Kendimize ait işlemci üreticimiz neden yok?

Peki hocam şöyle bir soru daha sorayım: Neden Norveç'in veya başka ülkelerin böyle ürünleri yok veya var mı? Onlarda bizim kadar vergi yoktur diye düşünüyorum. Başka bir sebep mi var acaba?

Peki hocam şöyle bir soru daha sorayım: Neden Norveç'in veya başka ülkelerin böyle ürünleri yok veya var mı? Onlarda bizim kadar vergi yoktur diye düşünüyorum. Başka bir sebep mi var acaba?

En basit nedenlerden biri.

Hocam şöyle bir durum var o ülkelerde. Zaten bu ülkeler belli bir refah seviyesine ulaştıkları için teknolojiyi bir kural olarak ithal ürün kategorisine getirmişler. Tabii ki oralarda da belli başlı ürünler üretiliyordur ama mesela Finlandiya Nokia fabrikasını çok kirlilik yarattığı gerekçesiyle kapattırdı. Böyle çevreci sebepler nedeniyle çok fazla fabrika yapılmasına müsaade edilmiyor. Ayrıca yukarıda dediğim gibi işçilik vesaire çok pahalı bu adamlar geliştirme yapıyor zaten.

Üretsek bile kaliteli olmayacağı için İntel ve ya Amd almaya devam edeceğiz. O yüzden sıkıntı yok.

Ne gerek var uzaya gidiyoruz işte (!)

Ama temelimiz bile yok hocam. İşlemci üretmesek bile en azından SSD üretsek, PSU üretsek hiç olmadı kasa üretsek. Hadi bunları bırak fare, klavye bile üretsek iyidir. Fakat bir başlangıç yok.

PSU üretiyoruz zaten Turbox (!)

Soru yanlış. Neden "bizimde işlemcimiz yok?" diye değil. "Neden AMD ve İntel dışında dünyada üretici yok?" diye sormanız lazım.
Sanki şuan dünyada 20 tane işlemci var da, bir tek üretmeyen biz kalmışız gibi yorumlar aşırı absürt.

Adamlar markalaşmış çünkü.

Benim sorum ise ülkemize ait neden bu tür teknoloji şirketleri yok?
Kendi mimarimiz yok ki. x64(AMD64) için AMD'den, IA-32, i386 sonrası(x86) için Intelden lisans almamız lazım. Bu da ne kadar mantıklı?
Kendi işlemcilerimiz, RAM ya da diğer donanımları üretme şansımız yok mu?
Yarıiletken üretimi çok az. Ek olarak yetenekli mühendisler de yurtdışına gidiyor.

Bir çok işlemci üretici yok fakat mimarilerin sahipleri farklı şirketler. Bugün ARM mimarisi tek bir firmanın elinde kalsa telefon pazarı çöker. Ayrıca işlemci üreten bir tek AMD ve Intel yoktu fakat diğer firmalar zamanla uydular ve uzay araçları üzerine yöneldiler. Örneğin BAE işlemcileri normal bilgisayarlarda da kullanılabiliyorlardı(isterseniz hala kullanabilirsiniz). Artık sadece uzay araçlarında dayanıklı olduklarından kullanılıyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…