Kingston NV2 SSD Düşük Yazma Hızı

Addvar

Kilopat
Makaleler
4
SSD veya HDD modeli
Kingston NV2 500 GB
Anakart
MSI B450 Tomahawk Max II
SSD'yi alalı daha çok olmadı, yeni almıştım. İlk geldiğinde boş haliyle hız testi yapmıştım ve hız değerleri gayet iyi çıkmıştı. SSD yaklaşık %50 doluluğu aştıktan sonra çok büyük bir hız düşüşü yaşanıyor. Firmware yazılımı güncel, Windows 11 sürümü güncel, Anakart BIOS Sürümü güncel, Yeni AMD Chipset sürücüsü de yüklü ve o da güncel. Değerler aşağıda;

312 GB Boş
1.png

33% doluluk gözüküyor ama bu test yapılırken SSD 203 GB boş alan vardı.
2.png

Not: Değerler ATTO Disk Benchmark ile de aynı.

SSD: Kingston NV2 500 GB

Not: Garip şekilde TRIM işlemi yapınca hızlar düzeliyor. Diğer gün bakıyorum hızlar yine düşmüş ve yine TRIM işlemi yapıyorum ve hızlar yine düzeliyor. 200 GB Boş alan varken bu hız düşüşleri niye oluyor böyle anlamıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
DRAM bulunmadığı ve SLC önbelleği küçük olduğu için çabucak düşüyor yazma hızları. TRIM yaptığınızda o önbellek tekrar boşaldığı için de hızlar eski haline dönüyor.

DRAM bulunmadığı ve SLC önbelleği küçük olduğu için çabucak düşüyor yazma hızları. TRIM yaptığınızda o önbellek tekrar boşaldığı için de hızlar eski haline dönüyor.
Gün içinde bile hız düşüşü acayip oluyor hocam. 80 GB SLC Cache varmış. SATA hızlarından bile düşük hız alıyor anlam veremedim. TRIM işlemini günlük olarak yapmak da önerilmiyor ama 1 günde bile hızlar çok düşüyor.

Peki bu yazma hızını veremediği için herhangi bir talebimiz olamaz mı? Sonuçta beklentiyi karşılamıyor.

Restart yapıp dene, o zaman 3000 üzeri hız veriyor ama çözümü nedir bilemedim, her zaman restart yapmak gerekiyor açıldıktan sonra PC.

Bios update yapınca sorun çözüldü

Son düzenleme:
Restart yapıp dene, o zaman 3000 üzeri hız veriyor ama çözümü nedir bilemedim, her zaman restart yapmak gerekiyor açıldıktan sonra PC.

Bios update yapınca sorun çözüldü
Yok hocam sizde çözülmesine sevindim ama çoğu kişide maalesef durum bu şekilde. SSD belli bir doluluktan ve kısa süre TRIM işlemi yapılmazsa yazma hızlarında düşüş yaşanıyor.

Geri
Yukarı