Kitap okumaya nasıl başlanır?

Başlangıç olarak Stefan Zweig'in kitaplarını öneririm, kısa ve güzel eserleri var. Ben okurken merak duygusu içimi kaplıyor.

Başlangıç olarak Stefan Zweig'in kitaplarını öneririm, kısa ve güzel eserleri var. Ben okurken merak duygusu içimi kaplıyor.
Hocam ben dünya klasiklerinden pek zevk almıyorum. İnsanların "kitap dediğin böyle olur" dediği kitapları okuyamıyorum. Zevk almıyorum. Bir kaç tane daha önerebilir misiniz?

Hocam ben dünya klasiklerinden pek zevk almıyorum. İnsanların "kitap dediğin böyle olur" dediği kitapları okuyamıyorum. Zevk almıyorum. Bir kaç tane daha önerebilir misiniz?
Sıkmayacak, sürükleyici tarzda istiyorsanız olay örgüsü ve içerik bakımından Paulo Coelho'nun eserlerini önerebilirim. Simyacı ile başlayabilirsiniz. Veronika Ölmek İstiyor ve Jose Saramago'dan Körlük kitabını tavsiye ederim, zaten son yılların en popüler romanlarından. Suç ve Ceza çok uzun bir kitap, Dostoyevski'nin de romanları felsefeyle ilişik olduğundan sıkılman çok doğal, önerdiklerimde bu sıkıntıyı yaşamayacağını söyleyebilirim.

Merhaba arkadaşlar, ben kitap okumayan birisiyim ama kitap okumak istemediğim halde okumam gerekiyor. Kitabı sesli mi sessiz mi okumalıyım? Kitabı hangi pozisyonda okumalıyım?
Sesli sessiz senin bileceğin iş fakat günde en az 15 dk sesli okumanı öneririm. Pozisyon olarak da en rahat ettiğin pozisyonda okuyabilirsin.

İnce öykü kitaplarından başlayın, alışırsanız klasik romanlara geçersiniz.

En çok bilinen romanlardan birini okumakla başlayabilirsin. Okuyacağın romanın kısa olması çok mühim.
Kitap okurken de yatar pozisyondan ziyade dik oturuşa yakın, hafif yaslanmış bir pozisyonda okuman, seni okurken uyuşukluğa sebep olmasından kurtarabilir. Bunun için bir sandalye ya da düzgün bir oturuşla koltukta okuyabilirsin.
Son olarak fazla ışık altında okuma, kitabı rahat görecek şekilde loş ışıkta okumaya özen göster.
Bunlar tabii kitap okuyan insanlar için gereksiz ama okuma kazanımı kazanmak için dikkat etmen gereken hususlar.

Hangi kitap türünü seviyorsan onu okumayla başla mesela ben biyografi kitaplarını seviyorum sen hangi türü seviyorsan onunla başla ve kitabı sakın yatarak okuma çünkü en fazla 15 dk okuduktan sonra uyuyakalırsın.

Tavsiyem ilk olarak romanlardan değil de hikaye kitaplarından başlaman ama hikaye kitabı dedim diye de çocuk kitabı sanma. Ben Mustafa Kutlu'nun "uzun hikaye" kitabıyla başlamıştım çok sürükleyici ve kısa bir kitap onunla başlayabilirsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…