Kişisel Gelişim Kitap Tavsiyeleri

fa1st

Decapat
Daha fazla  
Selamlar. Yaşım 16 ve bu yaşıma kadar hiçbir şey öğrenmemiş gibiyim. Konuşurken ses tonumu ayarlayamıyorum ve sesimi ses kaydına alıp dinlediğimde kelimeleri yuttuğumu fark ettim. Bu yüzden bir diksiyon, akıcı konuşma kitabı ve kendime bir şeyler katmamı sağlayacak kaliteli kişisel gelişim kitabı önerilerinizi bekliyorum. Bu ilk kişisel kitabım olacak bunu da göz önüne alırsanız sevinirim. İyi forumlar :izliyorum:

Kişisel gelişim kitapları sana hiç bir konu hakkında hiç bir katkı sağlamaz! Hangi konu hakkında kendini geliştirmek istiyorsan o konu ile ilgili kitap okuyacaksın. ( tarih-fizik-biyoloji-sanat-edebiyat..liste uzar gider ) Sakın sadece para kazanmak için basılan saçma gelişim kitaplarını okuma. Hangi konuya ilgin varsa internette Türk ve yabancı o konu hakkında ileri gelen isimleri öğren ve kitaplarını al.

Bir üstteki yoruma ben de katılıyorum. Kişisel gelişim kitapları bir şey katmaz sana. Ben mesela ilk kendimi geliştirmeyi düşündüğümde felsefe kitapları ile başlamıştım işte. Ama sen kendi ilgi ve alakana göre seçim yapmalısın. Ayrıca diksiyonun kötü olduğundan, kelimeleri yuttuğundan bahsetmişsin, kitabı okurken sesli ve kelimeleri tek tek okumaya özen göster ve her harfin dudak hareketini özenle yapmaya çalış. Bir süre sonra otomatik olarak bunu günlük konuşmalarında da yapmaya alışırsın. Son olarak da youtube'da "Video Eğitim" kanalı var, orada çok güzel videolar var, boş zamanlarında dizi izler gibi izleyebilirsin.

Selamlar. Yaşım 16 ve bu yaşıma kadar hiçbir şey öğrenmemiş gibiyim. Konuşurken ses tonumu ayarlayamıyorum ve sesimi ses kaydına alıp dinlediğimde kelimeleri yuttuğumu fark ettim. Bu yüzden bir diksiyon, akıcı konuşma kitabı ve kendime bir şeyler katmamı sağlayacak kaliteli kişisel gelişim kitabı önerilerinizi bekliyorum. Bu ilk kişisel kitabım olacak bunu da göz önüne alırsanız sevinirim. İyi forumlar :izliyorum:
Ben de önermiyorum. YT'de diksiyonu düzgün insanları dinlemek bile sana daha fazlasını katar. Aslında kendi kendine de çözebilirsin bu konuşma işini. Kendine diksiyonu düzgün bir rol model seç, oturduğun yerde kendini onun yerine koyarak, karşında İlber Ortaylı varmış ve ona bilmediği bir konuyu anlatıyormuşsun gibi bildiğin herhangi bir şeyi anlat. İlk zamanlar ses kaydı alma. Birkaç kez yapınca ses kaydı yerine video kaydı yap. Ses kayıtlarında insana kendi sesi hep kötü gelir ve diksiyonundaki hatalar da daha ön plana çıkar. He diyorsan ki TRT sunucuları gibi konuşmak istiyorum, o zaman bir kursa falan git.

Çok teşekkürler açıklayıcı önerileriniz için. İlgi duyduğum alanla ilgili birkaç kitap almıştım ama kelimeleri çok ağır geldiğinden soğudum. Kitap okuyormuş gibi değil de ders çalışıyormuşsun hissi veriyordu. Tabi o kitapları araştırmadan D&R'dan almıştım. O zaman kişisel gelişim kitaplarını sildim kafamdan.
Diksiyon konusunda ise dediğiniz kitabı dıştan okumayı deneyeceğim. Geçmiş zamanlarda denemiştim ama sesli okuyunca okuduğum yazıdan hiçbir şey anlamıyordum. Okulda da edebiyat dersinde hoca okumam için bana söz verdiğinde ve ne anladın dediğinde apışıp kalıyordum. Bu defa önce metni içimden okuyup anladıktan sonra dışımdan okumayı denemeyi düşünüyorum.
@Vedo Tek amacım ortalamanın biraz üstü veya ortalama bir konuşma becerimin olması. Verdiğin tavsiyeleri göz önünde bulunduracağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı