Kendi otomobilleriniz neler? Hikayesi nedir?

Ilk arabam Citroen C3'tu, 2013 yilinda almistim. Daha sonra satip, elma yesili bir Ford Fiesta almistim.

Turkiye'den ayrildiktan sonra ilk arabam 2008 Jeep Liberty oldu. Sonra esime Chevrolet Van, daha sonra onu satip Mazda CX-5, ardindan Jeep'i de 8 seat GMC Acadia AWD ile degistirmistim..

Daha sonra bir gun gezerken, bir saticiya ugrayip ikimiz de arabalarimizi degistirdik. Esime BMW 318i, bana da 2011 Mustang Coyote 5.0 aldik. Hayallerimin arabasinin bir tik alti olsa da (Shelby GT500) yeterli performansa sahipti (Roush stage 2, 436 hp)..

Sonrasinda esimin BMW sini satip, tek arabaya dusmeye karar verdik. Bu sefer kizim olunca, Mustang 4 kisilik bir aileye yetmemeye basladi, biz de onu satip Ford Escape aldik. Yaklasik 7 yil kullandiktan sonra Turkiye'ye donmeden once sattim..

2 ay once Hyundai Tuscon aldim, simdilik idare ediyor bakalim.

• İlk bindiğim araç Opel Astra F 1.6 Ecotec'miş. Ben daha 4 aylıkken babam kaza yapınca perte çıkmış. Araç 670.000km yapmış ve hiçbir değişiklik yokmuş ses sistemi dışında.
  • O zamanlar ikinci aracımız olan W140 kasa 200E m111 motorlu E2 paket aracımız varmış. Sunroof olduğundan kliması yokmuş. (O zamanki paketler böyledir araştırabilirsiniz.) Yanlış değilsem 580.000km yapmış ve takasta Laguna 1 2.0s RXE ile değiştirilmiş.
  • Hayatımda en uzun süre kalan ve herhalde bağımlı olduğum tek araç olan Laguna 1 2.0S RXE modeline geçmişiz. Araç 110.000km ya da 160.000km yapmışken alınmış. Askeri makam aracıymış önceden, alan sahibi vefat edince satılığa çıkmış. Çok temiz bir araçtı, bizde 390.000km durdu. Sunroof ve ön cam rezistansı hariç en dolu paket sayılabilir. Düzde 250 yapıyordu. Tamircinin birisi petek değiştirirken bütün antifrizi boşaltması sonucu kışın Malatya'dan Kayseri'ye giderken yol kapanmış olduğundan Gürün'de konaklamamız sonucunda blok çatlamıştı. Ona rağmen aynı blokla 150.00km'ye yakın bir yol yaptı aynı blokla. Elektronik aksamı bir kere sigorta tablasının çatlamasından problem yaşattı. Ustaların laflarını değil aracın orijinal bilgisayarını dinlediğiniz sürece sorun çıkarmayan araçtır. Halen bir gün gelince almak istediğim araçtır.
  • Passat B6 2.0TSI Highline2. Gördüğüm en dandik araçlardan birisi herhalde. Motor olarak muhteşem bir mühendislik hatası var. Bunun üzerine K04 turbo takılmasından dolayı VVT kafayı yemiş ve basınç balataları bittiğinden dolayı subap ve piston kırdı. Onun haricinde bir sürü kez benzinde kullanılmasına rağmen VVT ayarsızlığından ve ECU'nun fazla ısınmasından enjektör yaktı 3 set. Bir kere komple motor yapıldı. Üstüne çok emek ve para harcanmasına rağmen adam olmayan bir motoru var. Şase olarak çok dengesiz ve erken yoruluyor.
  • En son olarak Freelander 1 2.5 v6 HSE aracımız oldu. 3 ay oldu alalı. Annemin rahatsızlığı ve pandemiden dolayı aldık. Aracın kardan şaftı ve arka akisleri yoktu. Lakin Kardan şaft bağladığımızda difransiyel problem yaratmadı. Konfor olarak çok güzel. Çamurda önden çekişi bağlı olmasına rağmen çok güzel iş çıkardı. Normal bir C segmenti bir SUV.
Sorularınız varsa cevaplayabilirim.

Astra K ve Tiguan'ın incelemeleri bir araba forumunda ve burada mevcut. :D İsteyenler onları araştırabilir. :D
Biraz hortlattım ama hangi araba forumunda incelemesi var? Biraz ipucu versen güzel olacak.

Herkese 2. konumdan merhaba. İlk konuma buradan ulaşabilirsiniz :Türkiye'deki Nadir Otomobiller bu sefer de Technopat Sosyal'deki üye arkadaşlarımızın otomobilleri neler ve alma hikayeniz nedir? Şöyle paylaşılırsa sevinirim. İstersen paylaşmayabilirsin de. Sadece merak ettim o kadar.

-Aracınızın marka ve modeli.
-Alış tarihi veya ilk aldığınız zamanı.
-Alış hikayesi.
-Ve fotoğraflar.

(Tabii ki tercih sizin. Zorunlu tutmuyorum)
İlk ve şuana kadar sadece bana ait olan tek arabam Audi A4 2.0 TDİ 2018, alırken öyle çok spor görünümlü bir şey almak istemediğimden ve ilk arabam olduğundan biraz daha düşük beygirli bir şey almak istedim. O zamanlar ki karakterimden de kaynaklı sanırım A5 alabilirdim fakat daha böyle iş adamı tarzı duran A4 büyülemişti beni. Gittik aldık işte ilk çıktığı zamanlar, tabi o zamanın parasıyla yanlış hatırlamıyorsam 200K gibi bir ücrete gelmişti, şimdi 200K ya egea falan alırsın...

Aslında değiştirmeyi düşünüyordum, hatta aylar öncesinde forumda konu bile açtım fakat sonra dedim hiç gerek yok boşuna masraf çıkarma para biriktir, öyle yani işte şimdilik güzel araba bence seviyorum Audi mi. Almaya giderken ki heyecanımı anlatamam size çok mutluydum... Kışa girerken satmayı düşünüyorum artık, uygun fiyatlı bir BMW M serisi arayışındayım uygun fiyattan satarsanız alıcı olabilirim bilginize :).

Kendi arabam değil fakat ailemin 2012 model Renault Grand Scenic model arabası var. Araba 2012 üretim olmasına rağmen 2013 şubatında sıfır olarak bayiden satın aldık, malum Mpv'ler Türkiye'de pek tutmadığı için birkaç ay bayide öylece beklemiş. Ailem hep Mpv tarz arabaları beğenmiştir, özellikle geniş camlı olmalarını. İlk başta Citroen C4 Picasso ve Toyota Verso'ya bakmışlardı fakat çok beğenmediler. Zaten eski arabaları da 2005 model Renault Scenic olduğu için o seriye alışkınlar. Ayrıca yeni tasarımı çok hoşlarına gittiği için satın almışlar. Benim için çok iyi bir araba, şuan piyasada bulunan birçok arabadan çok daha iyi bir malzeme kalitesine sahip ve Renault'un ürettiği en iyi dizel motorlardan birine sahip. Ehliyet aldıktan sonra büyük ihtimal kullanacağım bir araba.
Fotoğraflar: (İnternetten buldum, gece olduğu için çekim yapamadım)
1623338632300.png

Araç bu fotoğraftakine çok benziyor, sadece bizimkinin jantları farklı.

Herkese 2. konumdan merhaba. İlk konuma buradan ulaşabilirsiniz :Türkiye'deki Nadir Otomobiller bu sefer de Technopat Sosyal'deki üye arkadaşlarımızın otomobilleri neler ve alma hikayeniz nedir? Şöyle paylaşılırsa sevinirim. İstersen paylaşmayabilirsin de. Sadece merak ettim o kadar.

-Aracınızın marka ve modeli.
-Alış tarihi veya ilk aldığınız zamanı.
-Alış hikayesi.
-Ve fotoğraflar.

(Tabii ki tercih sizin. Zorunlu tutmuyorum)
Neden bir hikayesi olsun ki ya ihtiyaçtan almışızdır yada işten dolayı.

1) 2017 Hyundai Accent Blue = Hikayesi benim babamın ilk arabası bu yüzden nasıl bir hikayesi var ilk araba alanlar bilir. Bunu biz 2.el olarak aldık. ve biz almaya gittiğimizde içimizde baya bir kaygı oluştu. Sonuçta daha önce görmediğiniz tanımadığınız biriyle alışveriş yapıyorsunuz. 2018'in ortasında almıştık ve hala kullanıyoruz şuan 142.xxx km'de.
2) 2019 Toyota Corolla= Bunu ben kendi paramı katarak babamla ortaklaşa aldık ve yani hep almak istediğimiz bir arabaydı Corolla ve bu gerçek oldu ama hep çalıştık çalışmadan bir şey başaramazsınız. Bu arabayı biz bir komşumuzdan aldık ve sık sık gördüğümüz biri olunca neredeyse hiç endişe yaşamadık. 2021'in ocak ayında aldık şuan 36.xxx km'de.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı