunca anne babanın British olması gerekiyor.. 6. kuşakta bile anne ya da baba Scottish olursa yavruya British diyemiyoruz.
Aynen bu durumda annesi british babası scottish olan ama kulakları dik olan kediye scottish straight deniyor.
Resimdeki kedi benim kedimin annesi, baba ise scottish ama birkaç farklı veterine götürdüm kesin bir dille kulak uzunsa british denir yatıksa Scottish fold denir dedi. Bence yanlış ama veterinerler öyle kabul ediyor sanırım.

...birkaç farklı veterine götürdüm kesin bir dille kulak uzunsa british denir yatıksa Scottish fold denir dedi. Bence yanlış ama veterinerler öyle kabul ediyor sanırım.
Halka açıklama uğraşmıyorlar ya da bilmiyorlar. Pek de önemli değil açıkçası. Rastgele bir veterinere gittiğimde "Scottish Straight" dediğimde "Scottish Staright" yazmıştı.

Halka açıklama uğraşmıyorlar ya da bilmiyorlar. Pek de önemli değil açıkçası. Rastgele bir veterinere gittiğimde "Scottish Straight" dediğimde "Scottish Staright" yazmıştı.
Aynen hocam bencede doğrusu o zaten baya baktım.
Sizin çocuğun da ebeveyninden birisi Scottish birisi british oyuzden Scottish straight diyorsunuz değil mi?

Aynen hocam bence de doğrusu o zaten bayağı baktım.
Sizin çocuğun da ebeveynlerinden birisi Scottish, birisi British; o yüzden Scottish Straight diyorsunuz değil mi?
Anne-babalarının hangisi olduğunu bilmiyorum. Kulakları dik ve iki cinse de benziyor o yüzden kesin bir şey diyemiyorum. Sahiplendiğim aile çok bilinçli ve bilgili olmadıklarından nesiller boyu safkan British soyunun sürmeyeceğini varsaydım. Zaten zarif görüntüsüyle British'ten ziyade Scottish gibi duruyor.

Geri
Yukarı