Kelime dağarcığı ve yaratıcılık nasıl gelişir?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin.

İşim gereği yaratıcılığımı konuşturmam ve bunun için kelime dağarcığımın geniş olması gerekiyor. Haber yazarlığı yapıyorum. Bazen bir haberin girişinde 10 dakika düşündüğüm oluyor. Acaba nasıl giriş yapsam, ilk başta ne desem falan. Bunun için bir tavsiyeniz var mı? 1 yıldır düzenli olarak kitap okuyorum ancak büyük bir gelişme göremedim.

Kelime dağarcığı; okuyarak ve bilmediğiniz kelimelere rast geldiğinizde, sözlük kullanma alışkanlığı edinerek gelişebilir. Yine okumak ve ekstra olarak film izlemek (tabii lalettayin olanlar değil, derin hikayeleri olanlar) yaratıcılığın gelişimine de katkı sağlayabilir.

Kelime dağarcığı demeyelim de "Söz varlığı" diyelim. Bunun içinde kitap faydalıdır elbette ama hızlı bir gelişim için;
1-Edebiyat dergileri
2-Felsefe dergileri
3-Tarih dergileri
okumanı tavsiye ederim. Ayda en az 3 farklı alandan 3 dergi daha çok ufuk açarak daha çok söz varlığınıza katkı yapacaktır. Bu da yaratıcı yazma becerinizi hızlandıracaktır.

Kolay gelsin.

İşim gereği yaratıcılığımı konuşturmam ve bunun için kelime dağarcığımın geniş olması gerekiyor. Haber yazarlığı yapıyorum. Bazen bir haberin girişinde 10 dakika düşündüğüm oluyor. Acaba nasıl giriş yapsam, ilk başta ne desem falan. Bunun için bir tavsiyeniz var mı? 1 yıldır düzenli olarak kitap okuyorum ancak büyük bir gelişme göremedim.
Farklı dillerden çevrilmiş kitaplarıda okuyabilirsin. Bende onlardan öğrenmiştim baya birşey. Yukarda hocamın dediği gibi ddki Türkçe ile birşeyler okuyabilirsin ama ben tam öyle düşünmüyorum. Eski Türkçe kelimelerinde bulunduğu daha modern birşey olabilir. Onun dışında felsefi metinler vs olabilir. Bilimsel makaleler olabilir.

Bence gitmesi gereken kişi ben değilim.

Eski kitaplar okumanı tavsiye ederim.
Farklı dillerden çevrilmiş kitapları da okuyabilirsin.
Kelime dağarcığı demeyelim de "Söz varlığı" diyelim. Bunun içinde kitap faydalıdır elbette ama hızlı bir gelişim için;
1-Edebiyat dergileri,
2-Felsefe dergileri,
3-Tarih dergileri.
Peki kitap ve dergi tavsiyeniz var mı?

Bence gitmesi gereken kişi ben değilim.

Peki kitap ve dergi tavsiyeniz var mı?
Hocam hemen hemen her kitaptan bir Kelime öğrenirsiniz zaten. Mesela dergi olarak bilim-tekink dergileri güzeldir. Kitap olarak da dünya klasiklerinden girin. İlla spesifik bir kitap ismi istiyorsanız mesela George Orwell-1984.

Geri
Yukarı