Kingston Fury 2x8 3600MHz RGB RAM AMD sistemde düzgün çalışmıyor

Arseyus

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir abimizden aldım bu RAM'leri garantileride mevcut.
Anakart MSI B450 Mortar Max işlemci ise Ryzen 2600.

RAM'ler 3600 3400 3200 ve XMP 1 ister XMP 2 olsun hatta XMP kapalı dahi olsun tüm denemelereme rağmen bazen sistem açılıyor bazen ise sistem çalışıyor ama monitör görüntü vermiyor. Kısacası RAM'leri sistem bazen görüyor bazen görmüyor. Görmediği zamanlarda BIOS sıfırlayıp görüntü alabiliyorum tekrar.

Ancak gel gör ki RAM'ler Intel tarafında i3 10105F ile en ufak sorun çıkarmadan çalışıyorlar.
Çok uğraştım ama Ryzen sistemde frekans düşürmeme rağmen sorunu çözemedim.

Daha önce kingsyon HyperX 3600 MHz RAM'leri vardı sorusuz şekilde 3.466 ile çalışıyordu ve içinde çipler başlıktaki RAM'lerin çipleri ile aynı.
Bu durumda teşisi nasıl koyacağız? RAM'ler Intel'de sorunsuz çalıştığına göre Ryzen ile bazen de olsa uyumsuzluk sorunları olabilir diyebilir miyiz?

Ayrıca RAM'i aldığım ilgi kişi ile görüştüm kendisi Ryzen 5600 ile 3600 MHz sorunsuz kullanmış.
Düşünceleriniz nedir? RAM konusunda uzman birisi cevap verebilir mi?
Yazdıklarımın dışında farklı çözümler var mıdır?
Teşekkürler.

1. ve 2. nesil Ryzen işlemcilerin bellek tarafında sorunları var evet. Özellikle 2000 serisi 3200 üstünü zor geçiyor. BIOS updatelerle falan hatalar azaltıldı ama sorun işlemcinin bellek kontrolcüsünde. Anakartın uyumlu bellek listesinden almak gerekli vs.

5000 serisinde RAM sorunları yok ondan sorunsuz kullanıyor aldığın kişi.

Ryzen 5 2600 ün bellek kontrolcusu çok iyi değil, belki bundan kaynaklıdır sorun. Ryzen 5000 e geçin muhtemelen böyle bir sorun yasamayacaksınız.

Anakartınız 3600 ramler için ve o işlemciyle birlikte sadece Kingstonun şu serilerini destekliyor.

Web capture_2-11-2023_92243_tr.msi.com.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı