Kingston SSD yavaş yazma hızı

Emircnll

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
kingston suv400s37240g(240GB)
Merhaba geçtiğimiz günlerde bana bir SSD geldi ve bazen SSD anormal derecede yavaş çalışmakta. Zaten SSD'nin sökülmesine sebep olan durum rastgele anlarda yavaş çalışmasıydı. SSD bazı anlar o kadar yavaş çalışıyordu ki takılı olduğu bilgisayarda Windows açılmıyordu(ya da yavaş anına denk geldiğimizde açıldığını görecek kadar bekleyemedik). SSD'yi şu an bu konuyu yazdığım bilgisayarda sağlam olduğundan emin olduğum bir SSD kutusu ile test etmekteyim. Bazı testlerde en azından kapasitesinin yarısı kadar hız vermekte iken bazı testlerde ekteki gibi oluyor. SSD kurtulabilir mi?

ssd.png

Ekstra ekran görüntüleri.

1673829311682.png

1673829396772.png

Hocam biz buna halk arasında 'ölü SSD' diyoruz. Yapacak bir şey yok. Pamuk eller cebe :)

SMART verilerinde çok kötü bir şey yok. Sadece iki adet sektör devre dışı bırakılmış ve birinin yerine yedek tahsis edilmiş. SSD firmware tarafından belirlenen kriterlere göre kalan sağlık %83. Şu zamana kadar 2128 kez açılıp kapanmış, 8569 saat(357 gün) çalışmış ki aslında çok uzun bir süre değil. 194 kez elektrik kesintisine maruz kalmış. Arabirim bağlantısı(SATA kablosu ve soketi) kaynaklı hiçbir hata rapor edilmemiş. Sıcaklık verisi yok(muhtemelen sensörü konulmamış). NAND yongalarına yazılan veri miktarı aslında epey az. Blok boyutunu bilmiyorum ama 32MB alsak bile 1TB değerinden bile aşağıda olduğu sonucuna varıyorum. Bu verilere göre SSD'nin tıkır tıkır çalışması lazım. Neden böyle olduğunu da kestiremiyorum. Elektrik kesintisine veya aşırı ısınmaya bağlı bir arıza ihtimali olabilir mi diye düşünüyorum ama bu da çok mantıklı gelmedi.

Not: Yüzey taramasındaki quick scan modu işe yaramaz. Hatalı sektörlerin(varsa) çoğunu es geçiyor. Şu vaziyette tam taramanın gerekli olduğunu da düşünüyorum. Zaten tam taramada hız böyle düşerse o taramanın sonunu da göremezsin.

Not: Yüzey taramasındaki quick scan modu işe yaramaz. Hatalı sektörlerin(varsa) çoğunu es geçiyor. Şu vaziyette tam taramanın gerekli olduğunu da düşünüyorum. Zaten tam taramada hız böyle düşerse o taramanın sonunu da göremezsin.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Tam tarama çalıştırıp deneyeyim şansımı. Sonuçları (test sonlanırsa) buraya da atacağım.

Normal scan sonuçları da temiz gözüküyor.

16-Ocak-2023_13-01.png

Son düzenleme:
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Tam tarama çalıştırıp deneyeyim şansımı. Sonuçları (test sonlanırsa) buraya da atacağım.

Normal scan sonuçları da temiz gözüküyor.

Eki Görüntüle 1634874
Zaten tam taramanın gerekli olmadığını söylemiştim. Çünkü diskin kendisi daha önce iki tane bad sektör tespit etmiş ve devre dışı bırakmış. Yani temiz çıkması normal. Bu hız düşünü açıklayacak hiçbir veri yok. En azından hafıza kısmı sağlam duruyor.

Veri okuma yazma işini yapan kontrolcü çipinde sorun var sandım. Belki ısınınca çakılıyordur diye düşündüm. Diskin tüm içeriğini 22 dakikada okuyup bitirdiğine göre bu da değildir.

Valla başka pek bir şey aklıma gelmiyor. İlginç bir durum.

Geri
Yukarı