Kingston HyperX 2400 MHz ile Patriot 3600 MHz RAM uyumlu olur mu?

claswan

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
13700KF - Z690-A Rog Strix - TuF RTX 3080 Ti - 32 GB Ram - Kingston KC3000 2TB SSD - NZXT X73 - Phanteks P600S Matte White - EVGA GQ 750W -
Meslek
Aircraft Maintenance Technician
Az önce indirimde Patriot RAM yakaladım. 2'lisi 499₺ idi. Sistem ile uyumlu olur mu olmaz mı derken dayanamayıp bir tane daha aldım yani 32 GB 3600 MHz CL20 RAM geliyor olacak. Aslında amacım RAM değerini 32 GB yapmaktı ancak uyum sorununu düşününce tedirgin olup fırsat varken alayım dedim. Sizce fazladan alarak hata mı ettim? Kingston + Patriot kullanarak 2400 MHz hızda kullanabilir miydim? Veya diyelim ki hepsini Patriot 3600 MHz taktım. En fazla ne kadar hızda kullanabilirim?

Sistemim;
ASUS Z170 Pro Gaming 3600 MHz destekli.
Intel i7 6700K.
Kingston HyperX 2400 MHz 8 GB (2 adet)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart Z serisi olduğu yüksek hızlarda kullanabilirsiniz. 3400 MHz olarak gözüküyor. Belki de BIOS güncellemesi ile daha fazla destek gelmiş olabilir. Yeni RAM takmadan önce varsa güncelleme yapabilirsiniz. 2400 MHz ile hata vermezse hepsi 2400 olarak çalışır.

Dostum RAM'lerin MHz bazında uyumlu olsa bile cla değerleri farklı olabilir bu sebepten ötürü sisteminde mavi ekran gibi sorunlar olabilir. Farklı marka RAM'leri tek bilgisayarda kullanmanı tavsiye etmiyorum. Şayet indirimden faydalanmak istiyorsan RAM kitinden 2 adet al ve 1-1, 5 ay sonra eski RAM'lerini sat dolar kuru sana kâr ettiricektir.

Cevabınız için teşekkürler. Diğer malum forumda aynı soruyu indirim konusunda sorduğumda Intel işlemci ile 2400 MHz üstünü alamazsın gibi bir cevap almıştım. O yüzden sormak istedim.

Ayrıca şu anda 2 adet aldım. Dediğiniz gibi daha sonra eski RAM'lerimi satarım. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı