Kimlik kaybettikten sonra ne yapılmalı?

Güllaç

Hectopat
Daha fazla  
Selam, iyi akşamlar. Ben kimliğimi yaklaşık 6 ay önce kaybettim şu ana kadar hiç lazım olmadı. 1-2 hafta içinde yenisini çıkarttırmak istiyorum. Fakat eski kimligime ne olacak? Mesela biri bulduysa benim bilgilerimle neler yapabilir? Şu an 17 yaşındayım hiç tedirgin değilim ama 18 olduktan sonra kimliğim bulunmuşsa bulan kişi kötü niyetliyse neler yapabilir aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca yaşamış olan biri varsa kimlik yeniden çıkarttırma sürecini anlatabilecek varsa çok sevinirim.

Selam, iyi akşamlar. Ben kimliğimi yaklaşık 6 ay önce kaybettim şu ana kadar hiç lazım olmadı. 1-2 hafta içinde yenisini çıkarttırmak istiyorum. Fakat eski kimligime ne olacak? Mesela biri bulduysa benim bilgilerimle neler yapabilir? Şu an 17 yaşındayım hiç tedirgin değilim ama 18 olduktan sonra kimliğim bulunmuşsa bulan kişi kötü niyetliyse neler yapabilir aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca yaşamış olan biri varsa kimlik yeniden çıkarttırma sürecini anlatabilecek varsa çok sevinirim.
Zaten isteyen bir kişi ismini ve soyismini kullanarak tüm kimlik bilgilerine erişebilir o yüzden fazla telaşa gerek yok bence (ayrıca rahatlığınıza hayran oldum, kimliği kaybedip bu kadar rahat kalabilmek başka bir seviye, bana da bu rahatlıktan lazım :D).

Zaten isteyen bir kişi ismini ve soyismini kullanarak tüm kimlik bilgilerine erişebilir o yüzden fazla telaşa gerek yok bence (ayrıca rahatlığınıza hayran oldum, kimliği kaybedip bu kadar rahat kalabilmek başka bir seviye, bana da bu rahatlıktan lazım :D).

Kimlik üzerinde bir tane no yazıyor o önemli bazı yerler için ve evet T.C. her yerde bulunabiliyor.

6 ay. Maşallah. Çok zor oldu mu hiç umursamamak?

Muhtara git, kimliğimi kaybettim de. Sana kağıt verecek. Kimlik randevusu alıp o kağıtla git. Gerçi 18'den küçük olduğun için muhtemelen yanında birinci derece akraba götürmen iyi olur. Senin sen olduğunu birinin doğrulaması gerek.
Kimlik kartınızı kaybettiyseniz zaten parmak iziniz ve fotoğrafınız sistemde olduğu için doğrulama için birini götürmenize gerek olmaz.

Gidip yeni kimlik çıkarttığınız zaman eski kimliğiniz iptal oluyor yani temassız özelliği çipi vs. kullanılamıyor.

Gidip yeni kimlik çıkarttığınız zaman eski kimliğiniz iptal oluyor yani temassız özelliği çipi vs. kullanılamıyor.
Hocam fakat bilgiler aynı kalıyor ondan tedirginim biraz

Arkadaşlar emek verip fikirlerinizi belirttiğiniz için çok teşekkürler.

Kimlik numaran zaten ortada ve tek başına bir işe yaramıyor desek yeri. Kimlik seri numaran değişiyor. Kimlik üzerinde kayda değer başka bilgi göremiyorum ben.
Anladım Hocam çok teşekkürler. Yarın ilk iş muhtarlığa uğruyorum. Çıkarttırayım artık şu kimliği.

Yeni konular

Geri
Yukarı