Kingston Fury Beast 3600 MHz'de BIOS sıfırlanıyor

jrsentinel

Hectopat
Anakart
B550M DS3H
İşlemci
Ryzen 5 5600
XMP profile 1'de 3600 MHz var ama ona aldığımda anakarttan bip sesi gelip tekrar 2400MHz'ye düşüyor. Profile 2'de 3000MHz var onda sorunsuz çalışıyor. Kendim BIOS'tan 3200 MHz'ye aldım şu an 3200'de kullanabiliyorum ama 3200 üstünde hata veriyor. RAM'ler Dual channel çalışıyor. Tak çalıştır 3600 MHz olan RAM'i bu hızda kullanmak da istemiyorum. İki tane aldım. Önceki RAM Corsair Vengeance LPX 3000 MHz 1x16 16 GB. Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    362 KB · Görüntüleme: 19
Dediğiniz şekilde çalışması RAM'lerin mantığına aykırı zaten. Salata mı yapıyorsunuz farklı RAM alıp birini 3600'de çalıştırmaya çalışıyorsunuz?
Konuyu tam okuyup cevap verseydin keşke :D Önceki ramin özelliğini söyleyip yeni ram aldığımı, konudaki sorunun yeni ramlerde olduğunu, ve yeni aldığım ramlerin manuel ocsiz xmp ile 3600 mhz cl17da çalıştığını kolaylıkla anlayabilirdin aslında. Konuya gelecek olursak ram slotlarını değiştirip bios pili çıkardıktan sonra şuan ramler 3600 mhz cl17 olarak çalışıyor. Ramden salatalık oldu galiba :D

Okudum zaten. Önceki RAM'den kastını eski RAM varmış da onun üstüne bunları takmışsın gibi anladım. BIOS güncellemesi de deneyebilirsin.

@fx_5200 Oradaki bellek hızı farklı bir şey. Ona bakarsak Intel de maksimum 2933 MHz destekliyor çoğu işlemcide ama doğru değil.

Yer değiştirdim derken nereye taktınız? Başta yan yana taktıysanız çift kanal çalışmaz. A2 ve B2 portlarına takmanız lazım.

Okudum zaten. Önceki RAM'den kastını eski RAM varmış da onun üstüne bunları takmışsın gibi anladım. BIOS güncellemesi de deneyebilirsin.

@fx_5200 Oradaki bellek hızı farklı bir şey. Ona bakarsak Intel de maksimum 2933 MHz destekliyor çoğu işlemcide ama doğru değil.

Yer değiştirdim derken nereye taktınız? Başta yan yana taktıysanız çift kanal çalışmaz. A2 ve B2 portlarına takmanız lazım.
Yan yana taksam dual channel çalışmaz zaten. 1-3 taktığımda bios sıfırlıyodu. 2-4 takınca sorun düzeldi. İlk 2-4 taktığımda görüntü gelmemişti ikinci sefer taktıdığımda 3600de stabil çalışıyor.

Geri
Yukarı