Kıbrıs sorunu

KKTC, Türkiye cumhuriyetinin bir parçası. Eskiden de Osman'lı devletinin parçasıydı. Türkiye fethedilen toprakları geri aldı. Bir ülke kendi topraklarını kendi çıkarları için değil de ne için kullanabilir? KKTC'yi Türkiye'den başka hiç bir ülkenin tanımadığını da unutmayın.
KKTC Türkiye'nin bir parçası değil Türk bir devlettir. İl değil devlet. Türkmüsünüz diye fütursuz bir soru sormadan önce Türklüğün ne olduğunu ve anlam taşıdğını öğrenmeni tavsiye ederim. Türklük kılıç hakkı, fetih, çıkar vs. değil Türk ulusunun ve Türk vatandaşlarının haklarının ve özgürlüğünün korunmasıdır. Türklük bizim toprağımız değil mi asarım keserim demek değil, sahip olduğu ilke ve inkilaplarının temelini anlamasıdır. Tekrar yazıyorum, sorun ayrılık değil sorun tanınmaktır. Hükümetin ise yapası gereken şey kendi çıkarları ve keyfi değerleri uğruna kendi kanından olan vatandaşlarının meşrutiyetini ayaklar altına almak değil, tanınırlığını uluslararası alanda kitaplara yazdırmasıdır.

Sorunun ne olduğunu anlamak için de lütfen yukardaki yazımı iyi oku.

Tornavidadan yaptığınız kastı anlamamış değilim, anladım. Yüksek teknoloji sanayiye sahip değil, endüstri hacmi çok düşük demek istiyorsunuz fakat Türkiye de bu konuda muadili olan ülkelerden çok geride, sorun üretim tüketim modeli değil. Ada devletleri, kara devletlerine oranla diplomatik çıkarlarını deniz aşırı komşularına ve ada havzasına en yakında bulunan kara devletlerine göre benimser. Kıbrıs, Girit ile Akdenizdeki en önemli iki adadan birisidir. Türkiyedeki hükümetin çıkarları için oyuncak olmaya, yaptırımlar için bir tehdit veyahut avantaj unsuru olarak gösterilmesine tepki vermek en doğal haklarıdır.
O gazetelerde yazan yazılar ayrılıkçı rumlar tarafından yazılmış, ortalığı kızıştırmak için yapılan oyunların sahipleri. Dün bizler adadaki yurttaşlarımıza sahip çıkmasaydık, bugün akdenizde tek bir gemi dahi yüzdüremez olurduk.
Adam M. Akıncı : Ben ikinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım diyor. Bunun oyuncaklıkla alakası yok bu bildiğin ihanet. Güneyden bir saldırı olsa koşa koşa Türkiye'nin kapısında diz çökecek adam barış varken bize ters işler yapıyor. Sanırsın Yunan valisi yönetiyor Kıbrıs'ı .

Geri
Yukarı