Kendimi dijital ortamda güvensiz hissediyorum

ErrorCorrection

Decipat
Nedense hep dijital ortamda güvensiz hissediyorum kendimi. Normal demeyin. Mesela kendi Gmail hesabıma giriş falan yapmıyorum. Çalınır diye. Telefondan giriş yapıyorum. Adımı falan yazınca bile korku oluşuyor. Neden bilmiyor ama bir şey bile yapınca bütün hesaplarım çalınacak gibi hissediyorum. Sizce bu doğru bir düşünce mi? Yoksa saçma mı?

Nedense hep dijital ortamda güvensiz hissediyorum kendimi. Normal demeyin. Mesela kendi Gmail hesabıma giriş falan yapmıyorum. Çalınır diye. Telefondan giriş yapıyorum. Adımı falan yazınca bile korku oluşuyor. Neden bilmiyor ama bir şey bile yapınca bütün hesaplarım çalınacak gibi hissediyorum. Sizce bu doğru bir düşünce mi? Yoksa saçma mı?
Steam ve Gmail hesabım çalındıktan sonra ben de öyleydim fakat artık öyle değilim. Çalarlarsa çalsın kafasındayım. Gerekli iletişimlerle geri alınabiliyorlar çünkü. İnternete bağlı olarak zaten neredeyse tüm bilgilerimiz bir sürü kişi ile paylaşılıyor.

Evet doğru bir düşünce, Ne konuştuğun, nerelere girdiğin ne kadar vakit geçirdiğin. Kimlerle ne kadar süre görüştüğün falan herşeyin kayıt altına alınıp sanal kimliklerin oluşturuluyor.
Dijital olan hiçbirşeyde gizlilik diye birşey söz konusu değildir.

Çalınabilir hesapların ama 2 aşamalı güvenlikle zor biraz. Çalınmasını tamamen önleyemezsin ama zorlaştırabilirsin.

2 aşamalı doğrulama açın. (Authy vb.) Kullanmadığınız bir telefona çevrimdışı olarak kaydedin ve internetini açmayın. İnternete bağlanmadan kodları alabiliyorsunuz, şifreyi bilseler bile kolay kolay çalınamaz. Bu kodlar olmadanda hesabınıza giriş yapılamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı