KKTC'de üniversite okunur mu?

4 yıllık üniversite kazanıp 4 yıl sonunda kendimi yazılım alanında geliştirmeyi planlıyorum. İşimde iyi olduktan sonra üniversitenin pek bir önemi kalmıyor değil mi?
DAÜ'de 4.5 yıl EEM okudum %100 İngilizce ve tam burslu. Mühendisliği Türkiye'deki pek çok iyi okulla benzer eğitim veriyor. Akreditasyonları ve tanınırlığı var, hocaları iyi. Bana çok şey kattı; hem network, hem yabancı dil hem de mesleki olarak.

Yani nokta atışı yaparak okul ve bölüm seçecekseniz, çizginizi bozmadan ilerleyecekseniz olabilir.

Mesela mühendislik DAÜ'den sorulur. Veterinerlik YDÜ, gibi gibi. Okul seçimi de önemli.

Adada yapacak pek bir şey yok ama arkadaş ortamınız olursa çok da sıkıntı olmuyor.

Evet dediğin gibi işinde iyi olduktan sonra üniversite önemli değil.

Arkadaşlar haklı yalnız, hayat gittikçe pahalılaştı orada. Zaten öyleydi ama önceki yıllarda tercih edilebilirdi en azından. Arkadaşlarla okul bitince iyi kurtardık dedik. Bizden sonra hayat çok pahalılaşmış.

Babanız oradaysa okunabilir ama eğitim olarak bir şey beklemeyin. İstanbul'dan pek de bir farkı yok fiyat olarak. 🙂
Amacım üniversite dışı kendimi geliştirmek hocam. 4 yılda yazılımda profosyonel olabilirim. İlgim var çünkü.
DAÜ'de 4.5 yıl EEM okudum %100 İngilizce ve tam burslu. Mühendisliği Türkiye'deki pek çok iyi okulla benzer eğitim veriyor. Akreditasyonları ve tanınırlığı var, hocaları iyi. Bana çok şey kattı; hem network, hem yabancı dil hem de mesleki olarak.

Yani nokta atışı yaparak okul ve bölüm seçecekseniz, çizginizi bozmadan ilerleyecekseniz olabilir.

Mesela mühendislik DAÜ'den sorulur. Veterinerlik YDÜ, gibi gibi. Okul seçimi de önemli.

Adada yapacak pek bir şey yok ama arkadaş ortamınız olursa çok da sıkıntı olmuyor.

Arkadaşlar haklı yalnız, hayat gittikçe pahalılaştı orada. Zaten öyleydi ama önceki yıllarda tercih edilebilirdi en azından.
Buradan daha kötü değildir değil mi?

Buradan daha kötü değildir değil mi?
Hayır. Açıkçası gidip de görmeniz lazım biraz. Ama babanız da oradaymış, yabancılık çekmezsiniz en azından. :)

Kıbrıs'a okul fark etmeksizin gelenlerin yarısı 2 hafta geçmeden yatay geçiş araştırmalarına başlıyor. Ama zaman geçtikçe alışıyorlar. Yatay geçiş yapan çok yoktu öyle TR'deki okullara. Bir diğer kısmı da TR'deki ortalama veya kötü okullara gitmektense KKTC'nin en iyi okuluna gitmeye karar verenlerdi çevremde.

Beklentinize de bağlı. Beklentiyi biraz düşük tutup gitmek lazım.

Ama mühendislik eğitimi gerçekten iyi.

Dilinizi de geliştirecek. Yapacağınız sunumlar ve gireceğiniz dersler İngilizce. Etrafınızda çok farklı ülkelerden insanlar olacak, ister istemez sürekli yabancı dile maruz kalacaksınız ve gelişecek.

Daü'de 4.5 yıl eem okudum %100 İngilizce ve tam burslu. Mühendisliği Türkiye'deki pek çok iyi okulla benzer eğitim veriyor. Akreditasyonları ve tanınırlığı var, hocaları iyi. Bana çok şey kattı; hem network, hem yabancı dil hem de mesleki olarak.

Mesela mühendislik daü'den sorulur. Veterinerlik ydü, gibi gibi. Okul seçimi de önemli.

Arkadaşlar haklı yalnız, hayat gittikçe pahalılaştı orada. Zaten öyleydi ama önceki yıllarda tercih edilebilirdi en azından. Arkadaşlarla okul bitince iyi kurtardık dedik. Bizden sonra hayat çok pahalılaşmış.

Üniversite bitince iş bulabildiniz mi?
İş teklifi aldınız mı?

Üniversite bitince iş bulabildiniz mi?
İş teklifi aldınız mı?
Hayır hemen iş bulamadım çünkü ilk etapta okulu bitirmenin tatlı yorgunluğu ve mutluluğu vardı. Keyifli geldi. Ayrıca kendim de biraz hevessizdim. Ayrıca tüm bunlardan münferit olarak mezun olduktan sonraki boşlukta halletmem gereken bazı işler de vardı. Ama arayı fazla açmadan bir yerden başladım.

İş teklifi almadım çünkü böyle bir amacım yoktu. Direkt iş teklifi alma gibi amacı olan biri aktiviteden aktiviteye, projeden projeye koşar. Şirketlerin de ilgisini çeker bir şekilde. Gerek dolu CV, gerekse bulunulan etkinliklerde kurulan kontaklar sayesinde. Öyle yapan arkadaşlarımız oldu ve birçoğu hemen işe alındı.

Arkadaşlar merhaba. Son olaylardan dolayı ülkede kalmak istemiyorum. Sizce orada üniversite okunur mu? Kendimi geliştirip sonrasında yurt dışına çıkmayı düşünüyorum.

2 kere tatile gittim kışın bile yaz görüyorsun Antalya gibi bir de sürekli aynı yerler gezmedikten sonra hem de lefkoşa hiç önermem bütün evler aynı sinek dolu vs. vs. Üniversite bilmiyorum ama o zaman bayağı ucuzdu (2018-2019) askeri market vs. ucuz ama Türk lirası ile gidersen, arabalarda sağ direksiyona alışık değilsen bence hiç gitme kaç yıl okuyacaksan X yılı kadar dişini sık daha sonra yurt dışına çıkmanı öneririm.

Tabii bunların içine yeni bir telefon ve İngilizce konuşmayı bilmeniz gerekiyor her ne kadar Türkçe olsa da KKTC'nin %70'inde İngilizce ve Fransızca konuşuluyor yani bana öyle geldi.

Geri
Yukarı