Klavye hızı nasıl artırılır?

RXF

Hectopat
Merhaba,
Zabıt katipliği sınavına gireceğim kendi mekanik klavyem ile 3 dakikada 130 kelime yazabiliyorum. Ancak adliye kendi klavyem ile sınava girmeme izin vermediğinden dolayı yaygın kullanılan klasik klavyelerden birini aldım (Nodar Q klavye). Bu klavye ile 3 dakikada 120 kelime yazabiliyorum.

( 2 parmak ile yazıyorum [orta parmaklarım] on parmak veya 4 parmak olarak yazmayı denersem hep yanlış yazıyorum)
1- Klavye hızımı nasıl arttırabilirim?
2- yanlış yazdığım kelimeler genellikle elimin yanlışlıkla diğer tuşlara değmesinden kaynaklı oluyor (örneğin: Başla - Başlka)
3- 3 dakikada 90 kelime sınırını geçiyorum lakin sözlü mülakata girebilmem için 120 kişi arasından ilk 18'e girmem gerekiyor. Var mı bu işin püf noktası?

Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Zabıt katipliği sınavına gireceğim kendi mekanik klavyem ile 3 dakikada 130 kelime yazabiliyorum. Ancak adliye kendi klavyem ile sınava girmeme izin vermediğinden dolayı yaygın kullanılan klasik klavyelerden birini aldım (Nodar Q klavye). Bu klavye ile 3 dakikada 120 kelime yazabiliyorum.

( 2 parmak ile yazıyorum [orta parmaklarım] on parmak veya 4 parmak olarak yazmayı denersem hep yanlış yazıyorum)
2- yanlış yazdığım kelimeler genellikle elimin yanlışlıkla diğer tuşlara değmesinden kaynaklı oluyor (örneğin: Başla - Başlka)
3- 3 dakikada 90 kelime sınırını geçiyorum lakin sözlü mülakata girebilmem için 120 kişi arasından ilk 18'e girmem gerekiyor. Var mı bu işin püf noktası?

Hocam konu ile alakasız sadece orta parmakların ile nasıl yazıyorsun. 😯

Merhaba,

Adliyede çalışan bir katip tanıdığım var, kendisi bana birkaç tüyo vermişti;
1-) Her gün gazete alıp gazetedeki yazıları bir metne dönüştürüyormuş, bunu yaparken de ortalama kendine bir süre tanıyormuş. Her defasında bu süreyi azaltıp daha da hızlandırmaya çalışıyormuş, bu yüzden bol bol yazmanız lazım.
2-) 1-2 kere klavye kırmış fakat hep aynı klavye üzerinden devam etmiş, bu yüzden klavyenizi en azından sınava kadar değiştirmemeniz ve aynı klavye üzerinden devam etmeniz gerek.
3-) Çeşitli siteler üzerinden de yazma testleri gerçekleştirmiş (m5bilisim, 10fastfingers vs.) ve bu sayede kelime dağarcığı arttığı için de ilk defa gördüğü kelimeler daha da azaldığı için yazarken zorlanmamış.

Merhaba,

Ben hayatımda hiç çabalamadım. Sürekli Discord'da arkadaşlarımla yazıştığımdan bayağı bir arttı. Pratik yapmaktan başka çözüm yok gibi. Bakmadan yazmaya alışın, harflerin yerini bilin. Sürekli internetten hız testi yapın. İnternette 10 parmak ile yazma rehberleri var onlara bakıp deneyebilirsiniz. İki parmakla olmaz.

Merhaba,

Yanlış yazıyorsanız önce bunu düzeltmeniz lazım zira hızlanmayı güçlendirmek, yazım yanlışını düzeltmekten daha kolay. Kusursuz derecede doğru yazmalısınız. Accuracy (doğruluk) %96 altında olmamalı dahi.

10 parmağınızı da kullanın.

Klavyeye değil ekrana bakın ve gözünüzle hızlıca okumaya çalışın. Örneğin:

"Sana Bana" kelimelerini yazacaksınız.

Ellerinizle "sana" yazarken gözünüzün "bana" kelimesine geçmesi lazım.

Klavye kısayollarını bilin. Conrol-backspace yazdığınız kelimenin tamamını temizler. Sadece backspace tuşuna abanmayın mesela.

Klavye olarak önerim mekanik almaman olacaktır. Mekanik alsan dahi Razer gibi tuşları daktilo gibi çok yukarı çıkık durumda. Parmaklarınız hızlı davranmalı. Tuşlar büyük olunca bu sıkıntı olur yani. Daha iç içe geçmiş ve çıkıntılı tuşları olmayan klavye tercih edin. Klavyenizi de sürekli değiştirmeyin.

Gerisi pratik hocam.

Son düzenleme:
Hocam konu ile alakasız sadece orta parmakların ile nasıl yazıyorsun. 😯
Bende anlamış değilim sadece orta parmaklarım ile yazmaya alışmışım :d

2 parmak kullanan katip olmaz zaten 10 parmak kullanmalısın. Hızlı yazsan bile 2 parmak - puan.
sınav esnasında kim 120 kişiyi kaç parmak kullanıyor die takip eder ki?

Yanlış yazıyorsanız önce bunu düzeltmeniz lazım zira hızlanmayı güçlendirmek, yazım yanlışını düzeltmekten daha kolay. Kusursuz derecede doğru yazmalısınız. Accuracy (doğruluk) %96 altında olmamalı dahi.

10 parmağınızı da kullanın.

Klavyeye değil ekrana bakın ve gözünüzle hızlıca okumaya çalışın. Örneğin:

"Sana Bana" kelimelerini yazacaksınız.

Ellerinizle "sana" yazarken gözünüzün "bana" kelimesine geçmesi lazım.

Klavye kısayollarını bilin. Conrol-backspace yazdığınız kelimenin tamamını temizler. Sadece backspace tuşuna abanmayın mesela.

Klavye olarak önerim mekanik almaman olacaktır. Mekanik alsan dahi Razer gibi tuşları daktilo gibi çok yukarı çıkık durumda. Parmaklarınız hızlı davranmalı. Tuşlar büyük olunca bu sıkıntı olur yani. Daha iç içe geçmiş ve çıkıntılı tuşları olmayan klavye tercih edin. Klavyenizi de sürekli değiştirmeyin.

Gerisi pratik hocam.
Zaten mekanik kavyem var lakin sınava o klavye ile giremiyorum. a4 teach gibi sıradan klavye olacak ve klavyeyide onlar verecek yani kimlik dışında hiç bir şey sokamam

Bende anlamış değilim sadece orta parmaklarım ile yazmaya alışmışım :d

Zaten mekanik kavyem var lakin sınava o klavye ile giremiyorum. a4 teach gibi sıradan klavye olacak ve klavyeyide onlar verecek yani kimlik dışında hiç bir şey sokamam
Çalışmanız için diyorum hocam. Klavyenizin tuşları çok çıkıntılı tabiri caizse daktilo gibi olmasın diyorum.

Aynı zamanda dediğim gibi yanlış yazmayı düzeltmeden hızlı yazmaya fazla çalışmayın.

Ek olarak Monkeytype veya 10fastfingers gibi sitelerde çalışacaksanız sadece kelime yazma olarak çalışmayın. Sayılar ve noktalama işareti bulunan metin olursa sizin için daha iyi olur.

Sadece iki parmak yazmakla yazarsanız hızlanmanızı arttıramazsınız. Orta parmak ile ü tuşuna tıklamak mı daha hızlı serçe parmak ile mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı