Çözüldü Kingston Fury RAM MHz hızı değişmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kaan449

Centipat
Daha fazla  
Anakart
ASUS PRIME B450M-A II
İşlemci
AMD RYZEN 5 5500
Merhaba, 2 adet Kingston Fury DDR4 8 GB 3200 MHz RAM kullanıyorum. Fakat bu RAM'lerin MHz hızını değiştirmek istediğimde değişmiyor. 2400 MHz de çalışıyor Görev Yöneticisi'nden baktığımda. BIOS ayarlarından D.O.C.p yi açıp 3200 MHz'e çekip kaydedip çıktığımda ise bilgisayar kendini 3 kez yeniden başlatıp bir sorun olduğunu ve güvenli mod olarak başlatması gerektiğini söylüyor. Ne yaparsam yapayım çözümünü bulamadım. İnternette de yazmıyor. Kendim elleyip o voltaj değerlini yükseltirsem sıkıntı çekeceğimden korkuyorum çünkü hiçbir bilgim yok bu konu hakkında. Ne yapacağım bilmiyorum bilen var mı? (Bios sürümüm güncel son sürüm hatta güncellemeden önce 2133 te çalışıyordu güncelledikten sonra 2400 e çıktı.)

Çözüm
yükledim

hocam D.O.C.P de 2 adet profil gözüküyordu biri 3200 diğeri 3000 mhz ikisinide denemiştim sonuç değişmiyor

Kingston ne zamandır çip üretiyor? Seri numarasına bile Micron, Hynix vs. değil Kingston yazmışlar. XMP profil 1 seçip DRAM Voltage ayarını 1.40V yapar mısınız?
RAM'in soğutma bloğunun üstündeki etiketin fotoğrafını atar mısınız? Tam okuyamamış.
yükledim

KF3200C16D4/8GX RAM kodu sanırsam. ASUS'un sitesinden anakart destek kısmından baktım bu RAM koduna destek yazmıyor. Hızı düşürüp kullanmak gerekebilir. @kaan449 hocam 3000MHz ayarlayıp dener misiniz sistemi?
hocam D.O.C.P de 2 adet profil gözüküyordu biri 3200 diğeri 3000 mhz ikisinide denemiştim sonuç değişmiyor

Dosya Ekleri

• ram 1.jpg
    ram 1.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 31
  • ram 2.jpg
    ram 2.jpg
    95,4 KB · Görüntüleme: 24
Yükledim

Hocam D.O.C.P de 2 adet profil gözüküyordu biri 3200 diğeri 3000 MHz ikisini de denemiştim sonuç değişmiyor

Hocam ASUS anakartlarda nasıl bilmiyorum ama kendi anakartımda overclock menüsünde RAM değeri için çok fazla başka profil gösteriyor. Sizdeki D.OC.P bendeki XMP ayarı haricinde de çok fazla gecikme değerleri MHz değerleri değişen seçenekler var. Onlardan örnek olarak 2800 MHz hızında olanlardan deneyip sistemde sorun yaratmayacak şekilde en yüksek profili seçebilirsiniz.

yükledim

Kingston ne zamandır çip üretiyor? Seri numarasına bile Micron, Hynix vs. değil Kingston yazmışlar. XMP profil 1 seçip DRAM Voltage ayarını 1.40V yapar mısınız?

Çözüm
Dediğinizi yaptım şu an bilgisayar kendini reset atmadan başlattı ve şu an görev yöneticisinden baktığımda 3200 Mhz gösteriyor fakat DRAM Voltage ayarını yaparken 1.35V de idi ve sarı renkteydi. 1.40V yaptığımda mor oldu. Bunun bana herhangi bir sıkıntısı olur mu ?

Dediğinizi yaptım şu an bilgisayar kendini reset atmadan başlattı ve şu an görev yöneticisinden baktığımda 3200 Mhz gösteriyor fakat DRAM Voltage ayarını yaparken 1.35V de idi ve sarı renkteydi. 1.40V yaptığımda mor oldu. Bunun bana herhangi bir sıkıntısı olur mu ?

Mor renk olması normal. Bir de Zentimings yükleyip ekran görüntüsü atar mısınız?

bu şekilde gösteriyor

Stabilite testlerinde hata alıyor musunuz böyle?

Stabilite testlerinde hata alıyor musunuz böyle?

Şu an testi yaptım ve herhangi bir hata ile karşılaşmadım. Sanırım sorunum çözüldü ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Geri
Yukarı